scaun negru - care sunt cauzele? e grav? mor?

08-11-2008
dolce vita
Nu este medic/terapeut
dolce vita
ajutor. azi dimineata scaunul meu era f negru nu ma durea nimic totul era in regula, doar culoarea m-a panicat total :(;va rog sa imi spuneti care ar fi cauzele pt chestiunea aceasta..e grav?mor? ce analize sa fac? rog raspuns...
6 comentarii
0
08-11-2008, ora 16:01
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
cauzele pentru care scaunul e negru sunt sângerările. scaunul se numeşte melenă şi în general e dat de sângerări gastrice, ca în ulcer de exemplu. du te şi fă endoscopie şi analize de sânge pt a vedea dacă eşti anemică. urgent
0
08-11-2008, ora 16:44
ingrid_de_ruxxe
Nu este medic/terapeut
ingrid_de_ruxxe
nu te panica. ce alte simptome mai ai? depinde si de ceea ce ai mancat, si poate fi si o anemie. daca te panichezi iti faci mai mult rau. nici macar nu stii ce e! Poate sa fie o chestie minora si tu sa faci un mare balaur. Vezi intai despre ce este vorba si apoi gandeste-te la ce-i mai rau. Si nici macar atunci !!
0
10-11-2008, ora 21:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Scaunul negru sau melena apare ca urmare a unei hemoragii in tubul digestiv superior, la 5 -10 ore dupa sangerare; este necesar un consult gastroenterologic urgent pentru a se stabili conduita terapeutica adecvata( se face si endoscopia digestiva); mai exista cateva situatii in care scaunul este negru si de care se va tine cont cand se face diagnosticul diferential al scaunelor melenice:terapia orala cu fier, ingestia de carbune medicinal, tablete de bismut, afine, spanac; numai bine
0
09-02-2010, ora 19:27
bandi85
Nu este medic/terapeut
bandi85
si eu am aceeasi problema. Azi dimineata m-am trezit si ma simteam f ametit.am iesit in oras, oboseam si sa merg pe jos mai ales cand aveam de urcat scari.Pe autobuz a inceput sa mi se faca rau, aproape am vomitat. Sa inteleg ca poate fi vorba de o anemie? E drept ca in ultimele zile am dormit si mancat putin.M-am speriat putin pt ca nu mi se mai intamplase.Apoi am observat ca e si ceva in neregula cu scaunul( negru). am incercat saimi fac un calciu undeva...dar nu am mai reusit, iar in final mi-am luat de la farmacie vitamax. sa fie suficient sau sa incep un tratament mai complet.ce imi mai rcomandati?
0
15-04-2010, ora 19:02
catalin-vasile
Nu este medic/terapeut
catalin-vasile
buna ma numesc catalin si de 3 zile cnd merg obosesc si imi bate inima ff tare
si am si scaun negru ce sa fac? e de rau ? doamne fereste
0
28-03-2016, ora 23:26
Marius Dumitru
Nu este medic/terapeut
Marius Dumitru
Buna ziua Domnule Doctor, de 3 saptamani, fac injectii cu Bicilin (penicilina 2.400.000 unitati), 1 injectie/saptamana, in urma cu 3 zile am avut dureri mari in zona stomacului, problema mare este ca de 1 zi am avut scaun negru, am intrat in panica, vreau sa va spun ca momentan sunt in SUA, nu am asigurare medicala aici, vreau sa-mi spuneti va rog, daca scaunul negru poate fi din cauza injectiilor intramusculare, va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.