scaun neformat si boala Crohn in familie

06-11-2008
adriana72
Nu este medic/terapeut
adriana72
De catva timp, alternativ cu perioade in care nu am nicio problema, se intampla sa am gaze, chioraieli si scaun neformat, dureri usoare in dreapta sau in stanga. Azi am fost la medicul surorii mele care este diagnosticata mai de mult cu boala Crohn si fara sa ma intrebe prea multe (daca ma deranjeaza aceste probleme si noaptea - raspunsul este nu, daca sunt o persoana mai stresata, -raspunsul este da)si dupa ce s-a uitat la gingii, mi-a recomandat colonoscopie.
Sunt foarte speriata nu atat de analiza in sine, sar si de rezultat. Exista o ecografie mai performanta care poate fi facuta pana la colonoscopie? Ce altceva poate fi?
Am 36 de ani.
Va rog sa-mi raspundeti repede caci tot repede trebuie sa ma si programez.
Indraznesc: Dr. Markuss...
5 comentarii
0
06-11-2008, ora 14:28
Micutsa
Nu este medic/terapeut
Micutsa
la colonoscopie se vede bine totul.. si e o analiza destul de sigura.. nu stiu dc nu vrei s-o faci..
e cam naspa intr-adevar..te pune sa bei cateva zile un lichid (medicament ) si sa nu mananci nimic..
si sa elimini tot.. si apoi cu un fel de furtun vede tot ce e inauntru..
nu te speria, stresul o sa te imbolnaveasca si mai tare.
0
04-05-2009, ora 10:32
adriana72
Nu este medic/terapeut
adriana72
Buna, am facut colonoscopia, a patruns pana in intestinul subtire, totul e ok, dar simptomele persista. Chioraielile s-au mai atenuat un pic. Perioadele sunt alternante, se mai intampla sa am si scaun format dar mai rar si mi se pare cateodata si nedigerat complet. Durerile mai dispar si ele, sau se muta mai sus inspre stomac, sau respectiv pe partea dreapta, dureri care nu sunt continue nici foarte mari, nu se manifesta noaptea, as putea trai cu ele daca as sti sigur ca nu este nimic grav. Am facut si analizele de sange, sunt bune in afara de lipsa de Ca. (Nu stiu daca are relevanta dar am un bb care are 2 anisori si pe care l-am alaptat 1, 2 ani, perioada in care se scula de 5, 6 ori/noapte, asa ca eram f. obosita). Mentionez ca in rest ma simt bine, nu am greturi, am pofta de mancare, mananc foarte sanatos zic eu. Nu am luat nici un fel de medicament. Ce ar putea fi? Ce analize sa mai fac? Poate fi de la stomac? Am facut si o eco acum vre-un an si ceva cand au inceput aceste simptome, totul era ok, medicul mi-a spus atunci ca de la oboseala...Un sfat va rog.
0
04-05-2009, ora 10:34
adriana72
Nu este medic/terapeut
adriana72
a, pentru persoanele carora le e frica de colonoscopie, eu am cerut anestezie (mi-era groaza mai mult sa nu descopere ceva decat de analiza in sine) si afost super ok. .acum v-am facut si profilul meu psiho :)
0
05-06-2010, ora 21:21
adricutza
Nu este medic/terapeut
adricutza
buna, Adriana72. Am si eu exact aceleasi simptome pe care le descrii si imi este frica si mie de Chron sau ceva mai grav. Voiam sa stiu daca simmptomele tale s-au mai modificat in vreun fel de anul trecut. Nu sunt in tara si nu-mi permit sa fac aici colonoscopie sau alte investigatii de genul acesta, Dar cel putin as putea sa fiu ajutata din experienta altora (stiu ca nu totdeauna se potrivesc experientele, insa acum nu am alte alternative). Vorba ta, pot sa accept durerea sau modificarile de scaun, dar sa stiu ca nu este ceva care imi ameninta viata. Multumesc anticipat. Adriana
0
29-12-2012, ora 17:01
Ionutz18
Nu este medic/terapeut
Ionutz18
Buna ziua,

Mama mea sufera de boala Chron, isi ia medicamentatia dar are probleme si cu asimilarea calciului in organism, a ajuns sa faca injectii cu gluconat de calciu in vena :(
Va rog frumos daca puteti sa ne dati o alternativa la aceste injectii deoarece face tot mai multe pe zi (5-6 injectii) si venele deja is gaurite :(

Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.