scaun cu sange la sugar

02-10-2011
deaconu elena
Nu este medic/terapeut
deaconu elena
fetita mea are 9 luni.de la 6 luni ne confruntam cu aceasta problema.putina febra(38)dupa care scaune multe nu foarte moi dar cu sange.i-am administrat furazolidon saruri de hidratare si biotics.problemele au incetat, insa au aparut la un interval de 3 saptamani de data asta cu febra mai mare.pe langa acest tratament i-am mai administrat simetrolin.dupa ce i-l dadeam la 2 3 ore facea febra din ce in ce mai mare pana am ajuns la 40 cu 2 unde nici nurofenul nici panadolul nu isi mai faceau efectul.scapam de febra cu impachetari si 10 picaturi de algocalmin.scaunele erau normale insa febra nu trecea.am revenit la dr unde a constatat ca avea faringita.i-a dat 3 zile antibiotic injectabil ampicilina la 6 ore cu gentamicina la 12 ore.mentionez ca i-am facut coproparazitologic, bacteriologic, coprocultura si analize de sange care aratau ca e putin anemica pierdere de fier si infectia care mi s-a spus ca e cea din gat.acum ma confrunt de cateva zile cu febra 38 cu 6 39 cu 5.panadol si nurofen.scaune normale copil vesel mancacios jucaus.inainte cu 2 zile de a face febra mi s-a inecat cu o bucatica de carne si mi-e teama sa nu se fi dus pe calea cealalta.dar fetita respira normal apoi am crezut ca e vorba de un inceput de raceala si am fost cu ea la dr sa o consulte.nu are nimic.posibila o eruptie dentara dar de mult gingiutele sunt foarte tari.nu stiu ce sa mai cred si mi-e putina teama.ma gandeam sa o aduc la bucuresti pentru investigatii.va rog sa ma sfatuiti.multumesc.
8 comentarii
0
02-10-2011, ora 16:10
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
Buna ziua sincer nu inteleg de ce de la 6 luni stati si nu faceti nimic sa vedeti cauza.Anemia prezentata de copil se datoreaza pierderii sangelui pe acea cale.Nu stati si dat tratament aiurea cu gentamicina.E prea mica.Cautati un medic pediatru si vedeti cauza, acela e un tratament pt moment.Niciodata sa nu mai faceti asa.Cand are rosu in gat sau are amigdalita faceti intai inainte de antibiotic un EXUDAT FARINGIAN.E singura analiza care va arata daca e bacteriana sau virala boala.Doar daca e bacteriana are rost sa dati antibiotic sau daca dupa 3 zile nu va cedeaza problemele.Creste-ti imunitatea organismului.Si cautati cauza scaunelor cu sange ca nui ok.Medicul ar fi trebuit sa stie ca acest copil se anemiaza asa.Atentie administrarea repetata a panadolului si nurofenului ataca ficatul.Daca veti face analize TGP SI TGO imediat dupa tratament veti vedea ca sunt crescute.Nu ii distrugeti ficatul
0
03-10-2011, ora 20:20
deaconu elena
Nu este medic/terapeut
deaconu elena
multumesc pentru sfat dar ce as putea face.ce analize sa ii mai fac?panadol si nurofen i-am dat la indrumarea medicului pediatru.
0
03-10-2011, ora 22:40
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
Eu nu va contrazic ca l-ati dat altfel.E greu de zis ce sa faceti.Mergeti la un pediatru cu adevarat bun el va sti ce sa faca.Dar sunteti sigura ca e sange in scaun? Exista o analiza ca sa vedeti asta: HEMOCULT adica sangerari oculte in scaun, Se face dup a3-5 zile de regim special in care nu ati dat copilului carne rosie, ou, preparate cu fier, ficat si orice contine fier.Asta ca analiza sa nu fie influientata.Daca iese pozitiv e sange dar repet fara nici un fel de aliment si preparat cu fier.Si daca ghinionul face sa iasa pozitiv mergeti la medic sau spital sa vada cauza sangerarii.E tot ce pot momentan sa va spun.
0
04-10-2011, ora 18:51
deaconu elena
Nu este medic/terapeut
deaconu elena
multumesc frumos.ea dupa injectabilul cu ampicilina si gentamicina nu a mai avut probleme cu scaunul.doar ca acum cateva zile a facut febra si nu stiam cauza.urmaream scaunele ca nu cunva sa mai avem un astfel de episod.si ieri dupa 4 zile de febra a aparut eruptia.in cap si apoi pe burtica si spate.urmeaza pe picioruse.multe brobinte roz.ca la pojar.am fost cu ea la medicul pediatru si a zis ca e un fel de rubeola.acum stam in casa sa ne facem bine.
0
05-10-2011, ora 13:45
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate are varsat de vant. acum sunt bolile copilariei.
Vedeti sa nu rupa bubitele ca ramane cu semne pe toata viata.
0
05-10-2011, ora 13:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
O urocultura i-ati facut ?
Totusi, daca temperatura este de asa mult timp, poate sa fie ceva urinar. E-coli poate sa dea asa ceva, inclusiv sange in fecale. Tot e-coli da si anemia prin deficit de fier deoarece acesta mananca fierul din organism.
Pentru recoltare, trebuie sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Ar trebui facuta - urocultura cu antibiograma - ca sa iasa la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Unele bacterii au devenit rezistente la multe antibiotice si ii faceti tratament degeaba.
Daca are varsat de vant, nu trebuie sa ia antibiotice.
0
06-10-2011, ora 16:29
deaconu elena
Nu este medic/terapeut
deaconu elena
i-am facut si urocultura de doua ori si nu a iesit nimic.acum e bine.au trecut si bubitele.:)acum vreau sa mai astept cateva zile si ma duc cu ea pentru analize.sa vad daca mai are enemie, sa ii ia un exudat si sa ii fac si antibiograma.
0
06-10-2011, ora 18:56
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
Nici nu credeam ca va iesi la urocultura ceva.Eu nu vreau sa va influientez si nici sa cheltuiti aiurea bani pe analize facute fara rost.Dar decat sa cautati asa fara scop ceva, mergeti cu ea la un pediatru cu adevarat bun.Sincer eu chiar sunt un biolog de laborator si nu va pun pe o pista gresita.Anemie va avea atata vreme cat nu stiti cauza scaunelor cu sange pt ca pierde sange.Dumneavoastra ca mama ar trebui sa cautati cauza.Credeti-ma am discutat si cu un medic despre acest subiect si a zis clar si raspicat : pediatru + analiza sa vada daca e sange+ ce aspect are sangele+ cum apare in scaun+ sa inceapa sa ii faca colposcopii, endoscopii.Conteaza aspectul sangelui si felul in care el apare in scaun.Daca e rosu proaspat atunci e spre rect, daca e digerat e de mai sus.Dumneavoastra santeti singura care decide ce face.Nu stati asa si cautati pe net raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •