scaun cu sange, balonari, gaze abundente

24-04-2008
adi33
Nu este medic/terapeut
adi33
Buna ziua
Pe 23.04.2008 am avut scaun cu sange rosu aprins.
De ceva timp am balonari, gaze la stomac dupa mese mai abundente.
In urma un an am inceput un tratament cu antiaritmice (propafenona si metroprolol ) in doze mici 1/2 pastila de propafenona de 3 ori pe zi si metroprolol 25 mg de 2 ori pe zi. Deasemenea tot de un an mai iau lypantil 160 si crestor de 10mg.
De cand urmez acest tratament scaunele au fost mai moi si mai dese ( o data si uneori de doua ori pe zi) - dar fara a depasi normalitatea.
In urma cu cateva luni am avut dureri cand aveam scaunul mai tare, dar a fost ceva trecator si durerile nu erau puternice si nici nu au mai aparut.
In prezent nu am dureri nici de colon nici de stomac sau intestin subtire ( si nici nu am avut vreodata).
Ma ingrijoreaza acest scaun cu sange ( rosu aprins ), sper sa nu fie ce este mai rau... ( am avut ruda de gradul II care a murit din cauza colonului).
In asteptarea unui raspuns competent si a unui posibil diagnostic,
Va multumesc
PS
Analize: glicemie, colesterol, trigliceride, TGO, TGP, Lipide - in limite normale ( stiu ca analizele nu prea reflecta situatia prezentata dar acestea le am facut in martie 2008)
3 comentarii
0
24-04-2008, ora 00:00
adi33
Nu este medic/terapeut
adi33
Am uitat sa mentionez ca starea generala este foarte buna, tot de aproximativ un an ( de cand nu mai fumez )am luat serios in greutate vreo 14 Kg - am 75 Kg in prezent. Am pofta de mancare, nu am greata, nu am varsaturi, nu am febra si nici un fel de dureri.
Nu consum alcool deloc, nu fumez dar mananc f bine.
0
25-04-2008, ora 00:00
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
E posibil sa aveti hemoroizi, mai ales daca sangele a imbracat scaunul sau a fost mai mult spre sfarsitul defecatiei (mai mult pe hartie). Sfatul meu este sa mergeti la medic (chirurg) sa va consulte si sa stabileasca un diagnostic sigur! Asta nu inseamna ca veti ajunge la cutit. Multa sanatete, sarbatori fericite si numai bine!

@ motoc1: Este incredibil cum pe un pustan cu niste modificari minore de hemograma il trimiteti la medic sa se caute si pe acest domn cu rectoragie va oferiti sa il tratati cu "produse 100% naturale"! Nu contest valoarea lor in ceea ce priveste imbunatatirea starii de sanatate, dar nu cred ca rezolva probleme majore!
0
20-12-2008, ora 01:59
Eugen Marius
Nu este medic/terapeut
Eugen Marius
Buna ziua, in data de 17.12.2008 am avut scaun cu sange ceea ce se intampla pentru a doua oara si nu stiu de ce in ziua respectiva am mancat doar fruct de ananas si paste cu briza tin sa mentionez ca nu urmez nici un alt fel de tratament.Poate cineva sa imi de-a un sfat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar și ce faci cu gazele urât mirositoare
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Cercetătorii au realizat un studiu complet al gazelor intestinale
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  •