scaune dese dupa operatia la colon...este grav?

14-11-2010
ileana80
Nu este medic/terapeut
ileana80
buna ziua. mama mea a fost operata acum aprox. o luna de cancer la colon. a inceput tratamentul cu citostatice si pana acum a facut o singura sedinta. de cateva zile are scaune dese si as vrea sa stiu daca este ceva grav sau este doar un efect al citostaticelor. eu ii fac si sucuri naturale din legume si fructe( morcov, telina, ridichie, sfecla)...ultimele dati am adaugat si mere.este posibil sa fie efectul laxativ al merelor? multumesc si astept orice raspuns...:)
4 comentarii
0
15-11-2010, ora 15:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Este normal ca citostaticele sa afecteze inclusiv flora intestinala si tranzitul, dar cel mai bine e sa ii spuna gastroenterologul ce dieta sa aiba in acest caz, poate chiar sa ia niste capsule cu probiotice daca ii recomanda. E clar ca sucurile pot accelera si ele tranzitul, mai ales merele. Oricum, trebuie sa aiba grija sa nu se deshidrateze de la diaree, dar sa si primeasca organismul cele necesare. E de vorbit cu un medic cu rabdare si experienta. Sanatate multa, din tot sufletul!
0
16-11-2010, ora 20:12
ileana80
Nu este medic/terapeut
ileana80
multumesc mult pt sfaturi...o sa discutam cu un medic neaparat. sanatate la toata lumea:)
0
17-11-2010, ora 08:35
marianabetiu
Nu este medic/terapeut
marianabetiu
buna ziua, sotul meu a fost tot asa operat si face acum citostatice dar tine regim medicul ne-a spus ca nu are voie sa bea sucuri cum a-ti spus ca-i dati. fara cruditati fara lactate fara acidulate si fara sare si totul ii va merge bine stiu ca este foarte greu dar nu au ce sa faca nu-i dati sucuri acum pt. ca poate face altceva in cazul in care aceste citostatice ii provoaca diaree trebuie sa-i dati meficamentele pe care i le recomanda medicul pt. diaree mai detaliati putin eu pot sa va scriu mai multe pt. ca el a facut si radio inainte de operatie iar acum face chimio si se simte mai bine acum aveti grije la mere doar compot.Sanatate multa!
0
17-11-2010, ora 15:10
ileana80
Nu este medic/terapeut
ileana80
nu i-am mai dat sucuri de atunci, insa mie un alt medic chiar mi-a recomandat sa ii dau sucuri naturale, in special din legume...oricum mama nu a avut diaree decat o singura data, problema este ca facea scaune cam dese, dar ca si consistenta erau ok. acum de cateva zile vad ca si -a revenit din punctul asta de vedere, sper sa fie bine si in continuare. de la citostatice nu s-a simtit rau deloc, doar pofta de mancare i-a cam scazut si e putin slabita pentru ca dupa operatie a stat cam 8 zile nemancata, doar cu perfuzii. doctorul a spus ca nici parul nu o sa i cada, pentru ca face o cura de citostatice mai usoara. sa vedem cum o sa fie de pe 29 cand incepe a doua serie de citostatice.
multumesc mult si sanatate sotului:)

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •