baietelul meu de 4 ani a facut scarlatina acum 8 zile

12-04-2008
mirka1982
Nu este medic/terapeut
mirka1982
baietelul meu de 4 ani a facut scarlatina acum 8 zile. cum doctorul pediatru nu mi-a dat prea multe informatii as vrea sa stiu dupa cate zile se vindeca aceasta boala si cand poate iesi din casa. va multumesc.
4 comentarii
0
13-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Bolnavii cu scarlatina sa interneaza in spital pana la 10 zile, apoi se recomanda izolare la domiciliu inca 14 zile; copilul trebuie supravegheat de medicul de familie;se urmaresc exudatul faringian si examenul sumar urina; se considera vindecat, copilul care prezinta doua exudate faringiene negative pentru streptococ Beta hemolitic si examen urina normal la 21 de zile de la debutul bolii; tratamentul scarlatinei se face cu penicilina sau eritromicina si moldamin ( se administreazala iesirea din spital si se repeta la zece zile); numai bine
0
31-03-2009, ora 00:34
moleste
Nu este medic/terapeut
moleste
buna.si la gradinita baiatului meu este un bolnav de scarlatina, este chiar in grupa lui.
am si eu o intrebare,
o poate contacta sau nu, asta chiar daca o sa-i fc analizele oricum, dar vreau sa stau mai cu grija pina o sa-i iasa acele analize.multam fain
0
31-03-2009, ora 09:03
mirka1982
Nu este medic/terapeut
mirka1982
draga moleste, eu nu ma pricep prea bine, dar tb sa stii ca e posibil sa o ia scarlatina...dar nu imediat cred...depinde de perioada de incubatie...oricum nu e chiar de speriat boala acum ca am trecut de ea de 2 ori...eu nu am stat cu el in spital(nu sunt pe moment in romania) si doctorul de aici nu mi-a pomenit nimic de spital. a fost si doua zile la gradinita...eu nu stiam ca are scarlatina.dar nici un copil din grupa lui nu s-a inbolnavit de la el, din fericire. cam atat.!!..oricum incepe cu o mica febra de vreo 3 zile, limba e la inceput alba incarcata si apoi se face roz-rosie ca o capsuna se zice...si apar si bubite micute mai ales la nivelul fetei si al gatului si multe pe spate. dar gasesti mai multe informatii pe net ; cam asa a fost la el. mai rau e ca are gatul umflat si nu prea mananca cateva zile. poate totusi nu se va inbolnavi. ti-am spus nimeni din grupa lui nu s-a inbolnavit si el a avut-o de doua ori in 2 luni. oricum doresc ca dumnezeu sa ti-l pazeasca si sa nu faca scarlatina, ca e mai bine fara...multa sanatate tie si baiatului tau. numai bine.
0
31-03-2009, ora 12:23
moleste
Nu este medic/terapeut
moleste
multumesc mult mirka, astazi de dimineata i-am facut analizele si ies abia vineri.
iti dai seama ca stam cu inima la git daca o ia sau nu.
oricum o invinovatesc si pe asistenta pt ca acel baiat nu avea exudatele facute si l-a primit asa la grady.
de cind l-a internat, adica de vineri acum 5 zile nu i-a aparut nici o simtoma baiatului meu.
sa-mi ajute d-zeu poate, poate nu o sa faca.
pa pa si multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: