scalpul este iritat, bubite care provoaca dureri

25-06-2008
andygorillaz
Nu este medic/terapeut
andygorillaz
Buna seara,

Am o problema legata de pielea capului.Pe toata suprafata scaplului imi apar bubite care au puroi si care dor foarte tare.Pielea capului este foarte sesibila, adica ma doare daca apas in locurile iritate si parul cade din ce in ce mai mult.Toate acestea apar la intervale...nu le am mereu dar nu au un "program" regulat.Pe langa toate acestea imi apar si pe fata unele pete rosii...care stoarse, elimina o substanta albicioasa...cred ca sebuum.
Am fost la un consult si mi s-a spus ca am un stafilococ.Mi s-a dat un tratament bazat pe un vaccin sub forma de pastilute galbene si o doxacilina.Cat timp luam pastilele problemele se micsorau, bubitele dispareau sau nu mai erau asa pronuntate.
Acest medicament l-am luat timp de 3 luni impreuna cu doxacilina...dar efectele nu au fost niciodata pe termen lung,
Am cautat si intr-un final am gasit vaccinul stafilococic D produs de Cantacuzino.Am luat aceasta decizie pentru ca am urmarit discutiile de pe forumuri si toate m-au dus spre acest raspuns.Este prima data totusi cand cer parerea pe un forum.
Sper sa fii procedat corect sa ma pot apuca de tratament...
Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.