scabie sau nu

14-08-2008
noa elle
Nu este medic/terapeut
noa elle
acum 3 saptamani mi-a aparut o eruptie pe brate si picioare(pete rosii care uneori erau suparetoare-mancarimi -specific foarte rar). Am mers la dermatolog si mi-a pus diagnosticul de scabie. am facut tratament cu Scabex, lindab, si benzonat de benzil(la ultimile doua nu sunt foarte sigura de denumire). Dupa aceste tratamente nu am observat nici o imbunatatire a situatiei. De doua zile ma dau cu pudra si sa-u uscat petele si se cojesc. Am uitat saspecific ca am observat in ultima perioada ca am o transpiratie mai urat mirositoare si ca la soare si transpiratie foarte puternica se inrosesc
16 comentarii
0
14-08-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Scabie.??Ai intrat in contact cu cineva care a avut..?Sau cum ti-a explicat ca ai luat-o?
0
15-08-2008, ora 00:00
noa elle
Nu este medic/terapeut
noa elle
nu mi s-au dat astfel de explicatii, dar ce este ciudat este ca am dormit in acelasi pat cu o prietena si cu sotul meu (cu sotul am impartit si acelasi prosop) si ei nu au nimic.Poate ca nu am descris eu foarte bine cum este aceasta eruptie - ca niste ciupituri de tantari un pic mai mari si rosii, fara nici o inflamatie- ma deranjeaza doar estetic
0
15-08-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Deci, sincer, eu nu cred ca-i scabie...Eu stiu ca scabia apare in regiunea interdigitala, axilara si chiar genitala.Eu nu stiu pe ce s-a bazat medicul tau de ti-a pus un asa diagnostic.Cere neaparat parerea unui dermatolog bun.
0
15-08-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mergi la un laborator de micologie si ti se va recolta de pe piele cu o lama apoio va examina la microscop si iti va spune exact daca este sau nu scabie!!
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca, datorita transpiratiei excesive, ai facut o inflamatie a glandelor sudoripare numita Miliaria rubra. Fa dusuri dese (de 2-3 ori pe zi) si aplica Advantan crema dimineata si seara pe zonele rosii.
0
17-01-2009, ora 10:35
psycho
Nu este medic/terapeut
psycho
am si eu o problema.de vreo 2 saptamani am mancarimi pe tot corpul.ma mananca rau capul mai ales cand transpir.mam tot uitat si nu am vazut urme de jubre pe piele in locul in care ma mancat, doar se inroseste pielea.nu ma scarpin prea mult intrun loc numai vreo zi si in locul ala nu ma mai mananca dar ma ia in alte parti.nu sunt zone specifice in care sa ma manance pielea, cel mai groaznic ma mananca capul.
AS VREA UN RASPUNS CU CE AR PUTEA FII CA SUNT PUTIN SPERIAT mieste teama sa nu fi luat scabie
0
18-01-2009, ora 15:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca aveti o dermatita seboreica sau trebuie sa va examineze un dermatolog daca nu aveti paduchi.. Scabia nu se localizeaza la cap.
0
04-07-2009, ora 00:11
boy4you
Nu este medic/terapeut
boy4you
Am si eu o problema de o saptamana mi-au aparut niste brubonite rosii in zona genitala inclusiv pe penis (langa ata acestuia) nu sunt foarte multe si ma mananca mai ales sera ziua mai rar. Mi-a fost rusine sa ma duc la medic. Ce credeti ca am? Va rog sa-mi raspundeti
0
05-07-2009, ora 16:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa aveti raie!
Nu mergeti la medic! Stati acasa pana nu mai rezistati mancarimii sau pana imbolnaviiti toata familia !
0
09-06-2010, ora 12:28
Kiki23
Nu este medic/terapeut
Kiki23
Sunt nou aici si ma framanta ceva. Cred ca am contactat scabia acum o luna cand am fost cazata la un hotel in Bucuresti. Mancarimile au inceput la doua saptamani de atunci dar am fost convinsa ca e alergie la ceva.Chiar am inghitit niste claritine. In final medicul de familie mi-a confirmat ca e scabie si de 3 zile ma dau intens cu scabex si citesc zeci de pagini de internet legat de ce sa faci cu hainele, cu lenjeria de pat etc. Ma framanta insa ceva. Tratamentul il urmez si eu si sotul care e acum in aceeasi situatie, desi el nu are mancarimi (ciudat!). Totusi, intre timp, cand nu stiam ce avem, am fost la un Aquapark si am facut baie si am dormit doua nopti la o pensiune.Am mai fost in vizite si a venit lume la noi. Este posibil sa fi contaminat aceste locuri si prietenii? Ce ar trebui de facut? Hotelurile nu trebuie sa dezinfecteze camerele in care stau clientii, si pentru astfel de.misunatori? Sunt destul de afectata psihic: sunt revoltata pe hotelul de la care cred ca am luat scabia si ma simt vinovata pentru locurile in care am fost si posibil am contaminat la randul meu. As vrea o parere, un sfat legat de ce ar fi corect de facut in acest caz. Si inca o intrebare: daca am scabie, cum trebuie sa ma port in public? Sa evit sa dau mana cu oricine, sa nu ma asez pe nimic, sa ii avertizez pe cei cu care ma intalnesc sau sa ma incui in casa vreo doua saptamani? Sper sa imi raspunda cineva.
0
18-06-2010, ora 00:55
vlla
Nu este medic/terapeut
vlla
Buna,
Am si eu niste nelamuriri.
De mai multi ani de zile am noapte, o senzatie de disconfort; in sensul ca simt ca si cum ceva mi se plimba pe piele si piscaturi care ma mananca, dar nu intens, doar pe moment. Mai trebuie sa mentionez ca imi apar cateva cosuri ( sau cel putin asa arata), rasfirate pe abdomen, zona sanilor, umerilor si gatalui. Sunt ft putine dar mereu prezente, scap de unele apar altele. Acestea apar si pe zona feselor aici sunt mai numeroase, mai dese.
Trebuie sa ma ingrijorez, ar putea fi scabia?
PS: De pureci nu e vorba, dar cred ca e ceva parazit...dureaza de mai multi ani.
Mentionez ca sunt o persoana curata, ingrijita.
0
18-06-2010, ora 19:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Kiki23:
Referitor la hotel, puteti face o sesizare la Sanepid, iar ei vor face un control al modului in care se spala lenjeria acolo.
Scabia nu se transmite decat prin lenjerie, deci puteti da mana cu oricine si nu este necesar sa va izolati.
Daca la pensiunea unde ati dormit lenjeria este spalata corect, atunci nimeni nu a mai fost contaminat.
0
18-06-2010, ora 19:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru vlla:
Dezinsectizati asternuturile si fetele de pat cu un sparay impotriva gandacilor de bucatarie (Raid, Killtox, etc) timp de cateva zile.
0
14-12-2010, ora 04:20
christian28
Nu este medic/terapeut
christian28
Buna domnule dr. Dorin, as avea si eu unele nelamuriri.
In jur cu vreun an jumate am cunoscut o tipa, m.am mutat cu ea.. iar dupa 1 luna jumate au inceput sa imi apara niste bubite rosii in jurul taliei, iar noaptea imi dadeau o stare mare de mancarime.
Am consultat un medic dermatolog, care mi-a pus diagnosticul de scabie.. am urmat un tratament cu scabex, mi-am spalat toate hainele, asternuturile(adica cum erau cerintele, date cu un spray si depozitate intr.un sac 5 zile).Am scapat de mancarimi vreo 4 luni, dupa a inceput iarasi cosmarul, iar pana in momentul de fata am fost la 6 medici, toti mi.au prescris tot felul de unguente.. dar nu au nici un efect asupra mea. Tin sa va anunt k am niste noduli in zona talie, acnee accentuata pe spate, iar pe scalp niste bubite rosii. Probabil din cauza bubitelor de pe scalp am in unele seri febra( nu foarte mare) si dureri de cap. Cum as putea sa scap de toate astea?!
Va rog sa-mi raspundeti! Va multumesc anticipat.
0
15-12-2010, ora 19:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cum credeti ca as fi putea eu sa va dau un tratament minune fara sa va fi consultat din moment ce 6 medici care v-au consultat nu v-au dat de leac ?!
0
24-04-2012, ora 11:20
marinush1st
Nu este medic/terapeut
marinush1st
Vreau si eu un raspuns va rog, ma chinui de ani buni, cu niste bubite care apar doar pe mina, rar intre degete si la incheieturi, mai mult pe palma, exact ca scabia, unele rosii, altele pe palma pline cu lichid, care apar regulat, una dispare alta apare. Mentionez ca am avut scabie, cu 6 ani in urma, si de atunci ma confrunt cu acesta problema, benzil benozatu nu-mi despare niciodata din geanta. Am nevoie de el, pe perioade, citeva luni pot sa n-am nimic, apoi iar apar si tin vreo 2-3 luni, apoi iar dispar.
Acum mi-au aparut aceste bubite si pe partile laterale ale gatului, care si ma maninca dar parca si ma ustura. Cu 2 luni in urma am facut tratament cu benzil benzoat, 4 zile, pe corp nu am avut nimic si nici nu am, nici mincarimi. DOAR pe miini, si acum, pe gat persista si mincarimie si bubite. Am grija de iginena in casa la maxim!

As vrea sa stiu, este acesta scabie, deja de atita timp, si nici un membru al familiei, nu acuza nici o mincarime dar eu nu pot scapa...
Daca este scabie, este posibil ca abtinerea de la scarpinat (nu ma scarpin pe minii deloc! ma abtin) sa duca la evitarea contaminarii celorlati membri si chiar avansarea bolii, daca dau cu benzil local pe acele bubite, asa cum fac eu deja de citeva ani deja (4-5)?
Va rog mult un raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pielea uscată la copii
  • Remedii pentru pielea uscată
  •