scabie sau nu?

22-10-2010
raol
Nu este medic/terapeut
raol
buna seara sant miky din nou.in primul rand vreau sa va multumesc f.mult ptr raspuns.am fost la un dermatolog si am fost trimis la laborator ptr analize.sant de obicei un obsedat al unor lucruri si am dezinfectat toata casa, toate hainele le-am spalat la 90 gr si le-am pus in saci si i am legat dupa ce am fost diagnosticat cu scabie dar acum dupa 4 zile de tratament de la cateva bubite am ajuns la mai multe.de fiecare data cand ma dau seara cu crema de 2 zile imi iasa mai multe bubite practic se extind si transpir foarte mult unde am bubitele mentionez si faptul caci bubitele sant cu ceva lichid ca si apa cand le sparg sant lucioase si curge ceva ca si apa.nu stiu ce sa mai zic va rog mult sa imi raspundeti deoarece nu detin inform despre aceasta boala ptr ca nu am mai auzit de scabie sant disperat.multa stima si respect d-le doctor.
9 comentarii
0
22-10-2010, ora 22:07
atticus
Nu este medic/terapeut
atticus
Problema Dvs. nu este atat de serioasa, incat sa aveti motive de ingrijorare. Dar sa luam lucrurile pe rand. Se impune igienizarea spatiilor de locuit, tratarea lenjeriei de pat si de corp. Daca se poate, fierbeti lenjeria de corp si cea de pat. Daca acest lucru nu este posibil, spalati-le la cea mai inalta temperatura posibila, apoi calcati-le bine cu fierul de calcat. Imbracamintea care nu se poate spala la temperatura ridicata si calca astfel, introduceti-le intr-un sac menajer si pulverizati spray BIOKILL in sac, apoi legati-l bine si tineti-l cca. 5-7 zile, apoi spalati-le si/sau aerisiti-le.
Canapeaua, cuverturile, tesaturile, etc. de asemenea se vor trata cu Biokill biodegradabil, deosebit de eficient.
In ceea ce priveste tratamentul scabiei, va recomand produsele farmaceutice pe baza ftalat de dimentil si benzoat de benzil, care - de regula - duc la rezultatul asteptat. Produse precum Novascabin si Nono sunt deosebit de bune. Nono spre exemplu, are in componenta doar ingrediente naturale pure, ulei de neem si ulei esential de eucalipt, iar untul de shea din acesta impiedica dehidratarea pielii in urma tratamentului.
NU va recomand crema Scabex, cu toate ca acesta mai exista in comert, deoarece aceasta contine permetrina, substanta care se afla pe lista neagra a UE inca din anul 2003, fiind cancerigena.
Daca mai aveti nedumeriri, intrebari, va stau la dispozitie.
0
22-10-2010, ora 23:25
raol
Nu este medic/terapeut
raol
sa incep cu inceputul, hainele toate din dulap le am spalat la 90 de gr si restul de haine le-am pus in sac, in camere am aspirat bine si am schimbat asternuturile si am dat cu o solutie.practic si canapeaua am spalato cu apa cu detergent mai concentrat si am facut-o bine cu aspiratorul...lucrurile masa si ce mai era le-am facut cu spirt dar cum am zis bubitele nu dispar...doar dupa ce fac dus ele se extind in alta parte...nu se poate sa fie reactie de la tratament.mentionez caci tratament am facut cu benzoat de benzil azi e a 4 zi si trebuie sa merg luni iar la laborator ptr analize dar sant foarte nelinistit nu mai pot nici noaptea sa dorm.cu multa stima si respect miky
0
23-10-2010, ora 09:56
atticus
Nu este medic/terapeut
atticus
Reactii adverse, stari alergice in cazul benzoatului de benzil se intalnesc relativ rar, cu toate acestea, benzoatul de benzil este bine sa fie asociat cu ftalatul de dimentil.
Ce fel de analize veti face luni?
0
23-10-2010, ora 11:35
raol
Nu este medic/terapeut
raol
buna ziua luni o sa merg iar la laborator sa vad daca mai am sau nu scabie.alte analize nu pot face.cel putin aici in arad.dumneavoastra ce imi ziceti dupa parerea d-voastra a trecut sau nu? dar precizez faptu ca acum o sapt am mai facut un tratament si am fost la analiza si mai era am facut pauza o zi si iar am inceput 4 zile cu benzoat de benzil deoarece nu mi-a explicat bine o doamna dermatolog cum trebuie facut tratamentul, ea mi-a zis caci in 4 zile sa nu ma fac dus deloc deloc si sa ma dau de 2 ori pe zi si acum am mai facut 4 zile cum trebuia facut tratamentu si am patit lucrul acesta cu bubitele si ma gandeam sa nu fie ceva reactie de la crema pt ca sant doar niste bubite cu apa.va multumesc mult ptr raspuns.multa stima si respect miky
0
23-10-2010, ora 11:50
atticus
Nu este medic/terapeut
atticus
Incercati sa ma sunati la numarul de la contact, ca sa va explic cateva lucruri importante.
0
27-10-2010, ora 02:42
raol
Nu este medic/terapeut
raol
buna seara sant miky maine urmeaza sa merg iar la analize...am o intrebare ptr d-voastra care ma framanta de cateva zile...va explic:acum cateva sapt mi-am taiat prima falange la circular de la deget am mers la urgente si m-au operat, m-a cusut si totul a fost ok, dupa cateva zile au aparut acest simtome...se poate sa ma fi infectat cu ceva de la spital sau e o simpla coincidenta e doar scabie caci la laborator mi-a luat piele si a pus pe lama si pe urma a pus lama la microscop..nu stiu ce sa mai zic am fost la 3/4 derm si am auzit pareri diferite(scabie, varicela, zona zoster).eu o sa va explic cum a inceput:prima data ma manca ingrozitor sub brat si mainile, dupa cetava zile mi-au aparut bubite pe teaca(chiar sus pe ambele picioare), pe brate sub brat, si pe burta si ma mananca ingrozitor noapte in jurul orelor 4 si 5 dimineata.nu stiu pe cine sa mai cred la laborator se poate gresi????astept rasp d-voastra.va multumesc f.mult.sanatate numai bine
0
04-11-2010, ora 11:48
atticus
Nu este medic/terapeut
atticus
Fiind plecat mai multa vreme, nu am citit postarile de pe forum, imi pare rau ca nu v-am putut raspunde.
De atunci de cand ati scris cele de mai sus a trecut ceva timp, asa ca intrebarea mea este: ce s-a mai schimbat (in bine) de atunci??
0
04-11-2010, ora 16:13
raol
Nu este medic/terapeut
raol
buna multumesc ptr rasp.sant miky si nu stiu ce sa zic am fost la analize la laborator dupa tratament si mi-a zis caci nu mai am.prietena mea nu mai are nimic dar pe mine ma mai mananca pielea si dupa ce fac dus ma mananca si imi iasa ceva bubite si dupa dispar.nu stiu ce sa va mai cred d-voastra ce parere aveti?poate sa fie din cauza tratamentului de benzoat de benzil?sau nu e scabie si poate fi alceva?va rog sa imi ziceti ce sa mai fac si unde sa merg va multumesc.multa stima si respect miky
0
05-11-2010, ora 10:20
atticus
Nu este medic/terapeut
atticus
Asta nu mai poate fi scabie, va recomand o crema pe baza de unt de shea si ulei din arbore de ceai.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •