sarcina si diabetul insipid ?

12-05-2009
lavinia_87
Nu este medic/terapeut
lavinia_87
Buna,
Am citit pe forum ca sarcina ar fi o cale de vindecare pt.diabetul insipid (placenta copilului va secreta acel hormon VASOPRESINA, hormon pe care pana la nastere corpul nu il secreta ).Stie cineva mai multe despre asta, un caz concret.Si daca fatul va fi afectat de tratamentul pe care il urmez.Sufar de diabet insipid de 15 ani, m-am imbolnavit in urma unei sperieturi puternice.Daca imi iau tratamentul ( MINIRIN 0, 2mg) sunt un om normal, dar se gaseste fff greu si stresul ca la un moment dat nu voi avea tratament ma sperie.Sau am mai auzit o varianta cea cu celule stem.Orice informare imi este de folos.Va multumesc!
6 comentarii
0
14-08-2009, ora 15:28
Mirella25
Nu este medic/terapeut
Mirella25
Buna Lavinia,
Sunt Mirella25, cea care a scris despre Minirin pe forum. In legatura cu ceea ce intrebi tu despre diabet insipid, DA, TE POTI VINDECA! Poate ai citit pe forum ce am scris eu despre sarcina, diabet insipid, etc. La fel ca si tine si eu am capatat diabetul insipid tot in urma unei sperieturi puternice si tot datorita unui soc, emotie sau sperietura puternica te poti vindeca!!! Dar, cel mai sigur este la nastere! Chiar doctorita mea endocrinolog mi-a zis de o cunostinta de a ei care s-a vindecat la nastere pentru ca placenta copilului secreta atunci si numai atunci acest hormon- Vasopresina. Stii si tu prea bine ca in timp ce ai burtica mare:))), atunci se produc cele mai mari schimbari in organism, devii mai frumoasa, sanatatea isi revine ( depinde si de ce boala ai, evident), la nastere se produc hormonii pe care nu i-ai avut pana atunci, etc. Deci, daca eu am auzit ca te poti vindeca la nastere de diabet insipid ( evident, depinde si de cat de veche e boala, de cati ani) din gura unei doctorite, atunci, de ce iti faci probleme? Apuca-te de facut copii linistita, daca vrei...
Te pup si sa auzim de bine
0
14-08-2009, ora 15:29
Mirella25
Nu este medic/terapeut
Mirella25
Daca minte doctorita cu asa ceva, atunci mint si eu. Dar, ce interes ar fi avut sa-mi dea sperante desarte?!
0
10-02-2010, ora 20:16
cip_b
Nu este medic/terapeut
cip_b
Salutare tuturor,

de putin timp si din intamplare am dat peste acest forum si imediat ce am citit mesajele voastre mi-am dorit sa ma alatur voua pentru ca impartasim aceeasi suferinta si anume aceasta boala DIABETUL INSIPID.Am aceasta boala de la varsta de 13 ani (acum am 25) si binenteles ca toate problemele cu medicamentele indiferent de forma lor nu imi sunt necunoscute.Am ajuns sa trec prin clipe de agonie intr-o farmacie atunci cand farmacista imi spunea ca nu are medicamentele si ma indreptam spre urmatoarea farmacie cu pasi repezi pana la clipe de fericire cand le obtineam.Dar cred cu tarie ca intr-o zi nu stiu cand nu stiu cum ma voi vindeca.

Imi doresc sa iau legatura cu oricare dintre voi care doresc sa mai impartasim o parere despre acesta boala sau situatia cu medicamentele, poate ne putem ajuta cine stie.

Astept cu nerabdare mesajele voastre.

Sanatate multa tuturor si Dumnezeu sa va pazeasca!
0
10-02-2010, ora 20:21
cip_b
Nu este medic/terapeut
cip_b
Aaa si inca o problema care ma macina este aceea ca imi doresc foarte mult un copil si imi pun problema daca boala mea o sa-l afecteze in vreun fel.

Pana acum nu mi-am pus problema aceasta pentru ca boala mea nu am dobandit-o ereditar ci m-am imbolnavit asa deodata.

dar.nu stiu.de aceea va rog frumos daca stiti ceva in legatura cu acest lucru sa imi scrieti.

Multumesc!
0
08-06-2010, ora 10:57
koni
Nu este medic/terapeut
koni
daca vrei sa iti iei reteta de minirin melt 120mcg in luna iunie suna_ma si te pot ajuta -*.
poti sa iti iei si reteta pe 3 luni.



(*modificat de administrator)
0
08-06-2010, ora 21:56
lavinia_87
Nu este medic/terapeut
lavinia_87
Farmacia Catena este mereu aprovizionata cu Minirin Melt 120 mcg.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •