sarcina sau nu, o parere... va rog!

04-08-2013
ionela12345
Nu este medic/terapeut
ionela12345
buna ziua la toata lumea, va rog daca se poate, nu stiu ce sa ma fac sun ff speriata si stresata, pe data de 2 trebuia sa-mi vina dar nu mi-a venit am o intarziere de 2 zile mentionez faptul ca prietenul meu nu a ejaculat in interior, iar acum ma dor ff tare sanii si se umple gura cu saliva am urinari frecvente si am scurgeri vaginale albe..posibil sa fiu insarcinata ? de ce oare acesta intarziere de 2 zile
7 comentarii
0
04-08-2013, ora 16:24
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ia un test de sarcina ca sa te linistesti.
0
04-08-2013, ora 21:25
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
mergi la ginecolog--scurgerile albe si urinarile des nu sunt normale.
0
04-08-2013, ora 21:26
ionela12345
Nu este medic/terapeut
ionela12345
da eu m-am speriat teribil acum sunt in afara bucurestiului abia marti ajung sa merg la medic si sa-mi fac un consult dar imi este ff frica, nu vreau o sarcina voi ce parere aveti este o sarcina
0
04-08-2013, ora 21:27
ionela12345
Nu este medic/terapeut
ionela12345
bia tu spui ca scurgerile albe nu sunt normale ?
0
05-08-2013, ora 10:51
aaastef
Nu este medic/terapeut
aaastef
Buna! De cateva luni la interval de cateva zile ma doare burta(toata partea de jos..cala mentruatie) am facut o ecografie pelvis iar rezultatul a fost in mare bundar mi sa spus ca am ovarele prea mari iar la cavitatea peritoneala-finalama de lichid 2mm la nivelul fundului de sac douglas...e prima oara candmerg laun astfel de consul..sfatul medicului a fost sa merg la ginecolog dar am o retinere...urerile persista iar acum vreo saptamana am avut scurgeri gelatinoase...nu ca cele normale...am intelesc ca acele scurgeri pot fi de la o infectie...menstruatia e destul de regulata interval de 30 d zile (1-2zile mai dvrm sau mai trz)dar in anumite luni intarzie sau vine mai devreme chiar si o saptamana...vreau sa stiu daca este chiar necesar sa merg la ginecolog si daca ati putea sami spuneti catecvdespre durerile mele si rezultatul ecografiei..multumesc anticipat:*
0
05-08-2013, ora 10:52
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
nu cred ca ai cum sa ramai insarcinata daca nu a ejaculat.poti face un test de sarcina si scapi de stres.nu costa mult si dureaza 5minute.nu vreau sa te mustrez dar in momentul in care iti incepi viata sexuala ar trebui sa te informezi un pic despre cum te poti alege cu o sarcina sau cu bts si cum te poti proteja.pe de alta parte scurgerea aceea e insotita si de mancarimi sau usturimi?eu tocmai am avut asa ceva si se pare ca e o candidoza.se trateaza cu ovule si o crema.sanatate
0
05-08-2013, ora 21:11
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
nu o fost intentia mea sa te sperii--imi cer scuze.
exista sanse foarte, foarte mici de sarcina--pentru ca in lichidul pre-ejeculator poate exista o cantitate Mica de spermatozoizi. pentru a afla cu certitudine daca esti insarcinata sau nu fa un test de sarcina la data cand trebuie sa-ti vina menstruatia. eu zic sa nu te sperii de sarcina, sansele sunt infime.

totusi daca ai luat decizia de a-ti incepe viata sexuala trebuie sa te informezi despre metode de prevenire si despre boli cu transmitere sexuale ( car din pacate prin prisma lipsei educatiei sexuale in familie si in scoli - sunt o problema destul de serioasa in Romania--din pacate). informati-va ( tu impreuna cu partenerul) despre viata sexuala, sarcini nedorite, BTS, metode anticonceptionale s.a.m.d.

cat despre scurgerile vaginale albe si urinari frecvente--trebuie sa mergi la medic --numai acesta fiind in masura sa te consulte, sa puna un diagnostic si sa-ti dea tratamentul de rigoare. nu sta asa. ( poate fi o candidoza, un Bts sau o infecie urinara--numai un medic dupa consultatie si analizele de rigoare iti va spune cu exactitatae ce este, daca este ceva si ce tratament sa iei)
inceperea vietii sexuale implica raspundere si maturitate si vizite regulate la medicul ginecolog. sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •