sarcina sau nu?

01-11-2009
la_lelly87
Nu este medic/terapeut
la_lelly87
buna-seara!
am si eu o problema: am 22 de ani si am luat anticonceptionale rigevidon timp de aprox 3 ani. In luna iunie 2009 dupa ce am terminat blisterul nu am mai luat. Apoi in luna iulie si august mi-a venit la data corespunzatoare iar in luana sept mi-a intarziat 11 zile; la a 4 a zi de intarziere am fost la ginecolog care doare m-a consultat si mi-a zis ca nu isi da seama daca este o sarcina, ca inca nu se simte si mi-a dat urmatorul tratament: zanocin 2/zi timp de 10 zile, ovule cerviron 1/zi timp de 10 zile si supozitoare diclac 2/ zi timp de 6 zile; si mi-a spus ca este posibil sa am niste chisturi si ca se poate ca acest lucru sa imi intarzie mensrtuatia, si inca un lucru: ca am uterul foarte mic.
In luna sept cand mi-a venit cu o intarziere de 11 zile menstruatia a fost intr-o cantitate mult mai mica. Am facut vreo 7 teste de sarcina in zile diferite, dimineata cu prima urina si toate au iesit negative. Am facut si testul beta hcg ce a avut o valoare de 1, 15 mUI/mL.
Acum am si eu 4 intrebari:
1 Este posibil sa fiu insarcinata?
2 Este neaparat nevoie sa fac si o echografie ca sa se depisteze sarcina, sau testul de sange este concludent?
3 Intarzierea si cantitatea redusa poate sa fie de la intreruperea anticonceptionalelor?
4 Ce anticonceptionale cu continut scazut de hormoni mi-ati recomanda?
Va multumesc din suflet si astept raspunsul dumneavoastra.
Va doresc o seara cat mai placuta, si sper ca m-am facut inteleasa.!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.