sarcina sau...?va rog

11-10-2015
lummynitza
Nu este medic/terapeut
lummynitza
Buna!ma confrunt cu o problema si nu reusesc sa ii dau de capăt.am abdomenul umflat, tot abdomenul, in special cel inferior si mai de curând am avut dureri in partea stângă jos niste intepaturi ca de ace si caldura usoara.apoi s-a ameliorat.insa mai nou simt tot niste intepaturi si dureri in abdomen, partea stângă, pe la mijloc, aproape de buric si aici e umflat mai tare abdomenul si e tare, simt niste pulsatii acolo si parca as avea ceva acolo.nu stiu.e o senzatie ciudata.am facut o ecografie abdominala.mi-a spus doar ca am colecist, fierea e lenesa.mai trebuie sa precizez ca îmi chiorăie maţele, sunt costipata, balonata si simt o greutate in abdomenul inferior, dar ce ma sperie pe mine este ca abdomenul inferior e destul de umflat.ma gândesc la o sarcina.ar putea fi?la ecografia abdominala nu mi s-a spus ca sunt.ar trebui sa se vada, nu?sau trebuie sa fac una expre pt sarcina?acum 4 luni jumate am avut ultimul act sexual.am avut dereglari de menstruaţie, însă de 2 zile întârziere si m-a tinut putin, 2 zile foarte abundent si de un rosu aprins, coagulat, dupa care 2 zile doar picuri de sangerari si mai ales dupa ce urinam.ultimele doua luni au fost asa din cele 4 de la ultimul act sexual.data fiind situatia asta am facut si teste de sarcina, 5, toate negative.ar trebui sa-mi fac griji in privinta asta?sau poate fi orice altceva înafara de sarcina?daca da ce ar putea fi?cand apas ma doare usor tot abdomenu si tot numi trece balonarea.un sfat.o îndrumare.ce analize ar trebui sa-mi fac?sau ce as putea avea, de ce sunt mai umflata in partea stângă?multumesc mult.P.S.am fost si la ginecologie si mi s-a facut o ecografie intravaginala.testul papa Nicolau.insa n-am cerut o ecografie sa vada daca sunt însărcinată.la ecografia intravaginala se poate depista acest lucru?pt ca nu mi s-a spus daca sunt sau nu.sunt mai emotiva si am uitat sa-i spun despre asta.va multumesc si va rog ajutaţi-mă.
5 comentarii
0
11-10-2015, ora 23:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu sunteti insarcinata.
Lauti prima ecografie si vedeti daca scrie despre situatia uterului si a ovarelor. Trebuia cerut o ecografie abdominala totala care sa includa si ecografia pelvina.
Posibil sa aveti dureri de la gaze.
Facut si examenul coproparazitologic ca la carte (cautati articol pe net) si coprocultura.
Apoi cu toate rezultatele la gastrolog.
0
12-10-2015, ora 21:34
lummynitza
Nu este medic/terapeut
lummynitza
Am facut ecografie completa.si nu a gasit decât colecist.niste gaze, dar a zis ca o sa treaca.in rest a zis ca e totul bine.si sa trec si pe la ginecologie.am fost si mi-a gasit o inflamatie si mi-a spus ca poate de aceia am asa umflat abdomenul pentru ca apasa acolo.insa nu mi-am dat seama sa cer si o ecografie pt sarcina ca sa scap de indoiala asta.mi s-a facut si testul papanicolau.insa nu stiu inca rezultatele.abia vineri o sa le scot.se poate ca de la o inflamatie să-mi afecteze asa tare abdomenul încât sa se umfle tare?sau vreun chist sau vreo boala care o va depista testul papanicolau?sa astept rezultatele si apoi sa continuu cu analizele in functie de rezultate?
0
12-10-2015, ora 21:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Pe rand.
Nu sunteti insarcinata. Stati calma. Ati facut 5 teste. Sunt recomandate in general 2 de la 2 firme diferite pt un rezultat exact.
0
12-10-2015, ora 23:43
lummynitza
Nu este medic/terapeut
lummynitza
Încă nu sunt pregătită sa fiu mamica, dar si daca ar fi sa fiu as vrea sa pot avea grijă asa cum trebuie de sarcina.de asta îmi fac griji mai mult...dar o sa continuu cu analizele dupa ce vad rezultatele...testele le-am facut de la 3 firme diferite si toate negative..poate ca nu ar trebui sa-mi fac asa griji si sa fac restul analizelor..multumesc pt răspunsuri.
0
13-10-2015, ora 18:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De la gaze sunt toate. Tineti un pic de dieta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •