sarcina oprita din evolutie

17-09-2010
ALINA0210
Nu este medic/terapeut
ALINA0210
Buna seara,

Ma indrept catre dvs cu o intrebare. dar sa incep cu inceputul. in luna ianuarie am ramas insarcinata. am fost la control, am facut analizele uzuale. totul a fost normal pana cand prin luan a doua am avut niste scurgeri maroni in momentul cand faceam efort s-au eram prea stresata. dr mi-a recomandat utorgestan dar din inconstienta nu l-am luat decat pana se opreau scurgerile. o saptamana era bine apoi iar aveam scurgeri, iar luam utrogestan. la 3 luni si jumatate, adica 14 sapt am fost din nou la control deoarece intr-o zi am depus efort si a curs cateva picaturi de sange. nu a mai fost maroniu ci rosu aprins. sarcina era oprita din evolutie de doar cateva zile desi bebele era dezvoltat normal pentru cele 14 sapt. dr mi-a dat sa fac analize pt trombofilie. eu as fi vrut sa mai incerc o data dupa 6 luni fara a face inca analizele. stiu ca analizele acestea se prescriu dupa 3 sarcini oprite din evolutie consecutiv. ce ma sfatuiti? dr mi-a spus k poate fi si din cauza stresului si a efortului facut. normal k nu i-am spus cum al luat-n-am luat pastilele. omul si-o face cu mana lui. astept parerile voastre. va multumesc.
9 comentarii
0
18-09-2010, ora 16:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Relatia medic - pacient trebuie sa fie bazata absolut pe incredere si sinceritate, daca nu asculti medicul si nu faci intocmai cum ti-a prescris iti furi singura caciula, cum se spune, dupa cum deja te-ai convins, tu esti cea care a pierdut - nu ceva lipsit de importanta- ci un copil. Oricat de rea este situatia, nu ai urmat corect un tratament, trebuie sa spui medicului, altfel nu faci decat sa-l in induci in eroare si sa-ti dea sfaturi gresite.Fa acele analize, intoarce-te la el si spune-i adevarul, chiar cu riscul de a se infuria si de a te certa. Tu nu vrei sa faci analizele, in continuare nu dovedesti seriozitate, tratezi o eventuala sarcina cu risc ca pe un joc.nu faci bine.
0
22-09-2010, ora 21:58
ALINA0210
Nu este medic/terapeut
ALINA0210
AVETI DREPTATE. PANA LA URMA MA DUC SA FAC ANALIZELE. STITI CUMVA DACA SA DECONTEAZA LA FUNDENI?
EU AM AUZIT CA DA.
0
23-09-2010, ora 06:06
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cred ca da.
0
25-09-2010, ora 20:04
ALINA0210
Nu este medic/terapeut
ALINA0210
VA MULTUMESC TARE MULT PENTRU SFAT.
0
02-10-2010, ora 22:09
pusi rox
Nu este medic/terapeut
pusi rox
BUNA SEARA!

v- as ruga tare mult sa ma ajutati in legatura cu problema mea. anul acesta am pierdut doua sarcini( una avort spontan, alta oprita in evolutie la 9 saptamani). acum sant insarcinata din nou in 6 saptamani si la ultima ecografie mi s a spus ca sarcina este cam aplatizata, dar ca embrionul are activitate cardiaca. N u stiu ce sa mai cred pt ca si beta hcg-ul a mi a iesit 63318, 71mUI/ml, nu este cam mare pt 6 saptamani, nu este problema cu ea? mentionez ca am dureri surde de spate si ovare si iau utrogestan 4 tb/zi, acid folic si vit e. nu mai am rebdare pana la urmatorul control peste 2 saptamani.

va multumesc tare mult!
0
02-10-2010, ora 22:18
pusi rox
Nu este medic/terapeut
pusi rox
inca ceva, termenul de aplatizat ma duce cu gandul la sarcina dezvoltata anormal si inevitabil sa se sfarseasca cu un avort spontan sau cu moartea embrionului. ce vrea sa insemne aplatizat???? sant tare disperata. poate fi in regula?
0
02-10-2010, ora 22:20
pusi rox
Nu este medic/terapeut
pusi rox
BUNA SEARA!

v- as ruga tare mult sa ma ajutati in legatura cu problema mea. anul acesta am pierdut doua sarcini( una avort spontan, alta oprita in evolutie la 9 saptamani). acum sant insarcinata din nou in 6 saptamani si la ultima ecografie mi s a spus ca sarcina este cam aplatizata, dar ca embrionul are activitate cardiaca. N u stiu ce sa mai cred pt ca si beta hcg-ul a mi a iesit 63318, 71mUI/ml, nu este cam mare pt 6 saptamani, nu este problema cu ea? mentionez ca am dureri surde de spate si ovare si iau utrogestan 4 tb/zi, acid folic si vit e. nu mai am rebdare pana la urmatorul control peste 2 saptamani.

va multumesc tare mult!
0
06-10-2010, ora 20:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru 6 saptamani beta HCG este cam mare, dar daca depaseset 6 sapt. , spre 7, nu e chiar atat de mare. Ginecologul tau trebuia, dupa ce ai pierdut a doua sarcina, inainte de a ramane din nou gravida, sa te trimita la un consult genetic. " Aplatizata " poate insemna o anomalie in dezvoltare sau nu poate insemna nimic, sarcina este prea mica si se poate interpreta gresit. Mergi din nou la control si o sa ne mai scrii.daca vei pierde din nou sarcina, neaparat, si tu si sotul, sa mergeti la un cabinet de genetica umana pentru a vedea care este problema.
0
26-10-2010, ora 19:15
ALINA0210
Nu este medic/terapeut
ALINA0210
buna seara,

revin cu informatii. am fost la fundeni si analizele pentru trombofilie mi-au iesit partial bine. unele au valori mai mici. mi-a spus sa revin dupa ce raman insarcinata cu prima ecografie. mi s-a dat aspenter o zi da una nu si late vitamine plus acid folic. v-as intreba daca stiti ce inseamna La1 si LA2. sunt analize care mie mi-au iesit mai mici. poate reusiti sa ma lamuriti. eu am cautat peste tot aceste prescurtari si nu am gasit nimic. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: