sarcina cu virus hepatic B

27-02-2009
ela d
Nu este medic/terapeut
ela d
buna ziua,
in urma cu un an, am fost diagnosticata ca avand virus HVB, inactiv, mi s-a spus ca sunt purtatoare sanatoasa a acestui virus, dar nu se manifesta. prin urmare, urmez un tratament hepato protector cu esentiale forte si incerc, pe cat posibil sa nu fac excese de nici un fel, mai ales in alimentatie. am facut analizele aferente, am facut viremia in iulie 2008, a iesit mica, 182, cred, oricum, pana in 200. intrebarea mea este, pot avea o sarcina sanatoasa? pot naste un copil fara a-i transmite virusul? am inteles, in urma unei discutii cu un cadru medical, la telefon, ca pot naste un copil sanatos, fara a-i transmite virusul, daca nu il alaptez. dar, minimele cunostinte pe care le am si informatiile pe care le-am citit pe internet imi ridica totusi intrebari! eu nu ma indoiesc de profesionalismul cadrului medical in cauza, urmeaza sa merg sa fac analize amanuntite, dar daca ati putea, sa-mi explicati cum actioneaza virusul asupra fatului? exista o sansa reala sa nasc un copil sanatos in viitor?
va multumesc!
1 comentarii
0
27-02-2009, ora 20:33
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
O viremie mai mica de 10000 copii/ml, AgHbe neg. si AntiHbe pozitiv, transaminaze in limite normale, semnifica o faza inactiva a bolii si ca urmare pacientul nu are nevoie de tratament antiviral.
Da sigur, poti naste un copil absolut sanatos si ai mei copii sunt absolut sanatosi si mai mult, pe doi dintre ei i-am alaptat.La niciunul dintre cei trei copii ai mei nu a fost identificat virusul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.