sarcina - am descoperit la ecografie col deschis

01-02-2010
camy37
Nu este medic/terapeut
camy37
buna ziua,

sunt insarcinata in 28 saptamanii, azi am fost la medic pt.controlul de rutina, am descoperit la eco col deschis 5 mm si dilatie cam mare( nu au spus cat) m-am speriat ingrozitor.iau no-spa, ginipral, scobutil.ce as putea face sa isi revina colul acesta???? :(

va multumesc pentru ajutor.
13 comentarii
0
02-02-2010, ora 19:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuia sa soliciti internare pentru o saptamana, doua, sa stai linistita in spital si sa faci tratament pentru a nu se declansa nasterea.Trebuie doar sa faci tratament si sa stai acasa...nu ai voie deloc sa iesi.si sunt interzise contactele sexuale.
0
03-02-2010, ora 09:04
camy37
Nu este medic/terapeut
camy37
da dar au avut incredere ca stau cuminte ac...au spus si medici sa ma interneze.dar e mai bn la casa mea...stau cuminte in pat pe partea stanga, dar de reparat acest col se mai repara???? imi pot reveni???

exista o cauza anume? eu am mai avut o nastere in 1993 dar fara nici un fel de probleme.
0
03-02-2010, ora 17:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E mai bine acasa pentru tine, dar penru bebelus, nu.mai vine un vecin, o prietena, o ruda.intinde-te masa.strange-te masa.mai speli un vas, mai intinzi o rufa.si uita asa ca nu prea reusesti sa stai cuminte.Colul nu are cum sa se "repare ", ca nu-i "stricat " e un col normal, de sarcina, dar care s-a deschis in mod periculos, putandu-se declansa oricand nasterea prematura.La odihna completa si sub tratament se poate restrange din nou ca de cat si sarcina e protejata.Dar cat esti in luna a VII-a e nevoie ca 80% din timp sa stai culcata.Din 1993 si pana la actuala sarcina ai facut avorturi ?Cu aceste ocazii, datorita dilatatiilor instrumentale ale colului, acesta ramane putin insuficient si nu se poate inchide complet cand uterul creste.Mai sunt multe alte cauze.efortul fizic prelungit, cu ture de noapte la serviciu, infectii genitale, cauze hormonale etc..La cel mai mic semn de contractie dureroasa uterina, hemoragie, scurgere clara genitala [ " se rupe apa" ] trebuie sa te internezi de urgenta.
0
04-02-2010, ora 11:44
camy37
Nu este medic/terapeut
camy37
da am avut un chiuretaj dupa o nastere din 1993 incoace.azi am fost la doctor iar, colul este tot asa nu s-a modificat nimic, nici nu s-a deschis mai mult.continui sa stau in pat.o am pe mama care locuieste la o staie de mine si vine in fiecare zi sa faca treaba prin casa.ma voi duce si maine la doctor.dar voi sta in pat...

greseala mea a fost ca medicul a spus sa stau ac in pat din luna ianuarie, dar eu am vrut sa merg la serv si ianuarie si atunci s-a deschis colul asa mult si s-a produs si dilatatia.recunosc a fost vina mea...acum sunt patita stau ac.imi doresc aceasta fetita cu orice pret.chiar daca nu voi mai avea un loc de munca...

va multumesc mult pentru sfaturi si pareri doamna doctor Anisoara.

o zi buna
cu respect :))
0
06-02-2010, ora 12:31
camy37
Nu este medic/terapeut
camy37
stau ac in pat, am descoperit ca vb cu bebelina mea din burtica, ii cant, spun povesti cu voce tare iar ea raspunde prin miscari.imi vine sa plang de emotii, dar in acelasi timp rad...

intrebarea mea este chiar imi raspunde mie s-au doar se nimereste sa miste si ea atunci? oare o fii o comunicare intre noi? tare frumos este sa stai in pat si sa vb cu bebe din burtica.este ceva extraordinar de frumos...daca este adevarat voi profita din plin de acest lucru.:)
0
08-02-2010, ora 18:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, bebelusul te simte si reactioneaza ca atare. E extrem de benefic pentru micuta ceea ce faci tu, si, de ce sa nu recunoastem, si pentru tine.Mangaie burtica si explica-i ca trebuie sa mai stea cumintita acolo doua luni, acum toata lumea inca se mai pregateste pentru cand va sosi.Eu am avut in 1997 un caz uimitor in care o mamica , in trimestrul al doilea de sarcina, incepuse sa aiba probleme si se anunta o nastere prematura ; i-am sugerat sa comunice cu copilul tot asa cum faci tu si in mod miraculos bebelusul s-a linistit si a putut naste la termen.Dar stii ce s-a intamplat ? mamicii i-a venit o idee...cum ziua ei de nastere pica in luna in care trebuia sa se nasca fetita, de prin luna a VIII-a a inceput sa-i sugereze fetitei ca e asteptata de ziua mamicii ei.ii vorbea ca o va astepta cu tort si prajituri, si ca va fi toata familia sa o intampine si sa-i ureze "La multi ani " si cate si mai cate.Ghici ce s-a intamplat.fetita s-a nascut chiar de ziua ei ; dupa-amiaza, pe la ora 16 au apucat-o durerile pe mamica si la 19 seara a nascut o fetita sanatoasa.Deci, uite, ca toate aceste legaturi energetice exista si-si pot exercita puterile.Numai bine!
0
09-02-2010, ora 09:12
camy37
Nu este medic/terapeut
camy37
da chiar m-a impresionat povestea..frumos rau,.voi vorbi mult mult mult cu fetita mea sa mai stea acolo.si cand se intareste burta am inteles de la medici ca sunt contractii, vorbesc cu ea, o mangai si imi revin la normal

numai bine..multumesc mult
0
10-02-2010, ora 09:41
camy37
Nu este medic/terapeut
camy37
am auzit o vorba care ma sperie putin...daca nu se naste bb la 7 luni, nu va avea sanse de supravietuire decat la termen de 9 luni???

adica la 7 luni si ceva nu poate trai? s-au la 8 luni si ceva? eu cred ca pot naste in siguranta si la 32 saptamani (8 luni)
nu stiu ce sa cred.
0
11-02-2010, ora 06:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In luna a VIII-a nu se prea naste si nici nu este bine atunci. Ori in luna a VII-a, ori la termen.Nu te lua dupa toate prostiile, stai cuminte si mergi inainte cu sarcina.Bebelusul tau traieste, este bine si se va naste in siguranta.
0
19-02-2010, ora 10:18
camy37
Nu este medic/terapeut
camy37
buna ziua,

vreau sa sti de ce daca am colul deschis este interzis si sexul?

asa cum se spune in batrani va iesi bebe cu bubite pe fata??? se spune ca asta este motivul pt.care mi sa interzis sa fac sex.

stiintific vorbind ce se poate intampla acolo? ajunge la bebe?este afectat?? sau doar inmoaie colul si poate provoca nasterea???? nu stiu.
0
29-04-2010, ora 14:59
camy37
Nu este medic/terapeut
camy37
buna ziua, doamna doctor balcan anisoara.
am nascut la 39 saptamani o fetita de 3.200 Kg.50cm.prin operatie cezariana...suntem bine sanatoase acasa, obosite si fericite.
am reusit sa duc sarcina la termen.sunt cea mai fericita mamica.

cu respect
o zi buna
0
02-05-2010, ora 20:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Deabea acum am vazut ca mi-ai scris...FELICITARI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! si sa fiti sanatoase amandoua!
0
11-04-2012, ora 22:03
angela7
Nu este medic/terapeut
angela7
buna ziua.sunt in saptamana 32 de sarcina si de vreo 5 saptamanii mi se contracta abdomenul.de multe ori se intareste doar pe portiuni nu tot si am dureri in zona ovarelor.am facut tratamen cu gynipral injectabil cu scobutil si no-spa.dupa tratament am din nou aceleasi simptome, colul il am inchis.sunt normale aceste simptome?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •