Am uterul mic.. sunt riscuri pentru bebe? | Forumul Medical ROmedic

Am uterul mic.. sunt riscuri pentru bebe?

03-12-2011
liviaalina
Nu este medic/terapeut
liviaalina
buna ziua, am mers la medic de curand si am facut o ecografie...mi sa zis ca am uterul mic.vroiam sa stiu daca sunt riscuri in timpul sarcinii, pt ca as vrea sa fac un bebel.multumesc
6 comentarii
0
03-12-2011, ora 20:22
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Ce dimensiuni are uterul tau? NU cred ca ai totusi un uter infantil. Daca e incomplet dezvoltat exista riscul sa avortezi, dar astea sunt situatii extrem de rare si de multe ori uterul este si malformat.
0
04-12-2011, ora 20:15
liviaalina
Nu este medic/terapeut
liviaalina
33.9/36.3/27.1 astea sunt dimensiunile dupa cum am vazut pe foaie...multumesc
0
05-12-2011, ora 08:37
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Dimensiunile sunt putin cam mici dar : e important cat de corect s-au facut masuratorile (a fost eco transabdominal/transvaginal?) si apoi singura solutie e sa incerci sa ramai gravida si sa monitorizezi lungimea colului la 12-14 sapt, si reevealuare la 16 sapt etc ca sa vezi daca e nevoie de cerclaj - pe langa celelalte investigatii si ecografii
0
05-12-2011, ora 10:13
liviaalina
Nu este medic/terapeut
liviaalina
mi sa facut o ecografie transvaginala.si mi sa zis ca am uterul mic.uter 33, 9/36, 3/27, 1. endometru 7mm. cervix 20, 1. ovar drept 34/34, 9/19, 9. ovar stang 33, 7/23, 4/14, 6.cam astea sunt dimensiunile.mi sa facut corect.deci...e cv grav???multumesc
0
05-12-2011, ora 12:25
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Singurul lucru pe care poti sa il faci e sa ramai gravida si sa iti urmaresti strict sarcina de la inceput. Daca e nevoie, sa poti face cerclajul la timp.
0
05-12-2011, ora 16:00
liviaalina
Nu este medic/terapeut
liviaalina
ok.multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: