sarcina+purtatoare hepatita c

30-11-2009
veyrona
Nu este medic/terapeut
veyrona
am 21 ani si sunt insarcinata in 2 luni jumatate!mi-a iesit anti-hcv-18, 4pozitiv, tgp/alt-13, 00u/l, tgo/ast-18, 0u/l!mi s-a spus k as putea avea hep c insa astept rez la viremie kre vin in 2 sapt!nu stiu ce sa fac!mi s-a spus sa fac avort dak as avea pt k la 14 ani copilul ar putea face ciroza!asa este?dak viremia imi iese nedetectabila inseamna k virusul nu este ink activ din moment ce mi-a iesit anti hcv pozitiv, nu?se poate activa pe timpul sarcinii?ce pot face dak am?se mai poatee face avort dupa 3 luni daca as avea acest virus?va rog sa ma ajutati!sunt disperata!
1 comentarii
0
30-11-2009, ora 19:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa faci avort doar daca esti in tratament cu antivirale pentru hepatita C. Sfatul meu este sa nu-ti faci mari griji, sa nu te gandesti la ce e mai rau si sa pastrezi sarcina.Sansa de a trece virusul hepatitic C de la tine la bebelus este mica si este rara. Ai sanse mari sa ai un bebelus sanatos. In momentul nasterii virusul se poate transfera la micut, motiv pentru care este neaparat necesar sa nasti prin cezariana.Daca incepi cu avorturi si initiezi si terapia antivirala care tine luni de zile, de frica si spaima nici nu o sa mai ai copii in timp si o sa-ti para rau, asa ca cel mai intelept este sa duci sarcina la termen. Ai grija de tine pe parcursul celor noua luni; odihneste-te, evita grasimile, prajelile, afumatiurile, mancarurile grele, medicamente sa iei cat mai putine si doar daca este absolut necesar, fara alcool, tigari, cat de multe fructe, legume, si ai sa vezi ca totul va fi bine.Nu exagera cu analizele si testarile pentru ficat in timpul sarcinii, sa te procupe doar sarcina, o ecografie la trei luni si controlul periodic la MF si/sau ginecolog.Testeaza pe net " hepatita C si sarcina " si vei avea ce citi acolo.Eu zic sa privesti cu curaj inainte si sa nu faci avort.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul