sarcina+ purtator hepatita B

23-09-2005
nelaa
Nu este medic/terapeut
nelaa
Buna,

Sunt insarcinta in 5luni si 3/4 saptamani si cu uimire am aflat cu acest prilej ca sunt purtatoare de antigen de hepatita B.

Mi s-a spus ca BB va fi imunizat in primele 12 ore de la nastere dar ca mai trebuie sa fac rost si de imunoglobulina pentru preventie hepatita B la nou nascut ( o injectie sau vaccin nu am inteles f bine care nu se gaseste la noi - nu e importata)
Din afara se poate procura doar pe baza de reteta a unui pacient din tara respectiva.
Si intrebarile sunt:

1) Stiti cumva cum se numeste aceasta injectie si cum ar putea fi procurata ?
2) Dupa nastere se poate trata acest virus care momentan mi s-a spus ca nu se replica ?

Multumesc,
152 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›
0
10-10-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Imediat dupa nastere bebelusul primeste o injectie cu imunoglobuline, dupa care se face vaccinarea contra hepatitei B care cuprinde 3 injectii (prima dintre ele la 12 ore de la nastere). In ce priveste procurarea ei nu stiu informatii, imi pare rau.
Dupa nastere poti face tratament cu Interferon pentru a incerca eliminarea virusului, dar trebuie sa stii ca nu e eficient 100%.
0
18-10-2005, ora 00:00
nelaa
Nu este medic/terapeut
nelaa
Multumesc pentru raspuns.

Vaccinul anti hepatita B e usor de procurat se gaseste la maternitate. Pentru injectia de imunoglobulina anti-hepatita B am incercat la Institutul Cantacuzino, la farmacii prin comanda speciala dar am primit mereu acelasi raspuns.
Nu se aduce pentru ca nu este in nomenclatorul agreat de Ministerul Sanatatii.
Din moment ce pentru acest diagnostic exista acest tratament cum pot sa intru in posesia lui? Exista un Institut din afara unde pot face comanda in nume personal? Sau o alta modalitate de a-l procura?
0
08-08-2007, ora 00:00
crisraz
Nu este medic/terapeut
crisraz
buna, sunt gravida in 37saptamani si sapt trecuta am aflat ca am hepatita b.toti dr cu care am vorbit mi-au spus sa fac rost de o fiola de imunoglobulina de 100unitati sau 2ml.va dati seama ca trebuia sa cat mai repede pt ca se apropie nasterea-mai ales ca fac cezariana.din fericire am facut rost de acest vaccin.
vreau sa va spun tot ce stiu ca poate mai sunt mamici "disperate " asa cum am fost eu.
in primul rand nu se mai gasestre imunoglobulina, acu se numeste hepatect(stiam de aceasta denumire si de la medic)care contine imunoglobulina.din cate am inteles cu imunoglobulina au fost niste probleme acu cativa ani si de aceea nu se mai gaseste.la noi tot din acelas motiv nu se mai face(se numea globulina ceva de genu asta).
acest hepatect se gaseste in ungaria dar iti trebuie reteta.noi l-am luat din gernania din frankfurt-fara reteta, se mai gaseste si in austria.
la noi se poate prcura prin ministerul sanatatii si dureaza cam o luna-costa si mai putin in jur de 70.eu am dat pe el 120eur.daca va pot ajuta cu ceva va stau la dispozitie cu mare drag.-*


(*modificat de administrator)
0
13-09-2007, ora 00:00
marcelini
Nu este medic/terapeut
marcelini
Buna Nelaa!
Am aceeasi problema ca tine numai ca sunt insarcinata in 36 sapt si inca nu am reusit sa fac rost de el.am incercat sa o contactez pe Crisraz dar are tel inchis o sa ma incerc.dc faci rost te rog din suflet contact ssi pe mine sau dc fac rost te anunt eu.
0
14-09-2007, ora 00:00
syymmyna
Nu este medic/terapeut
syymmyna
Buna Nelaa.
Caut imunoglobulina antihepatita b. Spune-mi te rog cand afli de unde se poate procura. Am sa incerc sa sun si la crisraz, poate ne poate ajuta.
Multumesc
Simona
0
29-09-2007, ora 00:00
nelaa
Nu este medic/terapeut
nelaa
buna marcelini.eu am postat anuntul in anul 2005. din fericire o colega aflata in delegatie mi-a facut rost fara reteta din Germania parca. foarte amabili si intelegatori. daca ai pe cineva afara se poate fara reteta. daca faci rost mai e o problema la care sa fii atenta. sa atragi atentia dr neonatolog la maternitate sa i se administreze neaparat copilasului tau injectia. la mine a fost o problema au "uitat " sa treaca in fisa dar cica avea 2 intepaturi si s-a dedus ca i s-a administrat. (eu le-am atras atentia inaite si am facut un mare scandal dupa). sanatate multa daca mai ai nevoie de informatii te rog...cu mare placere
0
01-10-2007, ora 00:00
marcelini
Nu este medic/terapeut
marcelini
Buna Nelaa! Dumnezeu m-a ajutat si am facut rost de el -deocamdat a de o fiola... multumesc pt avertisment banuiam ca se pot intampla si astfel de fenomene cu oameni pe care ii avem in Romania... astia suntem. si de aceea nu-l dau decat in momentul cd il va face si am sa rog sa fie sotul de fata.
0
01-10-2007, ora 00:00
syymmyna
Nu este medic/terapeut
syymmyna
Buna marcelini. Imi poti spune daca vaccinul pe care ai reusit sa-l obtii se administreaza intramuscular? Cum se numeste?
Multumesc
0
11-10-2007, ora 00:00
damiana
Nu este medic/terapeut
damiana
buna! am citit toate mesajele, am vazut ca unii sant norocosi si au reusit sa fac rost de aceasta imonoglobulina.
si eu am nevoie de aceasta imunoglobulina, am incercat la farmacii, institut Cantacuzino, salipid, dar fara nici un rezultat
Este cineva care ar putea sa ma ajute? va rog! mentionez ca sant din Iasi si peste 2 luni bebelusul meu va avea nevoie de acest vaccin
0
25-10-2007, ora 00:00
mona mona
Nu este medic/terapeut
mona mona
pt damiana din iasi:mergi la farmacia din incinta mall-ului nou AXA NICIMAN din canta in curtea plusului si caut-o pe farmacista manuela hartolomei.ea se ocupa cu comenzile legate de HEPATECH(imunoglobulina care iti trebuie pt bebelus) -*. astept raspuns daca ai rezolvat.


(*modificat de administrator)
0
31-10-2007, ora 00:00
mona mona
Nu este medic/terapeut
mona mona
damiana:mi-a venit imunoglobulina dar sa stii ca prospectul este in germana.eu vreau sa merg la tradus cu el.mie mi-au spus doctorii pediatri din maternitate de imunoglobulina si mi-au spus ca pt un efect maxim se face in primele 4 ore de la nastere.mi-au spus sa-mi fac si viremia(analiza care arata cit virus ai in organism).mai vorbim dupa ce reusesc sa-l traduc. eu mai am doar o luna sau poate chiar mai putin caci sint la al doilea copil.-*



(*modificat de administrator)
0
31-10-2007, ora 00:00
klop
Nu este medic/terapeut
klop
imunoglobulina nu este autorizata de Ministerul Sanatatii pentru punere in piata. De aceea, calea cea mai facila de a o obtine este sa va adresati Min Sanatatii-Directia Farmaceutica de unde veti obtine un formular care va fi completat de un medic neonatolog. cu formularul veti fi indrumati la o firma importatoare si veti astepta avizul ministerului. O veti obtine in cca 2 saptamani la un pret rezonabil cu factura si prospect in limba romana. In felul acesta nu sunteti la mana celor care va cer "numai" 200 EUR ca sa o aduca din Austria...??? SUCCES ! si NASTERE USOARA !
0
30-01-2008, ora 00:00
ecora
Nu este medic/terapeut
ecora
aceeasi problema am avut-o si eu si abia am intrat in posesia injectiei cu imunoglobulina anti B. la noi in tara nu se gaseste, am cautat in italia si spania si nu am gasit. il puteti gasi in germania, dar se da doar cu reteta de acolo. eu am cautat prin toate cunostintele si pana la urma am gasit o fata tare draguta care m-a ajutat - a mers la doctorul ei ginecolog si a luat reteta. apelaticu toata increderea. se numeste aura si numarul ei este: 00491755577974
0
16-04-2008, ora 00:00
elissa
Nu este medic/terapeut
elissa
buna, sunt si eu purtatoare de virus b(viremia 6010)as dori sa raman insarcinata.Va rog sa ma ajutati cu lamuriri cele care ati trecut prin asa ceva.Vaccinul si imunoglobulina sunt sigure daca, copilul se infecteaza, distrug virusul daca acesta se transmite la copil ?Va rog mult sa ma ajutati pentru ca sunt foarte ingrijorata, imi doresc foarte mult un copil.Multumesc mult!
0
16-04-2008, ora 00:00
damiana
Nu este medic/terapeut
damiana
pentru elissa:
sant o mamica care a trecut prin asa ceva, eu am aflat ca sant purtatoare de acest virus cand eram insarcinata, la inceput am intrat in panica, dar apoi dupa ce m-am informat, am inceput sa ma linistesc. Imunoglobulina nu distruge virusul, ci doar il protejeaza pe copil in cazul in care sa infectat, dar din cate am citit eu pe forumuri conteaza mult cat de mare este viremia mamei. Nu trebuie sa te descurajezi, o sa fie bine, sant mame care au nascut si fara sa stie ca au hepatita b, pe internet gasesti multe informatii si pareri, dar ar fi bine sa consulti si un medic neonatolog.
0
17-04-2008, ora 00:00
elissa
Nu este medic/terapeut
elissa
pt.damiana
Multumesc pentru incurajare, am discutat cu ginecologul si cu medicul gastroenterolog, ei mi-au zis sa am curaj, urmeaza sa caut si un neonatolog bun la cj, sper sa ma incurajeze si el.Viremia mea e mica, sper sa am noroc.Am inteles ca nu poti sa alaptezi copilul, tu ai alaptat?
0
17-04-2008, ora 00:00
damiana
Nu este medic/terapeut
damiana
pt elissa: da, eu alaptez, desi am citit ca nu ar trebui. in principiu imunoglobulina ar trebui sa-l protejeze pe copil, plus vaccinul, asa mi-a zis mie medicul neonatolog, totusi trebuie sa am grija sa nu-mi produca rani la sani, astfel copilul sa nu ia contact cu sangele. Am ales sa alaptez pt ca numai asa ii pot da anticorpi, copillul meu acum are aproape 4 luni si e bine, la 6 luni ii voi face analize si voi vedea cum sta cu virusul.daca vrei sa mai stii ceva i-ti raspund cu placere.
0
17-04-2008, ora 00:00
elissa
Nu este medic/terapeut
elissa
pt.damiana
numai la 6 luni se poate face analiza pt a vedea daca, copilul a luat virusul?tu cat ai avut viremia?ai facut cezariana?
0
17-04-2008, ora 00:00
damiana
Nu este medic/terapeut
damiana
buna elissa! eu nu mi-am facut viremia pentru ca era prea scump si oricum consider ca nu m-ar fi ajutat cu nimic, eu eram deja insarcinata, iar in privinta alaptarii parerile sunt impartite. Am nascut natural deoarece nu am avut nici o altfel de problema, doctorita mea este de parere ca hepatita b nu e un motiv suficient pt a face cezaria na, in ambele situatii copilul ia contact cu sangele mamei.Acum crred ca stii cam tot ce voiai sa auzi, dar daca mai vrei sa vb i-mi poti scrie -*


(*modificat de administrator)
0
03-05-2008, ora 00:00
bebe_burtica
Nu este medic/terapeut
bebe_burtica
Buna dulcika_my,

Sunt o viitoare mamica purtatoare de virus B. Am incercat sa te contactez la nr de telefon lasat de tine dar, din pacate, nr nu era alocat.
Te rog, cum pot intra in legatura de tine? Am mare nevoie de acea fiola de imunoglobulina ptr bebelusul meu, care se va naste in octombrie! Am cautat aceste imunoglobuline si in tara, dar nu se gasesc.
-*Te rog mult sa ma contactezi!

Iti multumesc anticipat si astept un semn da la tine!


(*modificat de administrator)
0
05-08-2008, ora 00:00
sonyscorpion
Nu este medic/terapeut
sonyscorpion
Disponibila o fiola de Imunoglobulina Antihepatita B (HBIG) care se utilizeaza pentru profilaxia post expunere (de exemplu pentru protejarea bebelusului nascut din mama infectata cu Hepatita B).Noi am avut disperata nevoie de asa ceva cind am nascut si in disperare de cauza am cerut ajutorul parintilor care stau in Spania si s-a intimplat sa imi ia doua fiole in caz ca se sparge sau ceva.Daca aveti nevoie ma puteti contacta -*
Pe cutie scrie:
Gamma Anti-Hepatitis B
200 UI/ml
Producator Grifols Spain


(*modificat de administrator)
0
03-09-2008, ora 00:00
VIOLETALOREDANA
Nu este medic/terapeut
VIOLETALOREDANA
se pare ca cei de la ministerul sanatati nu mai elibereaza autorizati pt cei de la firma de la care am luaT EU FIOLA am sunat la ei si miau zis ca pt imunoglobulina trebuie sa te adresezi direct la ministerul sanatati cu o reteta de la neonatolog, formularul de comanda (care il gasiti pe saitul ministerului san.), acesta trebuie completat de persoana care are nevoie si medicul neonatolog, analize medicale care sa ateste ca aveti virusul HBS
0
03-09-2008, ora 00:00
sonyscorpion
Nu este medic/terapeut
sonyscorpion
Am sa incerc sa aduc peste vreo trei saptamani cateva bucati, plec in spania si de acolo mi-am luat si eu, cine vrea va rog a lasa nume si numar de telefon -*


(*modificat de administrator)
0
03-11-2008, ora 15:15
ANEMARII
Nu este medic/terapeut
ANEMARII
Va rog am nevoie urgenta de imunoglobulina pentru copil, daca ma puteti ajuta lasati-mi numar telefon sau adresa de email
0
07-11-2008, ora 16:57
ceciliazvirid
Nu este medic/terapeut
ceciliazvirid
gasiti hepatect la farmacia 2na bucuresti. tel. 0213142975
0
11-11-2008, ora 13:56
ANEMARII
Nu este medic/terapeut
ANEMARII
ceciliazvirid nu sti se face intramuscular sau intravenos la nou nascuti ?
0
11-11-2008, ora 15:23
ANEMARII
Nu este medic/terapeut
ANEMARII
azi am cumparat imunoblobulina HEPATECT CP 2 ml intravenos cu prostect in limba germana
oare acesta imunoglobulina se administreaza nou nascutului la nastere in primele 12 ore de viata?
0
05-01-2009, ora 20:37
DANIELA2009
Nu este medic/terapeut
DANIELA2009
AM NEVOIE URGENTA DE O FIOLA DE IMUNOGLOBULINA PT BEBELUSUL MEU CARE SE VA NASTE IN CATEVA ZILE. SUNT DIN BACAU. DACA ARE CINEVA, SA MA CONTACTEZE -*

(*modificat de administrator)
0
07-01-2009, ora 19:06
mki79r
Nu este medic/terapeut
mki79r
Buna nelaa,
Vaccinul se numeste HEPATECT CP 2 ml.
0
08-01-2009, ora 19:51
elissa
Nu este medic/terapeut
elissa
pt, DANIELA2009
vaccinul se gaseste in bucuresti la farmacia 2NA, in spatele magazinului unirea unde intorc tramvaiele, costa 750 ron, iti trebuie reteta de la medicul infectionist si o cutie frigorifica pt transport
Adaugă un comentariu / răspuns
152 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antihepatita B
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  •