sanse implant dupa 10 ani de la extractie

20-01-2011
ioadum
Nu este medic/terapeut
ioadum
Buna ziua,
As dori sa stiu cum estimati (teoretic) posibilitatea efectuarii a doua implanturi, extractiile avand loc in urma cu 10 ani.
Este vorba despre molarii de 6 ani, care au fost extrasi.
Lipsa dintilor nu a fost protezata si mi s-a explicat ca, la in interval de timp atat de indelungat dupa extractie se paote produce resorbtia osului si este posibil ca osul sa se fi suibtiat prea tare si sa nu se mai poata introduce implanturi...
Cum se evalueaza grosimea osului si daca aceasta permite sau nu implantul inainte de efectuarea operatiei? Se face radiografie panoramica, computer tomograf? Si cum se procedeaza in cazul in care ceilalti dinti au migrat (cativa milimetri, dar cred ca si aceia s-ar putea sa conteze)?

In afara de punti si implanturi exista si alte solutii de ultima ora pentru inlocuirea dintilor lipsa? auzisem ceva despre cercetari cu implantare de celule-stem...in incercarea de a produce muguri pentru noi dinti...
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
3 comentarii
0
20-01-2011, ora 19:38
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna ziua! Teoretic...se pot pune implanturi. Insa, asa cum ati spus, totul este sa fie si os in care sa se introduca implantul. Evaluarea masei osoase se face la un consult, iar certitudinea o va da computerul tomograf. Migrarea dintilor vecini se rezolva, asa cum ar fi ideal, inainte de a se pune implantul, cu ajutorul aparatelor ortodontice.
0
20-01-2011, ora 20:48
ioadum
Nu este medic/terapeut
ioadum
Va multumesc pentru raspuns.
0
20-01-2011, ora 20:59
ioadum
Nu este medic/terapeut
ioadum
Imi permiteti sa va adresez un mesaj privat referitor la situatia mea concreta? Cred ca este in acest moment neinteresata continuarea discutiei dpdv al interesului celorlalti de pe forum...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •