sanse de sarcina?

29-03-2012
alexandra133
Nu este medic/terapeut
alexandra133
In general am un ciclu menstrual care a variat in ultimele 6 luni intre 34 si 43 de zile. Luna aceasta dintr-o eroare de calcul am avut un contact sexual neprotejat in ziua 31, cu ejaculare inauntru. In ziua 31, inca de dimineata am inceput sa simt niste dureri puternice in fosa iliaca dreapta, insotite de o secretie vaginala mai accentruata ( aspect normal, doar o zi), care, din cate am inteles- marker al ovulatiei.Fiind in a 30-31 zi m-am gandit ca este vorba de menstruatie, si seara am avut contactul sexual neprotejat, crezand ca nu este vreo problema. Dupa 3 zile de atunci, menstruatia inca nu a venit, durerile continua, sanii nu sunt durerosi si tind sa cred ca a fost vorba de ovulatie, nu menstruatie( in cazul in care am menstra si la 43 de zile). Mentionez ca de obicei mai resimt durere lombare puternice in preajma ovulatiei. Este posibil sa raman insarcinata?In acest caz cand este cel mai bine sa fac un test de sarcina? Stiu ca dureaza o perioada pana cand se secreta HCG urinar.
2 comentarii
0
29-03-2012, ora 19:48
adrian_luta
Nu este medic/terapeut
adrian_luta
buna seara ca sa iti faci un test de sarcina este recomandat sa astepti minim 10 zile de la ultimul contact sexual. dupa ce au trecut 10 zile ( in prealabil sa nu mai ai contacte sexuale ) poti sa iti faci testul de sarcina
0
09-04-2012, ora 19:26
alexandra133
Nu este medic/terapeut
alexandra133
Daca mi-am facut testul de sarcina in a 10a zi si a iesit negativ este exclusa o sarcina?Contactul sexual l-am avut in ziua 31, acum este ziua 44, inca am temperatura bazala crescuta, menstruatia nu mi-a venit si nici nu prezint inca simptomele premenstruale uzuale. Sangerarea marcheaza intotdeauna nidatia?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul