sani incomplet dezvoltati si par in exces corp+fata

13-07-2009
purple
Nu este medic/terapeut
purple
Va rog sa-mi dati sfaturi! Daca e cazu ce analize sa fac? Eu banuiesc ca hormonii sunt de vina. Complexele nu mi le fac singura, ci oameni din jur care uneori arunca vorbe si modul cum se comporta.
Am 20 de ani si prima menstruatie am avut-o la 11ani dupa care sanii au stagnat.
La1.67m inaltime, 56kg am circumferinta pieptului de 80cm. Nici o rochie nu-mi vine bine, push-up nu functioneaza ca nu am sa sa bag in sutien...
In urma cu cativa ani am inceput sa pensez firele de par ce-mi cresteau in jurul mameloanelar, atunci cateva, acum zona s-a extins... mi-e rusine deasemenea de toata pielea mea, am fire destul de lungi pe fese. Abdomenul, baratele sunt mai usor de epilat, dar imi ia destul timp. Mi-e frica sa ma epilez pe fata sa nu creasca mai rau doar mustata o dau jos.
Sora mea e mult mai feminina decat mine, iar mama e aproape cheala pe corp.
Am si 1 ganglion palpabil pe linia laterala a sanului stg si unul in axila stg. Primul ma speriat dar am fost la o d-na doctora si a zis ca e motiv de ingrijorare.
Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
14-07-2009, ora 10:15
sasi
Nu este medic/terapeut
sasi
buna
eu zic ca ar trebui sa mergi la medic sa vezi intradevar cum stai cu hormonii ca ei sunt responsabili cu ceea ce ti se intampla tie.mergi la medicul de familie si el te va indruma catre un spesialist.
numai bine
0
14-07-2009, ora 12:48
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Trebuie sa iti iei un bilet de trimitere spre un endocrinolog.Doctorul care te a consultat la sani nu ti a dat nici un tratament?
parul in exces este un rezultat al testosteronului ridicat.mergi la medic nu mai amana.
de obicei se trateaza mai intai ganglionii pe care ii ai si dupa aceea vei primi niste anticonceptionale insotite de obicei de spironolactona care ajuta la cadere parului nedorit.O sa ai de facut ecografii(sani+pelvis) si analize medicale la diferiti hormoni.
Numai bine.
0
14-07-2009, ora 13:34
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
eu sunt de aceeasi parere cu Amalia24 - cauta un endocrinolog bun si problema se va rezolva! multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.