sangerez aproape constant de doua luni

04-08-2012
mimi23
Nu este medic/terapeut
mimi23
Acum doua luni, dupa ciclul menstrual am inceput sa am mici sangerari care in ateva zile s-au transformat in o hemoragie, am mers la urgenta unde mi s-a facuto ec intravag si mi s-a spus ca sangerarea mea este din cauza stresului. A doua zi sangerarea a disparut si dupa cateva zile a reaparut sub forma usoara, apoi s-a oprit pentru 2 zile, intre timp am avut un accident cu un prezervativ si din pacate a trebut sa recurg la pastila de a doua zi, iar dupa o zi mi-a venit ciclul dupa calendar. Dupa terminarea lui am mers la mediul ginecolog pentru un consult si mi-a dat un set de analize endocrinologice de facut in a 3-5 zi dupa inceperea urmatorului ciclu menstrual (la eco a gasit cateva chisturi mici), dar dupa o zi sangerarile mi-au reaparut destul de abundent si nu stiu ce se intampla si ce sa mai fac pana vine timpul analizelor. Papanicolau nu mi-a putut face pentru ca mai era ceva si eu ma simt din ce in ce mai obosita dpdv fizic. Va rog, un sfat, o solutie sau macar o indrumare!
mentionesz ca am un istoric de ovare polich
2 comentarii
0
05-08-2012, ora 00:04
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Mergi la un hematolog cel mai bine ptr ca hemoragiile cum ai avut dumneata menoragiile sau metromenoragii pot duce la anemie feripriva de obicei prin pierdere de fier.Asa ca ai grija.
0
07-08-2012, ora 10:22
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Este f important sa va adresati medicului, aceste sangerari plus temperaturile crescute de afara ( pe langa alti factori, cum ati mentionat, stresul) pot duce la o anemie severa. Cel mai probabil un tratament pt starea dvs si apoi tb inceput si tratamentul ovare. Tb sa va adresati medicului dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.