sangereaza rau maseaua dupa ce am scoso

06-11-2009
gina89
Nu este medic/terapeut
gina89
buna ziua!ieri am fost de mi-am scos o masea de jos din partea dreapta, doamna dentista sa cam chinuit pana a extraso ca a iesit ft greu, deoarece a avut 2 colti si puroi la ambii colti.in fine mi-a pus dansa pansament si dupa o jum de ora l-am dat jos si de atunci i mi tot sangereaza ft rau, dansa mi-a spus sa ma clatesc cu apa cu sare dar degeaba nu mi se opreste sangerarea, mi se formeaza numai cheaguri de sange in gura, am mai pus pansament dar degeaba.va rog ajutati-ma ce sa fac?pierd mult sange asa
1 comentarii
0
07-11-2009, ora 14:33
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
sangerarea poate avea multiple cauze. locale sau generale. doar cateva dintre ele pot fi:

generale : daca dvs luati medicamente de tipul anticoagulantelor ( trombostop) sau antiagregantelor ( aspirina), daca suferiti de boli generale care impiedica formarea corecta a cheagului de sange ca de exemplu boli hepatice. tensiunea arteriala mare poate cauza o sangerare abundenta

cauzele locale cele mai frecvente sunt : nechiuretarea ( adica curatarea ) alveolei dupa extractie cu persistenta de tesut de granulatie ( un tesut moale care sangereaza abundent), traumatismul osului alveolar ( din jurul dintelui) cu fractura unor mici portiuni din acesta si neindepartarea lor din alveoala, sutura dupa extractie reduce riscul sangerarii prelungite. nerespectarea de dvs a indicatiilor postextractionale( adica sa nu va clatiti gura sau sa periati dintii 24 de ore dupa extractie, traumatismul zonei cand masticati alimente tari, consistente, consumul de bautturi sau alimente fierbinti 24 de ore, consumul de alcool 24 de ore, mentinerea compresei dupa extractie 1 ora)

toate acestea pot duce la sangerare. sfatul meu ar fi sa reveniti la cabinetul stomatologic unde medicul dvs sa identifice cauza si sa va ofere tratament adecvat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul