sangerari intermenstruale

18-04-2015
ioanaandreea2015
Nu este medic/terapeut
ioanaandreea2015
Buna ziua! Am inceput tratamentul cu anticonceptionale in vara anului trecut, am facut o pauza in luna Ianuarie, in luna Februarie ( spre sfarsit) am reluat tratamentul pana in prezent, cand m-am decis sa fac iar o pauza. In acest timp, menstruatia mi-a intarziat 3 zile, mi-a venit, totul a fost bine, iar la aproximativ o saptamana am inceput sa am anumite sangerari, care au devenit destul de abundente...e posibil sa imi fi venit menstruatia acum, atat de repede? Sau poate fi vorba de o dereglare? Sunt putin speriara datorita faptului ca am avut contact sexual neprotejat cu un baiat infestat cu HPV.Se poate sa fie ceva foarte grav? Aceste sangerari ma sperie, acuzand si dureri asemanatoare celor menstruale. Nu pot ajunge foarte repede la un medic si nu stiu ce sa fac.
6 comentarii
0
19-04-2015, ora 23:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu aveti ce sa faceti. Asteptati. Se stie f clar ca ac provoaca dereglari menstruale si spotting. Ciclul menstrual se va regla in cateva luni - un an la unele persoane.

Nu mai luati ac ca produc avorturi timpurii si e foarte grav acest lucru.
Are repercusiuni enorme pe viitor.

De unde stiti ca baiatul avea HPV ?

A avut negi genitali vreodata ? Cu ce tulpina-tulpini de HPV era infectat ?

Trebuie sa fiti informata in calitate de tanara pe viitor si sa le informati si pe prietenele dv. ca HPV are peste 100 de tulpini si se ia cu tot cu prezervativ prin simpla frecare a zonelor genitale.

Peste 6 luni sa va faceti obligatoriu testul Papanicolau si apoi din an in an.

Am o prietena care a crezut in declaratiile extraordinare ale unui individ, a avut relatii sexuale cu el si dupa 6 luni au aparut problemele: rana pe col uterin, infectie cu HPV 12 cu potential de a face cancer de col uterin.

Aveti aici un film cu virusul HPV si tot ce va intereseaza. De vazut cap coada.
-*

(*modificat de admin)
0
19-04-2015, ora 23:40
ioanaandreea2015
Nu este medic/terapeut
ioanaandreea2015
Da, a avut negi genitali...insa am aflat prea tarziu...
0
19-04-2015, ora 23:43
ioanaandreea2015
Nu este medic/terapeut
ioanaandreea2015
Din cate am inteles, exista posibilitatea ca el sa fi fost demult infectat cu acest virus. Este prietenul meu de 3 ani...la inceput nu stia ce are si nu ne-am protejat Deloc.sunt destul de speriata si nu stiu cum sa ajung cat mai repede la un medic
0
20-04-2015, ora 00:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Copii,

Va rog frumos si insist sa vedeti filmul si sa fiti niste tineri informati.

Chiar daca te protejeai, tot luai virusul HPV.

Virusul HPV si herpesul genital se iau cu tot cu prezervativ doar prin frecarea zonelor genitale.

In legatura cu asta nu poti decat sa te rogi sa nu iti apara daca se poate acesti negi... Sau daca apar sa apara cat mai tarziu.

Am avut un caz al unei doamne pe Forum careia i-a aparut dupa 12 ani de la infectare.

Mergeti amandoi la plafar si cereti ce produse va poate oferi vanzatoarea in vederea cresterii sistemului imunitar. Va alegeti ce credeti ca puteti sa inghititi si faceti cate o cura din cand in cand pentru cresterea sistemului imunitar. Eu va recomand polen.
0
20-04-2015, ora 00:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In legatura cu ac, cititi acest topic:

http://forum.romedic.ro/prod/Marturii_despre_anticonceptionale_083575.html

si va linistiti.

Astea au efecte secundare.

Ciclul la ele (sangerarea lunara) nu mai e ciclu, ca nu mai exista ovulatia. E o sangerare fortata.

Ele isi fac actiunea dar 40 % se depoziteaza in ficat. La sfarsitul tratamentului incep incet incet sa se elibereze treptat din ficat.
Luate mai mult timp devin nocive si creaza boli cronice care nu pot fi calmate nici cu medicamente.
Au produs atatea boli cronice (restul ala de 40 % depozitat in ficat) incat doctorii din Germania s-au intrunit in nu stiu cate congrese si au ajuns la concluzia ca produc mai mult rau decat bine. Avorturile in loc sa scada au crescut. S-au adaugat si avorturile timpuriide anticonceptionale. Un dezastru.
In Germania Ministerul Sanatatii lor a hotarat ca nu mai e voie sa se prescrie anticonceptionale mai mult de 8 luni.
0
20-04-2015, ora 00:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Acum ori asteptati linistita sa vi se regleze de la sine menstruatia ori puteti sa luati

Ceai pt reglare hormonala

Galbenele, Coada soricelului, Coada calului - se amesteca in parti egale.
Infuzie 3 cani/zi 3 saptamani pauza 3 saptamani se repeta inca 3 saptamani.

O lingurita amestec de plante la cana cu apa de 250 ml, infuzate 10 minute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  •