sangerari in afara ciclului menstrual

24-01-2014
ofelya stanciu
Nu este medic/terapeut
ofelya stanciu
buna seara, mama mea in varsta de 48 ani spune ca are sangerari in afara menstruatiei, nu abundente, doar cat s-ar pata lenjeria intima, acestea au o culoare urata, ce poate fi? au legatura cu menopauza? va multumesc
2 comentarii
0
24-01-2014, ora 18:21
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Buna ziua ! Avand in vedere varsta mamei cauzele de sangerare cele mai frecvente sunt: dereglarile hormonale premenopauza! Dar daca miroase urat poate sa fie si infectie sau uter cu fibroame si polipi! Cel mai bine este ca mama dv sa consulte un medic ginecolog si faca niste analize si o ecografie transvaginala!
0
04-02-2014, ora 15:04
joana13
Nu este medic/terapeut
joana13
buna ziua ! in noiembrie am inceput sa iau anticonceptionale cu acordul medicului ca vroiam sa slabesc cateva kg inainte de a ramane insarcinata si le-am luat doar doua saptamani apoi am uitat vreo doua zile sa le iau si mia venit ciclu dar foarte putin si am continuat sa iau peste apoi m-am oprit in decembrie mia venit decat o zi iar in ianuarie mia venit vreo 9 zile dupa care sa oprit dupa doua zile a inceput din nou si de atunci in continuu o luna si si 4 zile sunt in spania si doctora mia prescrisAMCHAFIBRIN 500mg dar tot nu sa intrerupt am facut ecografie la urgente si mia zis ca nu am nimic in neregula doar un chist foarte mic la ovarul drept acum doct mia datPROGEFFIK100MG si analize de sange si papanicolau dar le am tocmai in martie imi este putin teama ca nu stiu din ce cauza este si nu pot sa mai rezist cu sangerarea asta sunt si balonata si ma doare si burta putin jos va rog sa imi spuneti daca progeffic nu stiu cum se numeste in ROMANIA MA AJUTA SA IMI INTRERUPA SANGERAREA MULTUMESC FRUMOS
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  •