sangerare uterina

13-04-2007
Anima
Nu este medic/terapeut
Anima
Acum trei sapt., la sfarsitul actului sexual am observat sange de culoare rosie pe prezervativ, m-am speriat foarte tare si a doua zi am si ajuns la control; aproape imediat, aparent sangerarea s-a oprit, s-a redus la niste pete de culoare maron pe absorbant; la control, medicul a constatat prezenta unei cantitati de sange in uter si timp de cateva zile, pe absorbant au fost cateva pete mici de culoare maron.Mi-a explicat ca sangere se imbiba in col, de aceea pe absorbant apar doar pete.
Data ciclului menstrual anterior acestei sangerari, a fost 7 Martie 07, deci sangerarea din data de 25 martie nu prea avea legatura cu menstruatia.
Am 36 ani si in fiecare an obisnuiesc sa fac acest control gineco insotit de examenul babes/papanicolau, iar la analizele din anii trecuti, buletinul cu rezultate a fost ''CURAT". Acum este pentru prima data cand sunt evidentiate probleme si sunt tare ingrijorata.

EXAMENUL citologic cervico-vaginal efectuat acum are urm.rezultate:
I.Valoarea diagnostica a frotiului - satisafacatoare
II.Caracterizare generala - modificari celulare benigne - mucus abundent cu frecvente polimorfonucleare degradate
III.Diagnostic descriptiv
1.Modificari celulare benigne
- cocobacili
- modificari reactive asociate cu - inflamatia;
- altele - relativ frecvente polimorofnucleare degradate, intricata (?) cu epiteliile exfoliate
IV.Evaluare hormonala
Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza - E2: frecvente c.superficiale si c.intermediate mari, predominant etalate, grupate
CITODIAGNOSTIC BABES-PAPANICOLAU
- CLASA 2: a.colpita acuta bacteriana
b.endocervicita acuta, exudativa.

Tratamentul pe care l-am urmat 7 zile a fost:
-LEMESIL 2ZI/INTR-O SINGURA PRIZA, de regula dupa masa
-DOXICICLINA 1cps la 12 ore

La examenul de secretie vaginala ''am obtinut'' urmatoarele rezultate:
- epitelii - frecvente
- leucocite - rel.frecvente
-hematii - aici nu apare nimic (?)
- flora - densa grad III, numerosi coci, frecventi bacili Gram+ si Gram- ; heteroliza bacteriana; detritus

Dupa acest tratament nu am mai putut face nici un control, deoarece am intrat in perioada de menstruatie, dar medicul mi-a recomandat tratarea colpitei si a endocervicitei cu betadine si tantum rosa, dupa terminarea menstruatiei.
La interpretarea analizelor, am inteles ca ar fi posibil ca acei coci si bacili prezenti in flora sa fie de fapt o cauza a unei constipatii destul de frecvente in ultima vreme, dar e totusi posibil sa duca la colpita si la endocervicita bacteriana? Nu am avut niciodata alte probleme, iar acum, din cate am citit, ma gandesc totusi si la ce ar fi mai rau - poate o infectie cu chlamydia? stiu ca mai e numita infectia ''tacuta', totusi sangerarea aceea uterina ma determina sa ma gandesc sa fac si un test pt chlaymidia, desi nici eu nici partenerul meu de viata nu am avut niciodata simptome, repet.
Am inceput acest tratament acum trei zile, dar ovulele betadine imi creaza un disconfort foarte mare - sunt foarte mari si aproape ascutite la varf, e posibil sa cauzeze chiar mici leziuni sau sa nu ajunga unde trebuie.Stiti cumva daca se comercializeaza in farmacii aplicatoare pt ovule sau doar pt creme?
As vrea inca o parere asupra diagnosticului si cauzelor care au dus la acea colpita si la endocervicita, si, de asemenea, sa stiu cat de eficient este tratamentul pe care-l urmez.
Multumesc mult.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.