sangerare la scaun

19-09-2011
carmen_alb
Nu este medic/terapeut
carmen_alb
Buna ziua
In urma cu trei zile, in urma unei constipatii puternice am avut un scaun dur.Am simtit practic cum rupe peretii anusului. La final pe hartia igienica am observat urme de sange rosu aprins. Problema e ca aceasta sangerare a aparut la fiecare scaun de aunci. E sange rosu, in mica cantitate, dupa scaun. De altfel chiar daca prin alimentatie scaunul a devenit normal ca si consistenta tot simt durere cand trece prin zona lezata.Ce ma sfatuiti ? E cazul sa ma ingrijorez, sa merg la medic ? Am citit niste lucruri despre sangerare rectala si m--am cam speriat...Mentionez ca nu am mai trecut niciodata prin astfel de episoade. Am nascut prin cezariana un copil acum 6 luni.. A fost o perioada cand tranzitul intestinal a fost cam dat peste cap... in sensul constiparii frecvente.
Multumesc pentru raspunsul dvs.
2 comentarii
0
19-09-2011, ora 12:12
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
cred ca este vorba de un hemoroid sau o fisura anala, nu trebuie sa te speri.trebuie sa incerci sa eviti constipatia si cere la farmacie ceva unguent, hemorzon sau...sunt tot felul, bea ceai de musetel, ia din cand in cand DULCOLAX, fara a exagera.in cazul in care sangerezi incontinuare mergi la medic.sunt convinsa ca lucrurile sunt bune, multa sanatate.
0
20-09-2011, ora 22:11
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
In cazul in care constipatia persista, trebuie consultat un medic chirurg. Cel mai probabil este vorba despre un hemoroid, dar trebuie excluse alte cauze ale sangerarii rectale mult mai grave.Evitati constipatia printr-o alimentatie bogata in fibre, consumati multe lichide, evitati lenjeria stramta si tanga.sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.