sangerare dupa orgasm

19-07-2010
Mirana
Nu este medic/terapeut
Mirana
Buna ziua! am observat de o luna incoace ca sangerez dupa ce am orgasm (nu sangerez excesiv).PIau pilule contraceptive novynette.posibil sa le administrez gresit si in consecinta sa am aceste urmari?sau sa fie vb de o rana pe col?
mentionez ca in urma cu 2 zile, m-am trezit sangerand (si asta tot in urma unui orgasm) si sangerarea asta s-a transformat intr-o menstra care ma tine si acum...sangerez f f mult...
Va rog sa imi raspunda cineva care stie despre ce e vorba :( Va multumesc!
6 comentarii
0
19-07-2010, ora 16:24
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
1. Pot fi într-adevăr leziuni ale colului, vaginului care să duc la sângerări
2. se poate ca neluând la aceeaşi oră pastilele să mai existe mici sângerări, mai ales dacă sunteţi în primele 3 luni de la începerea administrării contraceptivelor
3. se poate ca pastilele pe care le luaţi să nu fie cele potrivite pentru dvs- mai ales dacă nu le-aţi luat în urma consultului medical sau recomandării medicului- caz în care trebuie să consultaţi medicul, pentru analize şi prescrierea altor pastile
Oricum trbeuie consultat medicul ginecolog pentru a nu fi vreo problemă care să ducă la sângerare
0
19-07-2010, ora 16:38
Mirana
Nu este medic/terapeut
Mirana
pilule mi-au fost date la planningul familial in urma consultului.si le iau de mai bine de 3 ani, dar pana acum nu am patit asa!:(
0
19-07-2010, ora 20:56
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
dar pauză aţi făcut să daţi timp organismului să şi revină? ar trebui oricum un consult ginecologic din când în când
0
19-07-2010, ora 21:02
Mirana
Nu este medic/terapeut
Mirana
da am facut pauza..de 8 zile...uneori nu am facut pauza decat dupa 2-3 folii din anumite motive! eroziunea cervicala e grava?
0
20-07-2010, ora 11:24
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Eu ma refer la pauza de 2-3 luni pe an pentru a putea organismul să şi recapete funcţiile- poate acesta este motivul pentru care acum nu le mai suportaţi, corpul încearcă să şi revină la funcţia lui normală. Ar trebui să faceţi 2-3 luni pauză, să mergeţi la medic ginecolog pentru consult- pentru a vedea starea colului şi a vă da tratament. Există tratamente diverse, ovule, pastile etc şi nu e cazul să vă ingrijoraţi, doar mergeţi la medic. (pt eroziune la fel se pot trata)
0
20-07-2010, ora 12:38
Mirana
Nu este medic/terapeut
Mirana
nu nu am facut pauza de 2-3 luni...multumesc pt sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •