sangerare bucala doar dimineata

07-03-2013
marius_mmm
Nu este medic/terapeut
marius_mmm
buna ziua. de cate va luni am observat ca in fiecare dimineata cand scuip flegmele adunate in timpul noptii, apare o sangerare. sangerarea este din gura. problema apare doar dimineata si cred ca este din cerul gurii. am 30 de ani si sunt fumator. in timpul noptii respir aproape in totalitate pe gura. mentionez ca dimineata cand scuip flegmele, ma fortez putin pentru a elimina totul din gura. oare aceasta fortare sa fie cauza sangerarii sau ar putea fi o problema mai grava? va multumesc
6 comentarii
0
07-03-2013, ora 23:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cea mai probabila... problema dentara
2. fumatul duce la mare lipsa de vit. C si fragilitate cailara
3. fumatul duce la pribleme pulmonare
asa ca e cazul de consult stonato, orl, pneumoftizio
0
19-03-2013, ora 22:59
titi27
Nu este medic/terapeut
titi27
ptr d-nul dct FLUERARU; buna seara..legat de subiectul cu singerarea, nu stiu daca e valabil si ptr domnul ce a postat subiectul, dar e bine de stiut ce am patit eu si daca ma puteti ajuta cu un sfat va rog.dimineata m-am trezit si eu ca am scuipat singe tot din gat si am mers la medic..am fost si am facut raze la plamani nimic..doar hiluri daca zic bine accentuate, am fost trimisa la orl si in urma endoscopiei mi sa gasit ceva la nas tocmai sus..se presupune ca ar fi hemangiom care sa mai retras la tratamentul cu tarosin..dar care a revenit la forma initiala cand am terminat tratamentul.si de cateva luni merg la control la endoscopie sa tin hemangiomul sub observatie...dar am mai gasit si undeva pe epiglota o zona rosie si vase rosii de sange.Nu sunt sigura ca este hemangiom fiindca dnul dct a zis prima data ca poate fi orice.dat fiind faptul ca in 3 luni de zile nu sa modificat ramane diagnosticul de hemangiom.Sunt f speriata si derutata nu stiu ce sa fac fiindca ma doare in gat si cand vorbesc mai mult, simt ca mi se pune ceva in gat care ma inteapa, parca merge mai rau, am facut tot felul de analize, inca mai fac..dar ma doare in gat.si mi se pune un nod Mentionez ca tsh a iesit bun, iar ultima data la endoscopie a zis ca ma doare in gat si de la un reflux gastro esof., sa merg sami fac endoscopie si la stomac.Mentionez ca am o rinita alergica, nasul f uscat, nu prea beau apa, respir tot timpul pe gura...iar prima data acum 3 luni nu aveam nici o problema cu gatul.nu ma durea, nu ma deranja.SA FIE VREO COMPLICATIE?Sunt f speriata si nu stiu ce sa fac unde si la cine sa merg...as dori un sfat de la d-vsta MULTUMESC ANTICIPAT
0
20-03-2013, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta sunt mai multe probleme care Dvs.. le asociati si incercati sa le explicati impreuna
tractul digestiv trebuie investigat si tratat separat
da. refluxul afecteasza si faringele si esofagul
nasul trebuei rezolvat chirurgical sa respirati bine pe el...
0
21-03-2013, ora 14:55
titi27
Nu este medic/terapeut
titi27
multumesc ptr raspuns d-nule doctor.Am insa o nelamurire mi s-a spus ca e hemangiom si e bine sa nu umblu sa il tin doar sub observatie, eu cand si cand mai singerez...se poate opera hemangiomul tinand cont ca e f sus aproape de sinusuri?
0
21-03-2013, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa investigatii amanuntite in clinica ORL...spital universitar
medicii de acolo decid...ce se poate opera si ce nu
0
21-03-2013, ora 19:49
titi27
Nu este medic/terapeut
titi27
mii de multumiri pentru amabilitate..am sa tin cont de parerea d-vstra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • E normal să sângereze gingia?
  • Sângerarea gingiei - cauze și tratament
  •