sangerare anus

05-01-2011
crisa2
Nu este medic/terapeut
crisa2
Buna seara.

in aceasta seara am observat pe hartia igienica mici dungulite de sange. Asta dupa un scaun mai greu (cu putina durere, nu insuportabila)

ideea e ca obisnuiam sa beau (aproximativ un an) ceaiuri diuretice ( cel verde chinezesc destul de cunoscut) si mereu aveam un scaun moale. Am mai facut si pauze dar mereu imi revenea la normal scaunul fara dureri fara sangerari.

acum iarasi nu mai beau de aproximativ 10 zile.Pana azi am avut scaun normal (la 2 zile, pentru mine asa a fost mereu normal) azi insa s-a intamplat ce am relatat in primele randuri.

mentionez ca nu am alte simptome, nu ma doare stomacul dar am un mic discomfort in zona anusului.
acum intrebarea e: va trece de la sine? sau voi fi nevoita sa consult un medic? ar putea fi ceva grav? e cazul sa ma panichez (nu ca nu as fi deja)

multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri
19 comentarii
0
06-01-2011, ora 20:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Evita constipatia, consuma mai multe lichide [ nu neaparat numai ceai ] si ai in vedere in urmatoarele doua-trei saptamani scaunul. Daca se repeta sangerarea, e mai evidenta si mai apar si alte probleme mergi cu o trimitere la chirurgie.
0
07-01-2011, ora 16:57
crisa2
Nu este medic/terapeut
crisa2
Multumesc pentru raspunsul rapid.

Am urmarit scaunul si a fost normal zilele acestea (fara nici un pic de sange) insa cred ca m-am pricopsit cu o mica fisura (zic cred, deoarece nu am mai avut niciodata asa ceva si nu stiu exact) deoarece disconfortul nu a trecut. Nu e foarte dureros cand ies la wc dar disconfort exista iar cand urinez si ajunge in zone urina ma ustura.
Mentionez ca sunt foarte atenta cu igiena si pe langa dus folosesc si servetele umede (hartie igienica umeda)

Va trece de la sine sau am nevoie de consult + tratament?

Va multumesc anticipat
0
08-01-2011, ora 14:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intra intr-o farmacie naturista si sa cumpera plante pentru bai de sezut si, de la farmacia alopata supozitoare si/sau unguente [ Ultraproct sau Proctolog ].iar cand ai timp ar trebui, totusi, sa te vada un chirurg.
0
09-01-2011, ora 19:58
crisa2
Nu este medic/terapeut
crisa2
Vreau sa spun ca e de admirat ce faceti d-voastra aici.
O consultatie la o clinica privata e 60 lei si totul decurge la fel : povestesti medicului ce te doare si el iti zice ce sa cumperi sa te tratezi. Deci vreau sa va multumesc in numele tuturor celor care au primit sfaturi de la d-voastra.

revenind la problema mea vreau sa spun ca nu mai am nici o problema. Scaunul e complet reglat si normal, nu mai sange nici macar usturime sau disconfort. Am cumparat azi tarate si prune uscate deoarece am citit ca sunt foarte bune pentru asigurarea unui tranzit intestinal optim.

Considerati in continuare ca trebuie sa fiu vazuta de un chirurg?

mii de multumiri inca o data
0
10-01-2011, ora 10:38
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Nu ma mira faptul ca nu mai raspunde doamna doctor, s-a rezolvat problema mult mai bine si eficient decat ar fi facut-o chirurgul.Medicii astia, dau diagnostice in functie de pacient si relatarile acestuia, ba mai mult isi dau cu parerea ce ar trebui sa cumperi de la farmacie.Sistemul sanitar este o intreaga si puternica industrie, industria de facut bolnavi, de tratat si de jegmanit.
0
10-01-2011, ora 13:11
crisa2
Nu este medic/terapeut
crisa2
nu stiu cine sunteti sau de ce comentati off topic in subiectul meu.
care este problema? nu am dreptate? sau continuam toti sa ne prefacem ca nu vedem care este sistemul sanitar din tara noastra?

sa stiti ca nu am vorbit in necunostinta de cauza deoarece eu fiecare consult il fac la o clinica particulara de la mine din oras. consultatia este 60 lei si nu faci altceva decat sa ii povestesti unde te doare dupa care medicul iti scrie o reteta ATAT. Nu mai vorbesc de cat de expeditivi sunt si cum iti taie macaroana daca indraznesti sa fii mai curios si sa intrebi mai multe. bineinteles nu vorbesc aici de analize de sange sau alte examene medicale care presupun mai mult decat o vorba plictisita si o reteta.

oricat de indignat pari asta e realitatea si din pacate nu e cel mai rau lucru ce-l are de oferit acest sistem. Dar deja vorbesc de lucruri pe care cu siguranta le cunoasteti
0
10-01-2011, ora 14:06
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
comentariul nu era pentru dumneavoastra, asta puteati sa deduceti din continutul mesajului.
0
13-01-2011, ora 20:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu am mai raspuns pentru ca sunt foarte ocupata in timpul saptamanii, va citesc mai mult spre sfarsitul acesteia.e bine ca s-a rezolvat, dar scaunul, cum am spus mai sus, trebuie urmarit.daca apar din nou neplaceri, in special sangerari, da, sunt de parere ca un control la chirurg ar fi binevenit.
0
16-01-2011, ora 13:26
vlasceanu
Nu este medic/terapeut
vlasceanu
buna ziua am si eu o problema si sunt foarte speriata in urma cu trei zile fiind la ciclu am observat ca atunci cand aveam crampe si ma duceam la wc in loc de caca faceam putin sange din fund.asta sa intamplat de 4 ori in ziua respectiva, apoi am decis ca trebuie sa merg la medic am fost la urgenta unde am fost controlata ginecologic, apoi mi s-a facut tuseu rectal , apoi ecografie .doamna doctor de acolo mi-a spus ca din punct de vedere ginecologic nu este nimic si ca nici 9 cm cat a putut dansa sa-mi faca tuseul rectal nu a descoperit nimic.mai departe aceasta m-a trimis sa fac o colonoscopie .acum eu mai am o nelamurire, eu la durerile de ciclu am luat marcofen si citind prospectul medicamentului am fazut ca poate cauza sangerari digestive acum o luna fiind tot la ciclu si luund tot marcofen am opservat tot asa niste sange in jurul la treaba mare sangele fiind de culoare mai inchisa nu proaspat, putin mucos.intrebarea mea este :ar putea sa fie aceasta cauza sangerarii? si cam cat ar dura daca aceasta ar fi cauza pt ca de atunci de fiecare data am mai observat firicele de sange in scaun. va multumesc
0
17-01-2011, ora 17:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, ar putea fi Marcofen cauza sangerarii.nu te doare stomacul din cand in cand, mai ales atunci cand ai aceste sangerari ? Ar trebui sa faci, la un cabinet de imagistica medicala sau intr-o clinica de gastroenterologie, o endoscopie digestiva superioara.De obicei medicamentele pentru durere si pentru reumatism au ca si reactie adversa aceste hemoragii digestive...deci fereste-te de a le mai lua fara protectie gastrica si pe stomacul gol. Solicita o trimitere la gastroenterologie.
0
13-05-2011, ora 19:56
vlasceanu
Nu este medic/terapeut
vlasceanu
buna ziua am si eu o problema in fiecare luna cand sunt la ciclu i-mi apare sangerare si in scaun sau doar sangerare simpla fara materii fecale din anus.am facut pe rand analize ;mai intai colonoscopie la care mi-au iesit doar niste mici hemoroizii nimic alceva, apoi ecografie transvaginala, apoi analiza ca125 care a iesit bine si aceasta din urma, cu toate acestea nu stiu din ce cauza cand sunt la ciclu i-mi apare aceasta sangerare din anus si dureri de burta insotite de diaree (dar nu mereu aceasta diaree.)va rog daca a-ti putea sa ma ajutati cu un sfat sau sa-mi spuneti ce as putea sa mai fac sa descopar ce am.Va multumesc.corina
0
17-05-2011, ora 01:43
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Eu dupa ce ies, ma sterg si am sange pe hartie. Mi se pare ca atunci cand beau cola sau pepsi mi se intampla asta, in rest nu, ce parere aveti?
0
17-05-2011, ora 09:09
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
despre cola sau pepsi?cred ca hartia e de vina.
0
17-05-2011, ora 12:00
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Am sa folosesc panusi in cazul acesta!
0
23-10-2012, ora 13:18
vlasceanu
Nu este medic/terapeut
vlasceanu
Buna ziua...problema mea e mai veche de un an si jumatate cand am mers la control pt ca atunci cand eram la menstruatie si faceam treaba mare faceam cu sange ceea ce mi se intampla si in prezent.Am dureri destul de mari dar nu insuportabile tranzitul intestinal este un pic accelerat in timpul ciclului dar problema e ca fac cu sange amestecat in scaun.Am facut pe rand controale tuseu rectovaginal, colonoscopie la care au iesit niste mici hemoroizi confirmati mai apoi de o rectoscopie.Am facut analiza CA125 care a iesit val 17.77, am facut o ecografie la care mi.a iesit un chist in ovarul stang de 34mm.La ultimul control ginecologic efectuat acum o saptamana povestindu.i doctorului problema ma intrebat daca am auzit de endometrioza si m.a trimis la gastroenterologie unde dr doctor mi.a recomandat un rmn ca cica s.ar vedea.De la chirurgie unde mi.au facut rectoscopia mi.au spus sa revin in timpul sangerarilor sa vada de unde vin...daca e de la hemoroizi sau e endometrioza.Intrebarea mea este ar putea aceste sangerari care le am sa fie din cauza hemoroizilor?sau daca am endometrioza cu atingere rectala cat de grava e?Sunt foarte speriata va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns.Am 30 de ani.
0
26-10-2012, ora 22:32
...elena
Nu este medic/terapeut
...elena
buna seara.
Sotul meu are scaune cu sange abundent o data pe luna, chiar chiaguri, si dureri abdominale zilnice in zona hipocondrului drept.Stari foarte proaste cauzate si de diabetul insulino dependent, si intepaturi in zona inimii.
Un sfat si va multumesc
0
19-11-2012, ora 10:42
Bmire
Nu este medic/terapeut
Bmire
Buna ziua am si eu o intrebare?In ultimul timp din cauza constipatiei scaunul este cu sange, dupa care ramane o senzatie de iritatie am luat o crema speciala pt hemoroizi si mi sa spus detralex care inca nu l-am luat.Pot folosi ceaiuri laxative si supozitore si ce supozitoare?
0
28-03-2013, ora 17:55
cornel1111111
Nu este medic/terapeut
cornel1111111
buna. in familia mea, mama este diagnosticata cu cancer de colon de 8 ani. a recidivat local de 3 ori, de fiecare data operat. acum, sunt eu speriat. de 3 zile am avut constipatie, iar azi, un urma sfortarii, la final, era sange proaspat pe hartie, de culoare rosu aprins. scaunul nu a iesit subtire sau diareeic. maine merg la medicul de familie ptr trimitere la colonostomie. eu am 37 de ani, mama are 67, am inteles, de la medicii din cluj, ca in cazul in care cineva din familie are cancer de colon innaintea varstei de 60 de ani, urmasii trebuie sa faca colonostomii mai dese, fata de altii, la care sunt recomandate colonostomiile dupa 50 de ani. stiu cum e cancerul de colon, de aceea sunt speriat. va rog un raspuns, situ ca maine nu imi poate face colonoscopia, la noi se face programare ptr asta, de aceea nu pot bea fortrans de capul meu. intrebarea mea este, pot avea speranta sa fie doar hemoroizi? scaunul nu este amestecat cu sange, sangele apare doar la final, urmat de un disconfort in zona rectala, adica nu pot sta pe scaun fara durere. normal, astea sunt simptome de hemoroizi, dar, din pacate, sunt si de cancer, stiu eu ce stiu.
0
01-04-2014, ora 18:03
ncd23
Nu este medic/terapeut
ncd23
Buna ziua..As vrea va rog sa va intreb daca am gonoree sau ce as putea sa am...nu am avut relatii sexuale in ultimele 3 luni...si daca as fi avut ma protejez tot timpul...am dureri in zona anusului, in testicolul drept si simt tot timpul un dinscomfort la urinare ma doare si urinez des...tocmai am facut un control acu 2 luni ca ma durea sub coasta in partea dreapta...nu miau dat nici un tratament...miau zis ca am gaze s afac sport si sa manc sanatos...acu o sapt am facut si conjuctivita la ochiul drept am auzit ca conjuctivita este simptomul gonoreei nush daca este adevarat.de 2 sapt ma simt asa...sau as putea sa am ceva infectie la tractul urinar sau la intestine ceva inflamat.sau am citit ca poti luat gonoreea de pe prosop sau toaleta este adevarat?...astept un raspuns va rog...oricum am s ama duc la medic...dar vreau sa stiu la ce sa ma astept...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •