sangerare anormala in timpul anticonceptionalelor

13-06-2009
andreea78and
Nu este medic/terapeut
andreea78and
Buna ziua! Iau anticonceptionale Novynette de ceva ani, am facut pauza, am nascut si la 2 luni dupa nastere am reluat pastilele. Insa acum am o mica sangerare desi nu am uitat nicio pastila sa o iau si si mai sunt 5 zile pana termin folia. Precizez ca am nascut prin cezariana-trecand 9 luni de la nastere. E posibil sa am mici dureri de burta si acele mici sangerari de la ridicatul unui obiect mai greu? Multumesc!
6 comentarii
0
15-06-2009, ora 15:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Micile sangerari sunt urmarea reinceperii tratamentului hormonal. Este o reactie adversa foarte frecventa, care, din fericire, apare numai in primele 3 luni de tratament, apoi, de regula, dispare fara masuri speciale.
0
22-06-2009, ora 15:17
maria25
Nu este medic/terapeut
maria25
Buna ziua

Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine urgent.In data de 5.06.2009 am avut un contatc sexual neprotejat, am folosit postinor 2.A doua zi dimineata la ora 08.45 prima pastila si a doua pastila am luat-o in aceiasi zi la ora 20.45 (12 ore fix).La citeva zile ma exact in 10.06.2009 am mers la ginecolog i-am spus povestea si a zis ca deocamdata nu se poate vede nimic daca sunt insarcinata sau nu.I-am zis ca am luat pastilele la ore fix nu mai mult de 72 de ore.In data de 12.06.2009 a aparut o prima singerare, dar doctorita ginecolog mi-a zis ca e posibil sa apara din cauza controlului.Tot in data de 12 am inceput si primele pastle anticonceptionale Novynette crezind ca mi-a venit menstruatia.Menstruatia normala era in jurul la 20-21 ale fiecarei luni.Pina in prezent mai am menstruatie dar ceva redus fata de cea normala.(mentionez ca sunt la a 11 pastila de anticonceptie si menstruatia nu s-a oprit).Menstruatia nu este abundenta este redusa.Este posibil sa ramin insarcinata sau este o dereglare hormonala din cauza postinorului? Astept raspuns.Multumesc frumos
0
23-06-2009, ora 09:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este extrem de improbabil sa fie vorba de o sarcina. Aceste sangerari sunt "normale" in urma abuzului de medicatie hormonala. Din fericire, de cele mai multe ori situatia se normalizeaza pe parcurs fara nici un tratament. Deci, deocamdata trebuie sa aveti un pic de rabdare si sa nu intrerupeti Novynette in mijlocul foliei.
0
20-07-2009, ora 11:38
aaa3
Nu este medic/terapeut
aaa3
buna ziua, nu am mai luat anticonceptionale niciodata si am si eu o intrebare : din a cata zi devi protejata de anticonceptionale, adica daca incep astazi peste 5 zile sunt protejata sau trebuie sa iau si alte masuri de protectie. va multumesc
0
22-07-2009, ora 00:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca incepeti anticonceptionalele in primele 5 zile ale ciclului, atunci sunteti protejata inca de la prima pilula.
Daca incepeti in ziua a 6-a sau urmatoarele, atunci trebuie sa mai aveti rabdare.
0
22-07-2009, ora 15:16
aaa3
Nu este medic/terapeut
aaa3
buna ziua, va multumesc foarte mult domnule doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Efecte secundare ale contraceptivelor orale combinate
  • Semnele de alarma in administrarea contraceptivelor combinate
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Sangerarea - primul ajutor
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  •