o secretie alba pe capul penisului de o saptamama

21-06-2014
minorul_89
Nu este medic/terapeut
minorul_89
de o saptamana imi tot apare o secretie alba pe capul penisului si e urat mirositoare dar si cand beau multe lichide urinez foarte frecvent puteti prescrie un tratament?? multumesc anticipat
3 comentarii
0
22-06-2014, ora 11:32
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Din pacate nu se poate prescrie un tratament asa de usor. Trebuie investigata respectiva secretie pentru a stabili cu certitudine daca este o infectie bacteriana (gen gonoree, chlamydia) sau fungica ( candida). Trebuie sa va adresati unui medic urolog pentru o cultura a secretiei si tratamentul corespunzator.
0
22-06-2014, ora 16:29
minorul_89
Nu este medic/terapeut
minorul_89
dar poate fi ceva grav ????? nus cum sa va zic ca mie cam rusine si as vrea sa pot scapa de aceasta problema de unul singur de aceia am apelat la internet nus cum sa zic sa imi recomandati ceva care ar putea avea efect
0
22-06-2014, ora 21:21
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
In conditiile in care nu doriti sa va prezentati la un doctor, acestea ar fi variantele de tratament in functie pe afectiunile posibile:

- uretrita gonococica, o doza unica de antibiotic. Sunt recomandate: Ceftriaxona, Ciprofloxacina - de preferat injectabil

- uretrita cu Chlamydia, Azitromicina in doza unica sau tratament timp de 7 zile cu Doxaciclina ori Eritromicina.

- in infectia uretrala cu Trichomonas - Metronidazol 7 zile sau Tinidazol 5 zile + protector hepatic ( Hepatoprotect, Hepaid, Sargenor, Liv 52)

- uretrita candidozica - Fluconazol 150 mg doza unica + Clotrimazol crema local.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la bărbați - cauze, diagnostic, tratament
  •