salivare in exces, somn agitat, plans la bebe 3 luni

05-12-2009
violeta83
Nu este medic/terapeut
violeta83
Baietelul meu are 3 luni, 6500g, 63cm si mananca milupa 1. De 2 saptamani saliveaza abundent, plange mai mult decat de obibei, isi roade pumnii, uneori pana se inrosesc si plange si mai tare. Are somnul agitat, uneori plange prin somn. Daca pana acum se trezea de 2 ori pe noapte, acum se trezeste mult mai des, mai ales spre dimineata. Ziua doarme doar daca stau langa el, sa-l tin de mana, sa-l imbratisez. Are cineva idee de ce ar putea fi vorba?
1 comentarii
0
08-12-2009, ora 12:54
morona
Nu este medic/terapeut
morona
Cred ca e o perioada specifica la bebelusi.Am patit si eu exact la fel cu bebe al meu .A durat vreo luna si apoi s-a linisit.Poate trebuie sa ii cresti cantitatea de laptic, nu s-o fi saturand si de aia plange noaptea.Cat despre salivatie, procesul de expolzie a gingiilor poate dura ceva mai mult la unii copii, deci e posibil sa il doara sau sa il manance gingiile, mai ales ca spui ca isi roade pumnii.Incearca un pic de Calgel, nu f des, dar macar atunci cand e din cale afara de agitat.Eu asa am facut si ii mai trecea.Eu chiar am intrat in panica din cauza ca se ineca foarte des cu saliva si tusea.Am crezut ca bolnav, l-am dus la medic dar nu avea nimic.Si oricum poate fi de la faptul ca papa cu tetina de cauciuc si nu de la sanul mamei.Cat despre dormitul cu mami.stiu cum e.Dar dupa un timp s-a potolit.Acuma doarme singurel, fara nici o problema.Parerea mea e ca sunt perioade si perioade, si la ei ca si la noi.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul