saliva spumoasa si vascoasa

09-09-2011
mihai_tudose
Nu este medic/terapeut
mihai_tudose
buna ziua, de cateva zile am saliva spumoasa in gura si vascoasa la baza limbii, si parca mi se pune un nod in gat. De expemplu ieri am baut o limonada, si imediat ma luat o stare de rau, mi s-au racit mainile, si mi sa facut greata. Aveti idee de la ce poate fii? Sunt si fumator, si dupa unele tigari la fel patesc.
23 comentarii
0
09-09-2011, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ia o problema gastrica si nu mai toloerezi acidula, acru, citricele..
faci consult la Gastrologie
0
10-09-2011, ora 10:37
mihai_tudose
Nu este medic/terapeut
mihai_tudose
vroiam sa va intreb daca aceste stari le pot da colonul sau gazele acumulate in stomac? inainte sa debuteze aceste stari, eram tot timpul balonat, iar acum am o stare de oboseala si somnoleta mai tot timpul... Am facut o ecografie superioara si mi sa spus ca am gaze acumulate in stomac.
0
11-09-2011, ora 17:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. au legatura si trebuie sa faci endoscopie gastrica sau tranzit baritat esofagian
0
11-09-2011, ora 18:27
mihai_tudose
Nu este medic/terapeut
mihai_tudose
ok, multumesc. dar pana sa ajung fac tranzitul, e ok daca beau un ceai gastric de la fares si iau Omez 20mg/zi ?
1
11-09-2011, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
carbune medicinal.. cate 2 capsule din 2 in 2 ore pana trece senzatia de balonare..
redigest 3 pe zi.. ionainte de masa

regim strict fara bauturi acidulate, fructe citrice si muraturi, otet..s.a
0
16-10-2011, ora 20:53
mihai_tudose
Nu este medic/terapeut
mihai_tudose
buna seara Domnule Doctor Flueraru, am fost la medic gastroenterolog si m-a diagnosticat cu brge...
am facut un tranzit baritat si am urmatorul diagnostic:
http://imageshack.us/photo/my-images/853/20111015130857.jpg/
nu prea inteleg ce scrie, ma puteti ajuta?
iau Esomeprazol emanera, redigest si beau ceai gastric.
alte simptome nu am decat saliva aceasta in gat si o usoara jena tot in gat. De exemplu ieri am mancat un mar si instat mi sa umplut gura de saliva. Sa fie de la BRGE? sa fie aceasta doar aceastea simptomele de BRGE? de obicei se agraveaza dupa ce mananc, sau dupa ce fumez... tin un regim destul de stric(fara citrice, prajeli, tocatura) dar nu dispare de loc...
cand am intrerupt tratamentul cu Emanera pentru o zi, in ziua acea am simtit ca si cum imi tragea ceva limba in gat.
se poate sa am esofagul iritat? ma gandesc ca nici nu au timp sa ajunga in stomac alimentele, ca deja m-au luat starile descrise mai sus. Va multumesc anticipat
0
16-10-2011, ora 22:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca citeai atent ce am scris mai sus.. NU mai mancai mar
nu ai voie nimic acru.
TRatamentul gastric + regimul alimentar o sa trebueasca tinut mult timp.. ( 3 luni sau poate toata viata)
si fiecare gresala in aliemnatie o sa fie pedepsita cu ceva acutizari a problemelor pe esofag si faringe
1
12-11-2011, ora 18:17
mihai_tudose
Nu este medic/terapeut
mihai_tudose
domnule doctor flueraru, am postat 2 imagini cu gatul meu, se vede saliva spumoasa, e normala cum e acum? mie mi se pare ca este si un pic rosu... inca mai simt o spuma in gat...
si daca se poate sa imi spuneti daca vedeti ceva in nergeula, va multumesc
http://imageshack.us/photo/my-images/502/20111112174643.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/580/20111112174737.jpg/
0
13-11-2011, ora 13:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
culoarea este intradevar putin rosie..si e vorba de o osoara iritatie faringiana
este vorba si despre o Hipersalivatie.. care poate fi de la probleme dentare sau gastrice
dar LIMBA este varza.. acele depuneri vorbesc despre o mare problema gastrica care nu ai tratato corecxt si nici nu ai tinut regimul corect
0
14-01-2012, ora 12:39
mihai_tudose
Nu este medic/terapeut
mihai_tudose
domnule doctor, tin un regim destul de strict, fac tratament cu emanera+reglacid+ceai obligeana, saliva sa mai ameliorat, o am mai mult dimineata asa vascoasa, dar acum am alte probleme, cea mai mare fiind aceea ca ma inec cu lichide, nu pot sa beau 2-3 guri consecutive, ca parca mi se pune nod in gat, simt des senzatia de nod in gat sub marul lui adam, si de la acel nod in gat parca imi vine si greata pe care o am aleatoriu(acum de exemplu ma simt rau, peste o ora fara sa fac nimic imi revin aproape complet), limba la fel, ba este f incarcata, ba timp de cateva zile se mai curata de la sine, fara sa fac nimic in privinta asta, si mai am si eructatii care parca la fel raman blocate in gat, dupa ce reusesc sa le scot afara ma simt mai bine... sa fie acestea simpotmele unei BRGE? arsuri sau dureri nu am... doar dimineata ma trezesc cu o mica usturime pe gat care trece dupa cateva guri de ceai cald..
0
14-01-2012, ora 18:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie facut tranzit baritat esofagian si consult la gastrologie
0
14-01-2012, ora 18:31
mihai_tudose
Nu este medic/terapeut
mihai_tudose
am facut 2 tranzite, ultimul rezultat:
Esofag normoton, normokinetic, cu traiect, calibru si pliuri de mucoasa in limite normale rg
Pasaj normal al substantei de contrast in nivelul cardia.
Stomac Normoton, normokinetic, cu fete, curburi si pliuri de mucoasa in limite normale rg, cu lichid de hipersercretie in cantitate mica
Pilor central Permeabil.
Bulb duedenal omogen opacifiat, situat retroantral
Cadru duedenal normal desfasurat, cu morfologie in limite normale rg.
Primele anse jejunale cu morfologie in limite normale rg
La primul sa vazut tot asa un lichid de hipersecretie in strat subtire... Doctorul gastroenetrolog mi-a zis inainte sa fac tranzitul ca am BRGE, dar la tranzit nu sa vazut nimic in acest sens, mi-a zis ca nu am nimic... Tranzitul l-am facut la spitalul universitar fundeni...
am facut exudat faringian si a iesit absenta si candida si streptococul...
0
14-01-2012, ora 23:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata ce substanta de contrast a trecut liber prin esofag.. e de bine
nu ai formatiuni tumorale saubdiverticul esofagian
acelb nod.. e doar functional, tine de sistemul nervos
tre sa iti rezolvinproblemele psihologice si nodul dispare
dormi suficient, hidrateazate bine, mananca sanatos
poti lua nospavsi valeriana cate 2 pe zi ca antispastice si atat
0
20-01-2012, ora 14:23
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
am observat de exemplu ca dimineata daca beau ceai fructe de padure indulcit mi se umple gura cu acea saliva foarte vascoasa... nici ceai indulcit nu este voie??
si in majoritatea diminetilor ma trezesc cu usturime in gat, dar in unele dimineti mai putin, in altele cu o usturime puternica la inghitit, dar doar la inghitit, nu si cand nu inghit... se poate ca refluxu sa imi faca usturimea asta in gat in aproape fiecare noapte? (sunt user mihai_tudose, mi-am recapatat contu )
0
20-01-2012, ora 16:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei sa selectezi singur produsele care NU iti fac bine si le excluzi treptat.. asa o sa.ti creezi un regim corect
0
22-01-2012, ora 20:17
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
Buna ziua dn doctor.Din luna iunie anul trecut am arsuri de gura tot timpul..uneori se usuca gura si ma arde alteori salivez si ma ustura.In 1 noiembrie am mers si am facut endoscopie digestiva.Diagnostic;esofagita gradul 3-4, am urmat tratament cu VENTER 14 ZILE SI 45 ZILE NOLPAZA DE 40MG SI GAVISCOM.In urma cu 6 zile am refacut endoscopia, si mi s-a spus ca s-a vindecat..acum de 5 zile iau LANZUL..30 zile.Prolema este alta ;am o hipersalivatie si o saliva vascoasa chiar ffff acida si spumoasa.Simt cum imi vin din gat bule si mi se umple gura si trebuie sa scuip pentru ca ma inec.e ingrozitor...am si greata unori nu am dureri de stomac...manac normal..cu regimul prescris...ce ma sfatiti sa fak...unde sa merg pentru aceasta problema...in ultimele 2 zile am luat cate un malox si mi-a m, ai potoli putin salivatia excesiva dar mi se usuca gura si incepe sa ma usture.va multumesc anticipat pentru orice sfat imi puteti da.
0
22-01-2012, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la un medic Naturalist.. care sa va restrictioneze si alimentele producatoare de mucus
sa va aleaga un tratament cu plante de durata.. care sa amelioreze problema digestiva, sa va hidrateze suficient ca saliva sa devina lichida si sa va faca o cura de dezintoxicare
1
24-01-2012, ora 11:39
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
dl doctor mai am si eu o problema, de 1 sapt am facut si rubeola... si pe amigdalite au aparut niste bubite albe, si ma jeneaza uneori la inghitire... pot avea legatura cu rubeola? ce pot sa fac sa imi treaca? am supt neoangin dar nu ajuta... si ma ustura gatul dimineata destul de rau de la ele...
pun si poze :
http://imageshack.us/photo/my-images/560/230120121221.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/526/75745078.png/
va multumesc
0
24-01-2012, ora 13:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e nimic grav.
da, este de la rubeola
faci gargara multa dupa fiecare masa
0
17-05-2012, ora 18:00
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
am fost la SANADOR..BUCURESTI.doctor CONSTANTINESCU GABRIEL...a, facut a 4 oara endoscopie..rezultat..o usoara gastrita si hernie hiatala de circa 4 mm..am ajuns la capatul puterilor, , , , am facut 3 atacuri de panica...limba e super incarcata..usturimea e acceasi...am facut din nou a 10 oara in ultimul an analize, fungi, ractal..bacterii..tot ce se poate face in gura analize..toate au iesit negative...in plus fier ser, , , b12..acum mi a zis sa fac alte analize de sange ceva de genul la-ro, , , , ceva cu anticorpi..nu a inteles prea mult pentru ca domnul doctor e mereu obosit si nu prea integ ce spune...plus ca luni sant programata sa fac un RMNviscero cranian.sant epuizata fizic, psihic si financiar, , , , nu stiu ce sa mai fak sa scap de problema asta din gura /////saliva mea este ca mierea de groasa si ma ustura..unori imi tremura dintii si gatul efectiv..din proprie initiativa am inceput pe 10 mai cura de detoxifiere cu argila algo..am uitat sa va spun ca am facut si o ecografie la care rinichii sant ok...bila am un nodul colescimiant..adica din colesterol necalcifiat si grasime pe ficat..sant la menopauza ///in ultimele 3 luni am luat in greutate 4 kg...ce ma sfatuiti sa mai fak..sa scap de saliva groasa si usturimea din gura.cu respect...multumesc anticipat pentru raspuns.
0
17-05-2012, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in ianuarie am recomandat sa vorbiti cu un medic nutritionist sa schimabati regimul alimentar, sa schimbati tratamentul alopat pe unul naturist !!!!
ce ati facut in acest sens ?
0
26-12-2017, ora 21:08
niku90
Nu este medic/terapeut
niku90
buna ziua, bunicul de 90 de ani refuza sa mearga la doctor spunind ca nu are nimic, dar eu vad ca are o saliva spumoasa in gura si vascoasa de culoare transparenta. scuipa la o galeata de citeva ori pe zi mai ales dimineata si tuseste putin si rar. bea bere mai des, fumeaza , maninca aproape orce. i-am dat eurespal 5 zile, mucocontrol si nasic spray nazal . nu sa cunoscut nimic. in urma cu 4 saptamini i-am dat mucosolvant max si nimic. nu stiu ce sa-i dau, refuza sa mearga la doctor.
0
06-10-2018, ora 22:38
maria mari
Nu este medic/terapeut
maria mari
Buna seara,

Va rog frumos sa imi dati un sfat in problema mea, legata de aceste arsuri pe gat (imi cer scuze dar nu stiu termenul medical). Va voi da mai intai cateva date: am facut infarct acum 5 ani si iau tratament, acum 2 ani m-am operat de colicist. pana acum o luna si jumatate, ma mai balonam usor si aveam ceva arsuri pe care le calmam cu dicarbocalm. Acum o luna si jumatate, timp de o saptamana am fost balonata rau, m-am constipat si aveam dureri in partea dreapta in zona operatiei. M-am dus noaptea la urgenta si mi-a spus de acolo, sa iau carbune si Espumisan. Le-am luat si mi-am revenit dar, am ramas cu o durere surda in zona operatiei, durere care se lasa putin in jos catre apendice (este scos), imi da junghiuri si zona dispre apendice, o simt contractata tot timpul, parca am un carcel acolo care nu mai trece. Daca apas pe zona operatiei, ma doare. Plus de asta, am arsuri tare rele si trebuie sa vars (provocata de mine) neaparat ca sa ma linistesc. Cand vars, ma ustura asa de tare gatul ca ajung sa nu ma mai pot opri din varsat. Am fost la doctor si la palpare a rezultat ca rinichii sunt ok si ca probabil digestia este devina. Mi-a dat atatea medicamente incat, dupa 5 zile (ieri) nu le-am mai luat nici macar pe cele de inima deoarece simteam ca nu imi mai da voie organismul. In seara asta am varsat iar, m-am linistit dar am acea durere (mai precis, din locul unde a fost drena dupa operatie, putin in jos.).

Va multumesc frumos pentru intelegere si ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: