Mi s-a depistat un salazion la ochiul drept. In ce consta operatia si cum deruleaza?

23-10-2008
capricorn
Nu este medic/terapeut
capricorn
Buna ziua. Mi s-a depistat un salazion la ochiul drept. Problema e ca m-am dus tarziu la medic initial crezand ca e doar ceva trecator. Lai nceput mi s-a umflat pleopa, m-am dat cu crema de kanamicina, dar apoi pe zi ce trecea crestea ceva sub pleoapa. Medicul mi-a spus ca este salion ca sunt sanse mici sa se retraga fara operatie dar sa incerc cu picaturi Nettacin si cu crema Tobradex. Nici una nici alta nu mi-au ajutat. Ce mai pot sa fac. Mentionez ca nu ma deranjeaza dar este inestetic. In ce consta operatia si cum se deruleaza? Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
24-10-2008, ora 05:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Salazionul apare dupa un "ulcior" care nu se vindeca, nu se poate evacua.Daca e suficient de voluminos, inestetic, te supara la vedere, acesta poate fi operat - se incizeaza si se evacueaza.Operatia e simpla.Dupa operatie si cateva zile de picaturi si unguent oftalmic va fi bine.Daca e mic, cand nu e inflamat nu e nici dureros si trebuie lasat in pace, Nu freca ochii cu maini murdare.Daca lucrezi in praf, poarta ochelari protectori.Nu te machia zilnic, foloseste doar cosmeticele tale si schimba des prosopul in baie.Aceste reguli vor feri ochii de infectie.
0
22-06-2009, ora 16:28
Georgescu Monica
Nu este medic/terapeut
Georgescu Monica
Buna ziua! Stie cineva sa-mi spuna de ce nu se retrage umflatura dupa 3 operatii? Medicul respectiv spune ca nu mai este nimic inauntru(s-a extras tot) si cu toate acestea umflatura a ramas la fel.
E inestetic si deranjant.
0
08-08-2009, ora 12:59
ella_craft
Nu este medic/terapeut
ella_craft
Buna ziua! Am un chist in pleapa inferioara a ochiului drept de vreo 2 luni si nu mai dispare. E cat un bob de orez, mentionez ca nu am simtit niciun fel de durere locala doar ca e inestetic si nu mai dispare.
Va rog indicati-mi o metoda de tratament pt ca nu as vrea totusi sa rezolv problema pe care chirurgicala.
Multumesc!
0
18-01-2013, ora 21:51
Cami2111
Nu este medic/terapeut
Cami2111
Saptamana viitoare o sa fiu operata a patra oara de salazion la ochiul stang. Si o sa fiu si a cincea oara pentru ca mi/a aparut si la celalalt ochi pentru prima data.Ma intreb cat o sa o tin tot asa. Am urmat tratamentele prescrise de medici dar degeaba se pare ca operatia este singura solutie valabila pentru mine.Dar pana cand? Nu folosesc cosmetice de nu mai stiu cand. La prime semne m/am prezentat la medic si am facut intocmai ce mi s/a spus..
0
26-01-2013, ora 09:53
Deanima
Nu este medic/terapeut
Deanima
Buna Ziua

Dragi utilizatori, de curand am fost diagnosticat cu salazion, pleoapa mea stanga este umflata, cred ca mi se trage de la un curent mai vechi.Am primit tratament BETABIOPTAL unguent si picaturi, dar dupa aproape doua saptamani nu vad nicio schimbare.Daca are cineva vreo recomandare, eventual si de medici buni din Targu Mures, Cluj, Sibiu.Multumesc anticipat.
0
02-11-2014, ora 21:57
maimeg
Nu este medic/terapeut
maimeg
Sunt o mamica fericita, care a simtit nevoia sa impartaseasca celorlalti experienta salazionului, traita din plin, alaturi de fiul meu in varsta de 3 ani. Dupa serii de picaturi "miraculoase"din zona medicinei alopate (tobrex, tobradex, flumetol, betabioptal etc - nici eu nu le mai stiu denumirea, dupa recidive si iar recidive, dupa colirurile de la Spitalul de Oftalmologie, dupa tratamente de imunizare, dupa vizite la alergolog, oftalmolog, pediatru, nu-mi ramasese decat operatia, care nu-mi garanta sfarsitul calvarului. Asa ca am decis sa incerc si un tratament homeopat, care a functionat de minune, destul de repede, cam intr-o luna, care a micsorat IGE-urile de 3 ori (de la 600 la 200) si care a starpit "buboaiele". De aproape un an, copilul meu e unul normal, fara urma de recidiva. Asa ca, incercati si tratamente homeopate, cu granule, tincturi si diferite planutute. La noi solutia a venit de la Naturalia.
0
11-03-2015, ora 13:02
Horhina
Nu este medic/terapeut
Horhina
maimeg
Poti sa-mi zici in ce a constat tratamentul homeopat, mai exact ce produse de la Naturalia ati folosit. Si eu am o fetita de 2 ani si 4 luni si ne confruntam cu aceasta problema si mi-e teama ca tratamentul alopat nu va da niciun rezultat.Merci anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: