sa mai continui cu falsa asta??

23-02-2009
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
anul trecut in octombrie m-am despartit de fostu', de atunci ne-am mai intalnit de cateva ori (eu il iubesc f mult, el nu..ma folosit doar ca s-o uite pe fosta lui) dar cu toate astea eu il iubesc, desi stiam c-o iubeste pe fosta am continuat relatia cu el, l-am iertat mereu desi nu trebuia. nici eu nu stiu daca ce simt pt el este iubire sau obsesie...pur si simplu nu-mi pot lua gandul de la el, nu pot sa traiesc fara el. acum aprox 2 sapt i-am spus ca numai pot continua asa, stiu ca el nu ma iubeste iar "dragostea cu sila nu se poate'...dupa vreo 2 zile am inceput sa-i dau beep (mi-am cumparat o cartela, o noua cartela) si suna ca sa vada cine e dar nu-i rasp pt ca imi cunostea vocea, a vazut ca nu ii rasp mi-a dat mesaj "cine esti?" i-am spus ca sunt o colega de-a lui fosta (fosta eram eu) am inceput sa-l stresez ff mult cu beep-urile, pana la urma mi-a dat id-ul lui, mi-a dat mesaj numai asa vb cu el prin mesaje. mi-am facut un alt id cu numele presupusei colege...si se pare ca a crezut ca nr care il stresa era o colega.. de atunci vb mereu cu el pe mess si prin mesaje uneori, stau pana la 2 3 dimineata de vb cu el pe mess...il mint stiu, dar doar asa pot sa stiu ce mai face. nu stiu daca ati inteles, dar nu pot sa traiesc fara el. ce sa fac ??? sa continui dandu-ma presupusa colega, el se pare ca vrea sa ma cunoasca dar n-am cum sa ma intal cu el pt ca i-ar descoperii ca de fapt eu eram, presupusa colega i-a spus ca nu se intal cu el pt ca eu il iubesc si nu vrea sa ma raneasca, se pare ca se indragoste de falsa colega (de fapt colega asta nu exista ). plang f mult, sufar. nu stiu ce sa mai fac... dati-mi un sfat va rog
29 comentarii
0
23-02-2009, ora 21:56
oanastancea
Nu este medic/terapeut
oanastancea
daca o sa continui asa, iti faci foarte mult rau.renunta la el ca nu se termina lumea la el si ia-o de la capat.
0
23-02-2009, ora 22:04
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
stiu ca imi fac mult rau, am slabit ff mult, nu stiu cum sa-i spun, pe de o parte vreau sa termin cu falsa asta pt ai dreptate "nu se termina lumea la el " dar pe de alta parte nu vreau pt ca nu voi mai stie nimic de el. il iubesc mult...
0
23-02-2009, ora 22:27
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
viata e un inceput si un sfarsit continuu, fi puternica si gandeste-te la ce e mai bine ptr tine... curaj!!!!
0
23-02-2009, ora 22:47
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
Nu e treaba mea dar sa stii ca-i mare nebunie ce faci. Este o mare risipa de timp si energie . Ce varsta ai ? care sunt preocuparile tale ? cu ce te ocupi?
Mie imi da senzatia de groaza ceea ce faci.Nu ma refer la faptul ca te-ai substituit unei alte persoane ... etc.Probabil ca el merita farsa.
Irosirea ta fara nici un scop este o problema serioasa. Uitate in oglinda si gandestete daca asta vrei sa fii tu - persoana care se ascunde dupa un fals ...
Unde ti-e coloana vertebrala ? Ridicate in piciare si nu te mai tara in mizeria asta care o sa te sufoce.
Poate ca sunt prea dura dar timpul nu te iarta . Menirea ta nu este sa-i gadili orgaliul unei persoane care nu te-avrut. Tu trebuie sa-ti gaseti jumatatea ta si sa traiesti clipele cand visele devin adavarate alaturi de cel care sa te merite.
Nu te mai complace in mocirla asta.Fa o schimbare urgenta in viata ta, de imagine, vestimentatie, par...consuma energia pentru a deveni alta. O alta mult mai pretentioasa, mai selctiva si care sa fie ea cea greu de multumit. Schimba situatia din prada in pradator ...
Cand o sa intelegi ca si tu esti cea importanta si ca meriti sa fii iubita- cei din jurul tau sigur se vor indragosti de tine. Nu-i iubim pe cei jalnici - ii iubim pe cei puternici.

Nu te mai prosti cu" il iubesc mult..." - inceteaza cu prostiile si schimba radical totul..

Te astept si sper ca na-m fost prea dura !
0
23-02-2009, ora 23:11
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
si eu am avut un prieten de care m-am despartis si am suferit numai eu stiu cat pt ca am continuat sa ramanem amici si in acest fel mi-a fost greu sa-l uit pt ca ne vedeam tot timpul.rupe orice legatura cu el, stiu ca e greu, dar se poate.eu n-am renuntat pana si-a gasit el alta si am vazut ca nu mai e nimik de facut.am incetat sa mai vb cu el la tel cum faceam de obicei, am incercat sa ma gandesc in alta parte de cat eori imi sarea gandul la el si cu timpul am uitat.lumea nu se termina la fostul.ai nevoie de cineva care sa te merite, care sa te respecte.eu l-am uitat pe fostul si acum am alta relatie de aproape un an.cu celalt nu mai vb decat dc ne intalnim, ne salutam si atat.si sa stii ca face bine sa rupi orice legatura cu el pt k o sa-l uiti mai rpd.dc continui asa iti faci rau singura, ;prelungesti agonia.iti tin pumnii.ai grija de tine si uita-te in jurul tau k sunt alti baieti care merita mai mult atentia ta
0
23-02-2009, ora 23:19
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
nu ai fost dura, stiu ca ai dreptate. am 19 ani, sunt eleva (ultimul an )... este o risipa de timp, samb am stat pana la 4 dimineata de vb cu el...cand am realizat ca a fost o mare prostie ceea ce fac (dandu-ma alta pers) era prea tarziu el imi trimitea tot mai multe mesaje (presupusei colege), imi da mesaje dimineata, imi ureaza o zi frumoasa, usoara. presupusei colege ii spune ca numai vrea sa fie cu mine, ca ar trebui sa inteleg asta, sa incerc sa-l uit, ii spune exact ce stiu si eu ce am stiut de la inceputul rel noastre. a fost prea indiferent cu mine si este si acum (desi nu am mai vb cu el )decat cu numele fals. nici eu nu stiu ce se intampla cu mine, daca iubesc asa mult un om care nu simte nimik pt mine dar mai tarziu ce voi face cu un om care ma va iubi, ma va pretui, apreciaza. inainte plangea ff mult (acum de cand cu aceasta falsa nu am mai plans asa mult ) stiu ca nu e bine, si nimeni nu va da timpul inapoi
0
24-02-2009, ora 10:25
ilinna
Nu este medic/terapeut
ilinna
Cand o sa-ti treaca o sa-ti dai seama ca lucrurile nu au stat chiar asa si ca marea ta iubire nun a fost chiar asa mare. Din punctul tau de vedere aceasta relatie nu e consumata pana la capat.In timp o sa-ti treaca dar probabil ai nevoie sa cunosti pe altcineva ca sa-l uiti.Strduieste-te sa nu-i mai scrii, fa altceva, umple-ti timpul altfel.Bafta!
0
24-02-2009, ora 14:32
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Pai ce vrei mai mult de atat mamica ? Daca el e in stare sa vorbeasca cu o necunoscuta si sa-i spuna ca nu te vrea si ca trebuie sa intelegi, lasa-l in plata domnului ca barbati sunt destui pe pamant!
Esti prea tanara poate ca sa intelegi ca dragoste cu de-a sila nu se poate. Pt tine e o obsesie, te inteleg, dar scapa de ea ca nu merita !
Incearca sa te concentrezi pe ce ai de facut anul acesta si iesi din starea asta care iti face numai rau.
Si vezi de treaba ca poti sa traiesti fara el, ehe, mult si bine, pana la urma o sa gasesti dragostea vietii tale si o sa te intrebi cum ai putut sa faci o asemenea obsesie pt un cretin !
Te pup si curaj, ai numai de castigat daca renunti acum !
Aliss
0
24-02-2009, ora 15:40
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
aseara din nou a intrat in joc presupusa colega, (nu pot sa ma abtin, vreau sa stiu ce face, ce a facut in ziua rerspectiva ) am vb cu el, si la un moment dat ii spune presupusei colega : ce sa fac, sa-i dau un mesaj sa vad ce face ?daca mai e suparata?(sa-mi dea mie mesaj vroia) presupusa colega i-a spus ca nu stie ce sa zica, daca vrea sa-i dea un mesaj. el o tot intreaba (p presupusa colega) ce mai fac, daca mai plang, daca l-am uitat, dar presupusa colega nu poate sa-i spuna dintr-o data ca l-am uitat, e prea de vreme. i-am spus doar ca nu se mai gandeste ca inainte la el, iar a spus "super, un inceput bun!". dar daca presupusa colega ii spune "gata te -a uitat " el va vrea sa se intal, sa ne cunoastem, nu doar sa vb pe mess...dar n-am cum sa ma intal cu el pt ca s-ar duce totul.
lemon, ai dreptate el merita falsa asta, ba chiar mai mult decat o simpla falsa, se purta ff urat cu mine (nu ma batea) dar ma ranea numai prin vorbe, ma suna cand vroia el, ne intal numai knd vroia el etc. a aflat mama de noi si atunci el sa inderpartat ff mult de mine (mama nefiind de acord cu rel noastra), m-am certat cu mama pt el, numai vb cu ea (nici acum nu vb cu ea) si el mi-a intors spatele cand aveam cea mai mare nevoie de el. ma amagesc singura, vad realitatea dar n-o accept. va rog sa nu credeti ca sunt nebuna (nu stiu daca nebuna este cuvantul potrivit) dar numai stiu ce sa fac, daia va intreb pe voi. oricum multumesc celor care mi-au rasp!
0
24-02-2009, ora 15:58
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
mey, eu te inteleg foarte bine pt ca stiu cum e sa vezi realitatea dar sa nu o poti accepta.primul pas e sa stergi id-ul lui, sa il bagi la ignore eventual si sa ii stergi si nr de tel desi banuiesc ca il stii pe de rost.si eu il stiam si il stiu si acum.dar dc nu mai dai mereu de el in telef.esti mai putin tentata sa-i dai un msj sau sa il suni.crede-ma, vb din experienta.stiu k e greu sa rupi orice legatura cu el, dar trebuie sa faci asta pt binele tau.e clar ca el nu mai vrea o relatie cu tine, si daca nu mai vrea asta e, ti-am mai spus ca baieti mai sunt.tu il vezi numai pe el, dar mai tarziu iti vei da seama ca de fapt nu va potriveati si ca meriti un baiat care sa te respecte si sa te iubeasca.asta e cel mai important, iubirea si respectul trebuie sa fie reciproce.crede-ma, se merita sa renunti si cand n-o sa mai simti nimik pt el o sa te simti libera, k si cand ti-a disparut o greutate de pe suflet.o perioada o sa te simti eliberata de o povara si no sa-ti mai doresti o alta relatie ci iti vei dori sa te bucuri de libertatea de a fi singura, apoi lucrurile vor reintra in normal, k si cand nici nu l-ai cunoscut pe el si o vei putea lua de la capat alaturi de cineva.bafta, ai grija de tine, tinem legatura daca vrei, imi doresc din tot sufletul sa-l uiti pe acest baiat pt ca si eu am trecut prin asta si te inteleg, stiu cum e.iesi in oras cu prietenii, ocupa-ti timpul cu altceva, astfel incat sa nu te mai gandesti chiar tot timpul la el.stiu k e greu la inceput sa faci asta, dar cu timpul vei vedea ca va da rezultae.primul pas e sa rupi orice legatura cu el si sa nu mai revii asupra deciziei, apoi timpul va vindeca orice rana.
0
24-02-2009, ora 16:10
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
multumesc maryamarya pt intelege, nr de tel l-am sters demult, dar il stiu, ignor am vrut sa-i dau si el imi cerut asta odata dar parca nu am puterea sa-i dau ignor. de cand cu falsa asta nu l-am mai cautat si ii spune presupusei colege ca este ciudat faptul ca nu l-am mai cautat (inainte cand eram certati nu dura 2 3 zile si il cautam, acum deja am 2 sapt, bn exceptia find aseara cand mi-a dat mesaj sa ma intrebe ce fac si i-am rasp). stiu ca n-o sa mai fim niciodata imreuna :(( iar daca vom fi cred ca ar sta din mila iar eu nu vreau asta. Tinem legatura dar trebuie sa-mi pun alt switch si nu stiu cand vor venii sa-mi puna si nu cred va mai merge netu, dar o sa mai iti spun ce si cum.
0
24-02-2009, ora 16:26
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
ok, eu sunt mai tot timpul pe net.e bine k ai sters nr.sterge si msajele dc ai de la el, nu-i nimik ca i-ai raspuns ca nu poti sa-l ignori asa dintr-o data.vei reusi in timp sa nu-i mai acporzi atentie.ma asteptam sa stii nr de tel, dar e un pas inainte daca l-ai sters.acum sterrge si id-ul si din lista ta si din al presupusei colege si nu mai vb deloc cu el.daca ti-ai schimba si nr de tel ar fi si asta bine.pt ca el e posibil sa te mai caute vreodata macar de curiozitate sa vada ce faci si o sa te intoarca din drumul tau.eu asa am patit si din acest motiv mi-a fost destul de greu sa uit.ziceam k nu mai simt nimik si cand il vedeam si mai venea sa mai vorbeasca cu mine, o luam de la capat, iar ganduri, intrebari, etc.dar in primul rand nu mai vb cu el pe mess.asta e sfatul meu, decizia iti apartine.atunci cand ti-e dor sau ai vrea sa vorbesti cu el, fa altceva ca sa uiti.crezi ca eu numai o data ma intrebam oare ce face, e bine?dar dc pe el nu-l doare sufletul, nu-l intereseaza sa mai aiba o relatie cu tine?tu de ce sa suferi?si eu tot 18 ani aveam atunci.ai toata viata inainte si o sa vezi k e mult mai bine fara el.bafta, mai vb
0
24-02-2009, ora 21:36
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
buna !
ce planuri ti-ai facut pentru viitor. Banuiesc ca esti clasa a XII-a si urmeaza bak-ul... La ce facultate vrei sa dai? El cu ce se ocupa - vorbeste mai multe despre el - ce calitati, ce defecte , preocupari...

Din cate imi dau seama inca se mai joaca cu tine chiar si indirect. Spui ca o intreaba pe "colega" ta de tine... "colega " ta a devenit noua lui victima.O necajeste cu o posibila revenire la tine pentru a o face sa sufere... Nu stiu daca iti dai seama de lucrul acesta.Nici pe departe sa se indragosteasca -incepe un nou joc. Pentru tine poate deveni magulitor un eventual interes in realitate este o forma de manipulare...

Pentru a reusi sa rezisti la astfel de jocuri trebuie sa ai niste ani si sa nu fii implicata sentimental.Boala lunga moarte sigura - este o vorba plina de adevar...

Care a fost motivul pentru care te-ai certat cu mama ta ? detaliaza ...

Eu am un baiat la varsta adolescentei pe care l-am invatat ca merita sa-si piarda timpul numai cu persoane care il apreciaza.Pe fetele care se cred prea interesante pentru el l-am sfatuit sa le ignore.
In perioada aceasta pana isusirea unei profesii si creerii unui viitor o relatie sentimentala trebuie sa fie un moment placut de experimentare si cam atat. Nu este un scop in sine pentru perioada asta din viata sa va complicati sentimental. Poate o sa ai senzatia ca vorbesc ca si mama ta dar sigur la varsta asta noi avem experienta . Am avut perioade cand am suferit enorm dar stiu ca mandria si orgoliul( nu sunt calitati mereu ) nu m-au lasat sa ma umilesc .Am trait si situatii in care aveam 2 -3 relatii ( unii chiar sufereau )in acelas timp.

Viata este o lunga calatorie in care trebuie sa ne insotim cu persoane care sa ne merite, persoane alaturi de care sa ne bucuram de calatorie si nu care sa ne distraga atentia de la ce este in jur monopolizand-o asupra lor.

Sper ca nu te-am plictisit si astept detalii !
0
24-02-2009, ora 21:55
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
lemon: nu ma plictisesti, nu v-am cerut sa ma ajutati, ca sa ma plictisesc, vreau sa stiu ce sa mai fac in continuare. da, sunt cls a 12 a, vreau sa dau la facultate (facul de jurnalism si stiitele comunicarii as vrea ).
EL: pers care m-a distrus definitiv lucreaza cu mama este mai mare decat mine (dar pt mn nu conta varsta, nu suntem nici iri &moni) este baiatul lui sefu lui mama, mama cand a aflat de noi (in octombrie) ma jignit ff mult, recunosc k am mintit-o nu i-am spus ca sunt cu el (a fost primul din viata mea, si-a aflat si mama) poate asta a durut-o mai mult decat faptul k o mintisem. el nici inainte (pana sa afle mama) nu se purta frumos cu mn, si el ma jignea (dar il iertam mereu ca o proasta) in schimb pe mama nu pot s-o iert ca ma jignit (nu pot sa spun exact cum ma facut ) ea ma judecat inainte de-a ma asculta. el de atunci sa indepartat mai mult de mn, iar eu plangeam zi si noapte, nu mancam etc. eu stiam ca el nu ma iubeste d l inceput, ba chiar ma intalneam cu el desi stiam ca peste 2 3 ore ajunge in bratele iubitei lui. knd ma certam cu el ii spuneam gata lasa-ma in pace, uita nr meu...si dupa 2 3 zile tot el ma cauta si imi dadea sperante. te rog ca mama (sa-ti traiasca baietul) ce ma sfatuiesti? as da orice sa pot sa-i cer asta mamei mele UN SFAT !! am pierdut 2 fiinte f dragi mie (baiatul asta si pe mama ). alaturi de mn in tot acest timp au fost colegele de la scl (nu toate, nu stiu toate povestea mea ). iti multumesc ca mi-ai mai rasp, mi-ai mai dat sfaturi...incerc sa termin cu "colega" incet incet.
0
24-02-2009, ora 22:00
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
PENTRU LEMON , inteleg ca sunteti o persoana mai in varsta, tot respectul, dar nu cred ca mai are vreo importanta pt.ea detalii despre fostul, cum este cum era etc.lucrurile astea o fac sa-si aminteasca de el si nu o ajuta.dupa parerea mea ea trebuie sa-l uite nu sa -si aminteasca.cand iubesti vezi numai lucrurile bune la persoana respectiva, greu realizezi defectele si eventual atunci, incerci sa-i gasesti scuze.are 18 ani si o eventuala relatie serioasa nu ar insemna ca e prea devreme.cred ca exagerati k baiatul pune la cale un plan.e un interes pt presupusa colega si atat.ca orice baiat de seama lui.daca primeste msje, telefoane de la o admiratoare si mai e si singur .nu are cum sa refuze macar o iesire la un suc.eu n-am vazut sa se intample as ceva intr-o astfel de situatie...nu e vorba de un plan de a face geloasa pe presupusa colega si faptul ca a intrebat-o de fosta , nu inseamna neaparat ca ar vrea sa dea de inteles ca e posibil sa se intoarca la ea.a intrebat atat, daca s-a despartit de ea nu inseamna ca nu trebuie sa mai vorbeasca de ea, sa o stearga din memorie k si knd n-ar fi existat.
0
24-02-2009, ora 22:07
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
banuiesc ce a zis mama ta si intr-adevar a gresit k te-a judecat inainte sa asculte cum stau lucrurile.asta cu ne certam apoi tot el ma cauta sa stii ca asa mi s-a intamplat si mie si din acest motiv a fost mai greu sa- l uit.incearca sa nu-i mai lasi tu posibilitatea sa te caute.ti-am zis, ar fi bne daca ti-ai schimba nr.de tel.am o intrebare:el avea prietena knd v-ati combinst voi?sa stii ca daca e putin mai mare decat tine, are impresia ca tu esti un copil, iar el un barbat matur, si de obicei vor la fel, o femeie care sa li se para lor la fel, atat prin prisma varstei cat si a comportamentului.el e posibil sa te vada ca pe un copil.
0
24-02-2009, ora 22:15
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
da marya marya, knd m -am combinat cu el era cu cineva, dar s-au despartit si pe mn ma folosit si mai mult, numai ca s-o uite pe ea. stateam cu el chiar daca stiam ca el era cu ea si k-o iubeste. knd ii spuneam gata eram hotorata dar tot el ma cauta pe urma. (stiu ca ti-ai dat seama cum ma jignit mama dar nu aveam cum sa-l spun aici) ma doare ca doar e mama, si sa ma faca asa doar pt ca m-am daruit unui baiat pe care il iubeam.
0
24-02-2009, ora 22:19
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
ca o ironie a sortii, dupa ce m-am despartit de tipul de care ti-am zis, la aproape un an am intalnit alt baiat, era cu 10 ani mai mare decat mine, aveam eu 19, el 29 si pot sa zic ca datorita lui mi-am dat seama ca mai exista si alti baieti inafara de fostul.mi-a picat cu troc de prima data, de fostul mi-a luat timp sa tin la el, dar de acesta mi-a placut de cand l-am vazut.relatia n-a mers bineinteles, pt k el fiind mai mare avea impresia ca el e cel mai destept, cel mai important, k le stie pe toate, iar eu sunt un copil fara creier.copil poate eram, dar fara creier nu.n-a avut rabdarea sa ma cunoasca asa cum sunt eu, mi-a placut de el, dar n-am ajuns sa tin la el asa cum se intamplase cu celalalt si nu mi-a fost prea greu sa uit de el.cu toate ca si acum imi mai aduc aminte de el, ne mai intalnim cateodata din intamplare, cand il vad imi cam fug ochii dupa el, dar stiu k nu ne potriveam si k mie imi e mai bine cu cel pe care il am acum.desi el e tot singur, nu ma mai tenteaza sa incercv o relatie.ti-am zis asta ca sa-ti explic de ce cred ca daca fostul tau e putin mai mare decat tine, e posibil sa te creada copil.pt k mi s-a intamplat si stiu cat de cat cum ar putea gandi el.eu l-am analizat pe al meu destul si stiu cum a vazut el relatia cu o fata mai mica cu 10 ani.e posibil sa fie si la tine asa
0
24-02-2009, ora 22:23
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
sa stii k fiecare om greseste, poate nu se astepta si a zis la nervi, dar incearca sa vorbesti cu ea si sa-i explici cum a fost situatia.e si ea femeie a fost si ea de seama noastra desi pe atunci altele erau vremurile, dar totusi cred ca ar trebui sa inteleaga.cat despre fostul, ti-am zis, incearca sa faci in asa fel incat chiar daca ar vrea sa nu mai aiba cum sa ia legatura cu tine.pt k nici nu te vrea nici nu te lasa sa il uiti.asa cum mi-a facut mie fostul si e foarte greu.te tulbura pe tine si chiar daca incepi sa-l uiti dc tot se baga in seama te faci sa te intorci la vechile idei.iti faci rau asa
0
24-02-2009, ora 22:25
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
exact atat este intre mn si el 10 ani, eu am facut 19 iar el 29, da ai dreptate ma priveste ca pe un copil dar nu sunt chiar asa cum crede el (vorba ta "fara creier") si fostul meu tot asa se crede un destept, dar cu toate facultatile sale tot un nimeni va ramane, daca va continua asa (folosindu-se de pers care il iubesc doar ca sa uite de fosta ) el nu va fii niciodata fericit. nu stie sa pretuiasca, vedea ca incep sa tin la el dar continua sa ma raneasca.
0
24-02-2009, ora 22:34
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
stiu, e doar impresia lui, k avand 10ani in plus are impresia ca e mai matur decat tine, iar tu un copil.dar facand ce face el nu e de loc matur si cu siguranta n-o sa aiba de castigat in viata daca face asa.al meu de ce crezi k a ajuns la 32 de ani si n-are nevasta si nici macar prietena?pt k nu a stiut cum sa aleaga si nici cum sa tina o pers langa el.daca nu te intereseaza o relatie, spui si lasi pe celalalt in pace, nu e frumos si nici bine sa-ti bati joc de sentimentele nimanui.poate ca va ramane intr-adevar un nimeni cel putin in viata sentimentala, daca va continua sa se poarte asa.va ajunge la o varsta si se va trezi singur.oricate scoli ar avea, la varsta lui ar trebui sa aiba si scoala vietii si sa fie un om matur.ori prin ceea ce face el nu mi se pare deloc a fi.eu iti urez tie bafta sa ai noroc de cineva care sa tina la tine si sa aprecieze sentimentele tale.si daca uiti de fostul, mai devreme sau mai tarziu vei intalni persoana aia, dar sa fii foarte atenta ce alegi, sa te uiti in primul rand la sufletul omului.
0
24-02-2009, ora 22:39
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
Barbatilor le place sa se joace . Prada devine interesanta atata vreme cat nu o poate ajunge...Interesul pentru vanatoare. Sigur si noua femeilor ne place sa ne jucam. Sincer indiferent de varsta , fara implicatii neaparat toate femeile filtreaza... Raman la ideea ca el se joaca.(nu am vorbit de planuri)
Ce varsta ai?

Am intrebat amanunte depre "fostul" pentru a-l putea diseca cu toatele ca intr-o "barfa " intre fete. Cred ca asta o poate ajuta pe claudelu si poate ajuta si alte fete in situatii similare.

cred ca este important sa te impaci cu mama ta.Nu pot sa cred ca dansa nu vrea sa gaseasca o cale de impacare. Sigur se poate sa fi fost dura, sa fi spus vorbe grele, nu o cunosc si nu stiu in ce masura se gaseste justificare. Cred ca sufera la fel de mult si a avut si dansa destule nopti in care a plins infundat in perna. Pentru parinti problemele copiilor pot fi si mai dureroase. Fa din mama ta cea mai buna prietena, spune-i de relatiile tale - te poate sfatui sau macar te poate sustine.

Cred ca trebuie sa o luam pe rand cu fiecare problema.

Te astept

Maryamarya - tu ce varsta ai, ce preocupari ai ?
0
24-02-2009, ora 22:45
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
stii: ce oferi in viata aia vei primii mai tarziu!!! el deja stia dinainte ca eu nu iau bacu (dar de unde stie el ?) si el a suferit dupa fosta lui (cel putin asa spune el) dar daca el sufera si daca stia cum e sa iubesti pe cineva nu cred ca mai ma ranea pe mn asa mult. am ajuns sa ma dau alta pers si din disperare dar poate si ca sa ma distrez pe seama lui.Ii spune presupusei colege k ii place cum gandesc (dar de fapt eu gandesc si vb cu el.si el pe mn ma crede o proasta ) probabil sunt o proasta ca ii iubesc. deja incepe sa-i placa de "colega " aseara ii spunea ca are o nunta in mai si n-are cu cine sa se duca (batea apropouri ). uff Doamne stau si ma gandesc uneori de iti este si cu viata asta, sa te umilesti atat, pt cine??pt un monstru. daca vrei maryamarya scrie-mi - sau aici pe forum cum vrei. te poop
0
24-02-2009, ora 22:55
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
da Lemon stiu ca si mama sufera si si-a dat seama ca a gresit jignindu-ma, amandoua am gresit, eu k am mintit iar ea k ma jignit. daca ma intrebi pe mn cati ani am, am 19 ani. dar nimik nu va mai fii ca inainte intre mn si mama, daca ii spun ca ies cu o prietena ea crede ca ma intal cu el. si tot asa, si-a pierdut increderea si ii dau dreptate. dar deja au trecut 4 luni de knd a aflat de noi. ea trebuie sa-mi fie parinte nu stapan. uneori vreau sa ma duc la ea sa vb cu ea dar ceva ma opreste sa fac asta, am nevoie de ea, dar nu stiu daca ii pot spune tot, nu cred ca m-ar intelege.. inainte plangeam mult si ma vedea si ea dar nu ma intreba ce am (o suna pe prietena mea s-o intrebe ce am) ma vedea ca sufar si se lua de fostu, ii cerea sa ma lase in pace, k eu merit mai mult etc.
0
24-02-2009, ora 23:01
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
o sa-ti trim si un e-mail si dc e iti dau id de mess.ii place cum gandesti pt ca nu stie cu ciner vb.el avea impresia ca tu esti un copil doar uitandu-se la tine si stii cati ani ai, fara sa stea sa te analizeze sa vada intr-adevar cum gandesti.cat despre faptul k a fost primul barbat din viata ta, banuiesc ca asta s-a intamplat pe la 18 ani.stai linistita k ce a zis mama ta au fost niste cuvinte spuse la suparare cred eu.sa stii k alte fete la 14-15 ani...nu mai zic aici.iti dai tu seama.mama ta a spus niste vorbe la suparare, probabil ca nici ea nu crede in ele.din cate imi spiu tu el crede ca le stie pe toate, dar se inseala.nu o sa aiba de castigat in viata in acest fel.dar nu viitorul lui treb.sa te intereseze, ci sa gasesti tu o solutie sa iti fie bine.sa ai puterea sa treci peste ce simti si sa iti vezi de viata ta
0
24-02-2009, ora 23:05
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
PT LEMON.am 22 de ani, sunt studenta.aveti dreptate in legatura ca faptul k barbatii sunt mai interesati sa atraga atentia unei femei care pare greu de cucerit ca sa zic asa.eu incerc sa vb cu claudelu pt k am trecut printr-o situatie asemanatoare si stie cum e.eu am reusit sa trec peste ce a fost si vreau sa poata si ea sa faca asta.
0
24-02-2009, ora 23:07
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
ok, daca vrei lasa-mi id-ul.dar deja il sti tu pe al meu:) da 18 si 3 luni aveam knd.doar cu el am fost. o inteleg pe mama, a spui la nervi atunci, dar ea a continuat si peste 3 zile sa ma faca la fel, si acum o luna iar m-am certat rau cu ea (de atata plans a 2 zi la scl am lesit, mi-a venit rau). durerea va trece stiu, dar ranile vor ramane, oare voi mai avea eu incredere in altul?si poate altul chiar ma va iubi si ma a pretui, si nu ma va jigni.
0
24-02-2009, ora 23:21
maryamarya
Nu este medic/terapeut
maryamarya
o sa ai incredere crede-ma.atunci cand vei vedea ca persoana de langa tine merita asta.sigur banuieli oricine are sau se poate gandi la anumite chestii, dar o sa poti avea incredere.dupa experienta asta o sa fii mult mai precauta, mai suspicioasa mai greu de pacalit pt k iti va ramane in minte ideea ca nu mai vrei sa treci o data prin ce ai trecut.daca prietenul e deranjat de atitudinea ta, k pui prea multe intrebari sau sau k iti e mai greu sa crezi anumite lucruri, ii spui de ce faci asta si daca tine la tine, va intelege
0
27-02-2009, ora 14:31
claudelu
Nu este medic/terapeut
claudelu
aseara deja "colega" sa certat putin cu el din cauza mea cum ar veni, si i-am sp tot ce vroiam eu sa-i spun si el crede ca il judec (colega il judeca) si a iesit dupa mess si mi-a dat mesaj pe cart care v-am sp ca am cumparat-o si-a cerut scz ca a iesit asa dupa mess fara sa sp nimik, dar sa simtit ultimul om, recunoaste ca a gresit in leg cu mine dar nu are ce sa mai faca acum. iar eu m-am gandit mai bine, am luat in calcul ce mi-ati sp si voi si daca tot "colega" sa suparat ca a iesit dupa mess dintr-o data si a lasat-o sa vb singura, profit de asa zisa "suparare" si numai vb cu el, o sa intru mai rar pe mess, nu pot sa numai intru deloc, poate ar banui ceva. dar ma gandeam sa-i spun intr-o zi ca presupusa colega eram eu de fapt si nu sunt asa proasta cum ma crede el (lui ii placea de colega mult, ii spunea ca ii place cum gandeste ) iar eu eram o proasta. nu stiu poate o sa-i spun ca sa numai creada ca sunt asa cum spune el. imi va fi greu sa nu stiu ce mai face, dar ma voi obisnui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul