sa fie reflex gastro-esofagian?

18-07-2008
benc daniela
Nu este medic/terapeut
benc daniela
buna sunt dana am 22 de ani acum o luna de zile am fost la medic si mi-a facut bariu si mi-a spus ca am ulcer duodenal si acid la stomac acuma de multe ori simt acel scid mai ales de beau sucuri sau mancaruri ce contin acid dar mai am o problema imi iese din gura un fel de mucus gelatinos transparent ca niste bilute si cateodata si pe nas si ma doare in mijlocul pieptului ce sa fie? daca am reflex gastro esofagian cum se manifesta cum trebuie sa-mi dau seama? va multumesc
11 comentarii
0
21-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Refluxul acid se manifesta, intr-adevar, ca dureri in spatele sternului, usturimi, senzatia ca mancarea vine in apoi si arde esofagul. e posibil sa irite si gatul si sa deternine secretia descrisa de dvs. Se accentueaza fenomenele cand persoana sta culcata pe spate sau dupa o masa picanta. pe langa regim, se indica tratament de aproape doua luni cu un inhibitor al secretiei acide : omeprazol, pantoprazol sau esomeprazol in doze mai mari decat in boalaulceroasa.
0
22-07-2008, ora 00:00
benc daniela
Nu este medic/terapeut
benc daniela
va multumesc mult doamna doctor dar mai am o rugaminte nu stiu unde e exact fisa care mi-a dato dar imi amintesc ca a scris ca am stomacul alungit si nisa pe duoden 3/4 e grav va rog sa-mi raspunde-ti va multumesc
0
27-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nisa pe duoden inseamna ca aveti si un ulcer duodenal, produs tot de hipersecretia acida a stomacului. Tratamentul este cam acelasi, insa se impune si tratarea bacteriei Helicobacter pylori, o bacterie prezenta in stomac la o mare parte a populatiei care, insa, la unele persoane determina gastrita si ulcer. Se poate face endoscopie pentru a determina prezenta H. pylori sau teste sangvine. Daca rezultatul e pozitiv, pe langa tratamentul anterior trebuie luat o saptamana tratament antibiotic. Cel mai des se utilizeaza in combinatie amoxicilina impreuna cu claritromicina in paralel cu unul dintre antisecretoriile mentionate mai sus.
0
01-08-2008, ora 00:00
mihaelamm
Nu este medic/terapeut
mihaelamm
As avea si eu o intrebare pt d-na doctor -daca se poate.
Am o durere in partea dreapta a buricului.Durerea nu are o intensitate mare si nici nu e permanenta, ci o jumatate de ora pe zi si nu in fiecare zi. Am remarcat aceasta durere cam de 6-7 luni. Am facut ecografie, endoscopie, tot felul de analize - sange, coproparazitologic, coprocultura - nu a iesit absolut nimic.
Oare ce ar mai putea fi.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0
01-08-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Poate fi vorba de un sindrom de intestin iritabil, mai ales daca este insotita de balonari si de tulburari de tranzit. Se poate incerca un tratament cu Debridat si regim fara alimente care fermenteaza (gen varza, fructe proaspete, fasole, etc.).
0
05-05-2009, ora 17:02
nico.agat
Nu este medic/terapeut
nico.agat
Buna ziua.
Ma numesc Nicoleta, am 38 de ani si am o problema cu fiica mea de 13 ani.tot timpul am avut probleme cu ea cu gatul, anul trecut la recomandarea unui medic i s-au scos amigdalele si i s-a pus diagnosticul de Rinita vasomotorie.Am crezut ca daca i se vor scoate amigdalele nu ii mai miroase gura dar degeaba, parca ar avea sange sau ceva infectie, ii miroase ingrozitor gura.Simte si ceva pe gat si nu poate sa respire.Va rog spuneti-mi ce sa fac?
0
10-05-2009, ora 08:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Mirosul si secretiile sepot datora rinitei - secretiile nazale ajung in faringe. E bine de facut un consult ORL si de utilizat spray bucal cu apa de mare gen Aqua Maris si comprimate de Tantum verde local, timp de mai multe saptamani. De asemenea, trebuie sa bea mute lichide.
0
13-08-2010, ora 18:29
razvan71
Nu este medic/terapeut
razvan71
Buna ziua.
De aproape 3 luni, tatal meu, in varsta de 68 de ani, are scaune dese (max.5/zi) atunci cand mananca sosuri, cartofi fierti, fructele din compoturi, fructe moi, fasole, zarzavaturile din ciorbe. In acest caz, scaunele sunt mici cantitativ, insotite de eliminare de gaze.
In cazul in care aceste alimente nu intra in meniul zilnic, scaunele sunt in numar de 2.
Mentionez ca analiza in urma careia se evidentiaza prezenta sangelui in materiile fecale precum si markerul tumoral au fost bune iar scaunele nu sunt insotite de sangerari.
In speranta ca toate simptomele descrise anterior va pot contura imaginea cauzei acestei discunctionalitati, va rugam respectos sa ne transmiteti opinia dumneavoastra.
Va multumesc anticipat.

Cu respect,
Razvan
0
26-08-2010, ora 08:16
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca analizele de mai sus sunt bune, atunci e cel mai probabil vorba de un sindrom de intestin iritabi. Se poate face tratament cu Ibutin 2 cp pe zi 10 zile, apoi 1 cp pe zi inca 20 de zile. De asemenea, pentru balonari sunt utile preparatele cu extras de Psyllum, cum ar fi Plantaben sau masalax. Daca nu se remit fenomenele, atunci se impune o colonoscopie.
0
21-09-2010, ora 19:27
m0nyx
Nu este medic/terapeut
m0nyx
buna seara. o am pe mama care are dureri abdominale ingrozitoare. a facut tratament pt bacteria heliobacter, dupa tratament si-a facut analizele au iesit f bine. abdomenul este intarit si durerile sunt f mari.a luat tratament cu controler si silimarina si nu au nici un efect.care sunt cauzele si ce trebuie facut?la stomac nu are nici macar o gastrita...va multumesc!
0
28-09-2010, ora 12:33
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca abdomenul abdomenul se intareste e nevoie de un consult chirurgical sau macar o ecografie abdominala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •