ruptura partiala de menisc

17-08-2007
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
buna
de aproximativ 15 ani daca nu mai bine, ma tot doare genunchiul si se umfla un pic. am fost la doctor acum 10 ani ( tot aproximativ) si ma diagnosticat, dupa un film facut las genunchi, cu ruptura partiala de menisc.diagnosticul a fost diclofenac si fasa elastica.
acum de vreo 2 luni ma c-am doare in continu.
este posibilsa se fi agravat?
pot aparea complicatii daca nu ma duc la operatie?
va multumesc anticipat
7 comentarii
0
19-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca fisura initiala s-a transformat intr-o ruptura de menisc, atunci aceasta trebuie operata, insa sutura se poate face laparoscopic (fara taietura). Pentru a evita o instabilitate articulara e bine de consultat un ortoped si pe langa ecografie uneori se impune computer-tomografie sau RMN care evidentiaza mai bine partile moi peri-articulare.
0
01-09-2007, ora 00:00
bebone
Nu este medic/terapeut
bebone
nu te speria eu am facut-o, operatia"nu este grea multi schiori si fotbalisti o fac dupa operatie nu o sa mai ai nici o problema, e ca o masea dupa ce ti-l scoate gata, recuperarea se face repede nu ezita si scapa de menisc in rest multa sanatate, apropo, caind te duci la spital sa ai si ceva bani la tine nu multi dar neaparat sa ai.
0
16-11-2007, ora 00:00
kat
Nu este medic/terapeut
kat
buna ziua!
am si eu o intrebare pentru dumneavoastra : fisura de menisc se poate vindeca de la sine sau doar prin operatie?(persoana respectiva are 17 ani)
0
21-03-2009, ora 13:26
george75
Nu este medic/terapeut
george75
buna ziua
de aproximativ 1 an ma dor genunchii
lucrez ca sofer si de fiecare data cand ma dau jos din camoin ma dor genunchii
de aproximativ 6 luni am inceput sa fac din nou sport(fotbal) si ma m simtit mult mai bine, dar din pacate am calcat gresit si mi s a umflat glezna.Am facut raze dar nu am nimic rupt, dar nu prea am stat la pat cum mi a zis medicul cu piciorul in sus.Glezna mi a trecut, dar de atunci au inceput preoblemele de genunchi.Practic ma doare doar cand stau in picioare sau cand merg, nu si atunci cand conduc si stau sezut.Nu mi se umfla genunchiul dar am dureri destul de mari, chiar schiopatez daca merg un pic mai mult
Am incercat cu cu ceva creme dar nimic
Doresc un sfat
Multumesc
0
23-03-2009, ora 23:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Sfatul este extrem de simplu: consultati un ortoped bine familiarizat cu problematica genunchiului.
Pana atunci evitati foot-ball-ul, fiind un sport extrem de agresiv pentru glezna si genunchi.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-03-2009, ora 14:28
Mya_M
Nu este medic/terapeut
Mya_M
Buna ziua.
De aproximativ 1an si jumatate am fost diagnosticata la piciorul drept cu leziune incompleta ligament incrucisat anterior, contuzie condil femural intern si platou tibial si hidatroza minima.Eu practic voleiul de performanta si mi s-a spus atunci ca am doua variante:sa nu mai fac sport, sa evit orice efort cu acest picior si sa ma operez (dar nu mi se garanta ca voi mai merge ca inainte) sau sa continui sa practic voleiul si sa risc agravarea leziunii si chiar si sansa de a mai merge normal cu acest picior.Am analizat situatia si am decis ca in ambele cazuri rezultatul va fi cam acelas.Am continuat sa fac sport purtand o orteza recomandata de medic si evitand pe cat posibil suprasolicitarea acestui picior.Am incercat chiar si cateva pastile homeopate care promiteau sansa vindecarii partiale fara operatie, dar acestea nu faceau decat sa atenueze durerile.De curand am cerut o a doua opinie si mi s-a spus ca fiind tanara exista sansa ca dupa o perioada lunga de repaus leziunea sa se refaca de la sine.Imi puteti spune si mie va rog daca exista cu adevarat sansa ca acest lucru sa se intample sau a fost doar incercarea medicului de a ma face sa renunt la sport pt a impiedica agravarea?Mai exista si alte metode de operare care sa nu necesite o perioada atat de lunga de refacere?
0
02-04-2009, ora 10:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara,
D-voastra nu precizati de fapt suferinta D-voastra si diagnosticul ortopedic primit. In schimb citati un rezultat IRM ("RMN"), care nu are nici o relevanta in absenta consultului clinic.
Care este de fapt problema ? Aveti dureri, limitarea miscarilor articulare, blocaj articular, instabilitate???
Aceste simptome sunt esentiale, si nu rezultatul RMN.
Cautati un ortoped bine familiarizat in patologia genunchiului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul