ruptura musculara in continuare disconfort

03-03-2015
cosminlazarm
Nu este medic/terapeut
cosminlazarm
Buna ziua

In luna noiembrie a anului 2014, in timpul unui meci de fotbal, dupa lovirea mingii, am simtit o durere (s-a si auzit cum a 'pârâit) in zona muschilor aductori (pectineu, iliopsoas)a piciorului drept. M-am miscat cu foarte mare dificultate(mers) timp 7-8zile dupa care am avut grija sa fac repaus. Timp de 2 saptamani am fost putin inflamat in acea zona.
Am folosit midocalm, fastum gel, finalgon, perskindol, saliform.
In luna februarie 2015 am incercat din nou sa incep activitatea sportiva dar am avut in continuare o jena atunci cand aveam contact cu mingea si am zis ca mai trebuie sa stau. Pot sa alerg, pot sa ma misc fara disconfort dar in momentul contactului cu mingea simt in continuare disconfort.
Am facut o ecografie de parti moi la regiunea inghinala dreapta, unde nu s-au vazut traumatisme asupra tesutului muscular. Pe interpretare scrie in felul urmator: In tesutul subcutanat imagine hipoecogena, bine delimitata cu dimensiuni de 3.5mm, fara semnal Doppler prezent. Fara imagini de hematom la nivelul regiunii examinate.

Domnul doctor mi-a spus ca ar putea fi vorba de un ganglion putin inflamat (probabil de la o raceala ce am avut-o cu 1 luna in urma) dar care in mod normal nu ar trebui sa ma deranjeze absolut deloc in activitatea sportiva. Am urcat o imagine a ecografiei aici: http://s3.postimg.org/cqooc4t4z/IMAG1130.jpg

Ma puteti ajuta va rog cu ceva sfaturi? Simt ca nu traiesc fara sport!

Va multumesc foarte mult pentru atentia acordata.
3 comentarii
0
03-03-2015, ora 12:37
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa mergeti la un ortoped cu experienta pentru o examinare amanuntita.
0
03-03-2015, ora 14:53
cosminlazarm
Nu este medic/terapeut
cosminlazarm
Am fost la 2 pana acum dar..nu m-au convins cu nimic. Nimeni nu a avut un diagnostic
0
04-03-2015, ora 10:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara examen fizic evident nu se poate spune ce aveti. poate fi chiar o ruptura musculara care se vindeca greu, poate fi o leziune a labrumului acetabular, o tendinopatie etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Băuturile energizante pot împiedica refacerea rupturilor musculare
  •