ruptura ligamente incrucisate

02-03-2011
cristinailiescu19
Nu este medic/terapeut
cristinailiescu19
in urma uneii cazaturi la schi am efectuat un rmn iar rezultatul este ruptura ligament incrucisat anterior si ruptura ligament colateral medial.
mi s+au propus 2 variante
1. operatie imediata si o recuperare mai dureroasa
2. 30 zile gips pentru sudarea ligamentului colateral si o luna orteza iar mai apoi operatie pentru celalalt ligament insa o recuperare mai facila.
Nu stiu care varianta este mai recomandata.
cat de dureroasa este recuperarea si cam ce presupune.
orice sfat imi este util si va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
02-03-2011, ora 21:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este mai simplu, dar profund diferit decat vi-l imaginati:
- rezultatul RMN nu are o mare importanta, esential fiind consultul clinic, care cuantifica marimea instabilitatii articulare si poate propune operatia de refacere;
- imobilizarea gipsata nu rezolva mare lucru, ci determina doar ankiloza articulara, care face imposibil examenul clinic, prin urmare nu se poate decide oportunitatea interventiei de ligamentoplastie.
Prin urmare, conduita moderna este: tratament functional, mers cvasi-normal, re-examinare clinica la 6-8 saptamani pentru cuantificarea instabilitatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul