ruptura ligamente incrucisate

02-03-2011
cristinailiescu19
Nu este medic/terapeut
cristinailiescu19
in urma unei cazaturi la schi am efectuat un rmn iar rezultatul este ruptura ligament incrucisat anterior si ruptura ligament colateral medial.
mi s-au propus 2 variante
1. operatie imediata si o recuperare mai dureroasa
2. 30 zile gips pentru sudarea ligamentului colateral si o luna orteza iar mai apoi operatie pentru celalalt ligament insa o recuperare mai facila.
Nu stiu care varianta este mai recomandata.
cat de dureroasa este recuperarea si cam ce presupune.
orice sfat imi este util si va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
02-03-2011, ora 19:55
Felim
Nu este medic/terapeut
Felim
Buna seara, domnule doctor Marius Uscatu!

Ma numesc Felicia si in urma cu aproximativ 2 luni (mai exact pe 15 ianuarie) am fost supusa unei artroscopii in urma careia mi s-au scos meniscurile si mi s-a pus diagnosticul de L.I.A.
As dori sa va intreb cand este bine sa fac acesta interventie, cat timp nu voi mai putea merge dupa operatie.









Va multumesc anticipat!
0
02-03-2011, ora 21:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
LIA resprezinta ligamentul incrucisat anterior si este o formatiune anatomica si nu un diagnostic...poate ca aveti ruptura a LIA.
Indicatia de ligamentoplastie depinde de examenul clinic si de cel artroscopic, dar si de varsta, sex, greutate, ocupatie si preocupari sportive, precum si de multe alte asemenea considerente.
Raspunsul nu este unul fara echivoc, ci depinde de neumarati factori obiectivi si subiectivi.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-03-2011, ora 00:36
Paula15
Nu este medic/terapeut
Paula15
Buna..Am 18 ani si fac sport de performanta, baschet.Acum 10 luni am fost operata la genunchi de ruptura menisc si semi-ruptura ligamente.De 3 luni in coace am dureri foarte mari la el.In urma cu o luna jumate am suferit din nou o entorsa la acelasi genunchi si zilele acestea am aflat ca am apa la el, incalecare de ligamente si niste fibre prinse sub genunchi..Ce pot face?care ar fi sfatul dumneavoastra?Va rog sa ma ajutati...Multumesc
0
03-03-2011, ora 22:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu exista in ortopedie diagnosticul de """semi-ruptura ligamente""". Ligamentele incrucisate pot fi integre sau rupte, iar diagnosticul cred ca il aveti pe biletul de externare dupa artroscopia de acum 10 luni.
- ""apa"" nu este o problema, ci doar o reactie post-traumatica normala a articulatiei.
- nu exista """incalecare de ligamente""..poate este vorba despre o leziune a ligamentului incrucisat anterior.
Atitudinea actuala depinde de examenul clinic actual, care cuantifica gradul si marimea instabilitatii articulare...fireste, coroborat si cu imaginile video obtinute de la prima artroscopie, care pot determina un tratament in cunostinta de cauza.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-09-2011, ora 17:21
Felim
Nu este medic/terapeut
Felim
Buna ziua revin si va mai spun cate ceva...Am 17 ani, destul de multe kg puse dupa operatie (am 82 de kg la 1m 70)...As vrea sa stiu daca am voie sa alerg, sa merg pe bicicleta...Mentionez ca am meniscurile scoase si ligamentele incrucisate.Ce interventie ar trebui sa fac si cat de repede? (Mi-e foarte teama :)... )Multumesc
0
15-09-2011, ora 16:16
EXIT
Nu este medic/terapeut
EXIT
Buna ziua. Am 17 ani. Am facut baschet de performanta 5 ani. in vacanta intersemestriala din ianuarie 2011 am avut picorul in ghips 10 zile pentru o lovitura la un ligament lateral la genunchiul drept. M-am recuperat pefect am mai prins si o tura doua de schi am mai cazut pe genunchi. Nu a fost nicio problema. Am reinceput sa fac miscare(merg pe munte). In vacanta de pasti am fost intr-o pestera si am cazut. Atunci cand am cazut m-am zibit cu genunchii de un perete al pesterii. Rotula de la genunchiul drept am simtit cum mi s-a dus in sus si am simtit o lovitura puternica sub rotula...ca si cum s-ar fi agatat genunchiul intr-un ciot de piatra. Am ajuns acasa am stat asa si mi-am dat cu crema antiinflamatoare si am stat cu gheata si varza pe genunchi acesta dezumflandu-se. simteam o durere sub rotula cand stateam in pozitia in care stai si cand cobori la schi ca si cum ai sta pe scaun doar ca putin mai ridicat. am fost dupa o luna la ortoped si mi-a dat tratament si antiinflamator. mi-am refacut genunchiul bine dar simt o sensibilitate si uneori ma doare cand stau in aceeasi pozitie(de schi) sau simt ca mi se duce rotula de la locul ei. Poate fi ceva grav? daca voi merge la schi la iarna voi risca mult?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: