ruptura de tendon ahilian

26-11-2011
paul_giotoiu
Nu este medic/terapeut
paul_giotoiu
Am fost operat recent (aprox. 1 saptamana) de ruptura dde tendon ahilian.Postoperator mi s-a aplicat o atela gipsata pentru imobilizarea piciorului in echin urmand ca in 3 saptamani sa revin la control pentru a se schimba pozitia piciorului (alte 3 saptamani cu piciorul in gips la pozitie normala). Sunt convins ca doctorul a facut o treaba destul de buna si din cate am inteles este procedura standard dar avand destul timp la dispozitie am citit cateva articole pe internet din care reiese faptul ca aceasta ar fi o procedura invechita fata de aplicarea unei ghete de mers postoperator care ajuta la vindecarea/recuperarea mult mai eficienta. As dori si eu pareri specializate asupra subiectului.De ce inca in romania nu se practica aceasta procedura?
5 comentarii
0
27-11-2011, ora 16:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Se aplica rarissim, datorita lipsei know-how-ului necesar (trebuie sa intelegem ca exista o diferenta de nivel de cateva decenii fata de medicina occidentala). De asemenea, necesita si o orteza specifica, cu posibilitatea modificarii unghiurilor articulatiei gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-11-2011, ora 13:49
paul_giotoiu
Nu este medic/terapeut
paul_giotoiu
Totusi nu inteleg de ce se intampla lucrul acesta procedura operatorie din cate am inteles nu este foarte complicata iar orteza se procura destul de usor( este aprox. 600 ron) iar diferenta recuperatorie este de vreo 2 luni plus ca recurenta este mult mai mica ceea ce pentru un sportiv inseamna extraordinar de mult!
0
28-11-2011, ora 13:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns cu precizie in comentariul precedent. Va rog sa-l lecturati cu atentie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-11-2011, ora 13:58
paul_giotoiu
Nu este medic/terapeut
paul_giotoiu
Atunci in cazul meu cam cat ar dura recuperarea ( apt 90-100%) ?
0
28-11-2011, ora 14:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am nici cea mai vaga idee care a fost situatia intra-operatorie, ce fel de sport practicati etc etc
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tendinita ahiliana (leziunea la tendonul lui Ahile) - primul ajutor
  •