ruptura de perineu

09-01-2010
ariel alexu
Nu este medic/terapeut
ariel alexu
sunt mama alexandrei si mia spus despre acest site mam bucurat la gandul ca cineva imi va da un raspuns la intrebarea ruptura de perineu cu vezica cazuta are tratament alternativ sau doar se opereaza si cat de grav e?
cum sa mai intarzii operatia ?
ce repercursiuni poate avea intarzierea?
va multumesc mult anticipat ptr tot
cu stima Gradinariu Mihaela Bacau
3 comentarii
0
09-01-2010, ora 22:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista tratament homeopat pt. aceasta afectiune si exista si cateva retete naturiste care functioneaza, -*



Daca un doctor va spune ca acest lucruri nu este posibil intrebati-l cum se sudeaza si se gasesc de la sine ligamentele la rupturi la genunchi (la care intre timp nu se mai fac operatii)


(*modificat de administrator)
0
10-01-2010, ora 15:59
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
Ruptura de perineu este o afectiune sa ii spunem organica ce consta in prolabarea intr-o proportie variabila a vezicii urinare la efort sau mictiune sau defecatie. Este deci..o boala "musculara" sa ii spunem. In stagiile de chirurgie generala (eu sunt chirurg pediatru) am avut ocazia sa cunosc enorm de multe paciente cu aceasta afectiune. Este mai frecventa decat s-ar crede mai ales la femeile care deja au nascut pe care naturala macar o data. Se trateaza chirurgical deoarece se considera o "boala organica". Din pacate este o boala care de multe ori recidiveaza ceea ce inseamna ca dvs va operati si este posibil ca peste 1-2 ani sa recidiveze. Totusi eu personal nu cunosc cazuri care sa se fi vindecat medicamentos din motive destul de logice. Riscuri operatorii nu prea sunt. Depinde de chirurgul care decide tehnica. Se poate interveni clasic, prin laparotomie (adica vi se face o incizie similara cu cea de cezariana) sau pe jos, prin vagin (mai laborios dar nu lasa cicatrici si recuperarea este mai rapida). Ce se intampla daca nu luati masuri? O sa ajungeti intr-un stadiu avansat denumit prolaps genital in care, nu veti putea intretine relatii sexuale din cauza organelor prolabate in vagin, printre ele si uter (in stadii avansate) care la simpla mictiune o sa "iasa" prin vagin. Va satuiesc sa discutati cu un chirurg care sa va spune in ce stadiu sunteti si se solutii se propun. Succes.
0
11-01-2010, ora 15:49
ariel alexu
Nu este medic/terapeut
ariel alexu
va multumesc ptr raspunsuri si ptr incurajari nu mam operat niciodata si numai gandul cuvantului operatie ma cutremura acuma nustiu daca trebuie sa merg la un ginecolog cu operatia saumai bine la un chirurg care varianta ar fimai buna daca deja e cazuta si vezica si uterul e retrovers cum ar fi mai bine sa maopereze un ginecolog sauun chirurg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.