ruptura de perineu

25-04-2007
rdolyy
Nu este medic/terapeut
rdolyy
Buna ziua!Am 22 de ani, am nascut normal, in urma cu doua luni un baietel de 3.550, am avut ruptura de perineu de gradul 2, am facut atunci si un hematom, problema e ca atunci cand m-am dus la controlul de 6 saptamani, mi s-a spus ca am fost cusuta gresit si va trebuii sa fac o noua interventie, dar problema e ca am pierderi de urina, lucrul acesta se va mai remedia vreodata?si daca o sa mai am o sarcina o sa mai pot sa nasc normal?Va multumesc!
16 comentarii
0
25-04-2007, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Despre pierderile de urina nu stiu ce sa va spun, dar referitor la cealalta problema, vreau sa va spun ca da, puteti sa mai faceti copii si sa nasteti normal. Va spun asta din proprie experienta, pentru ca am trecut prin asa ceva.
0
25-04-2007, ora 00:00
rdolyy
Nu este medic/terapeut
rdolyy
Va multumesc mult!
0
27-04-2007, ora 00:00
anda16
Nu este medic/terapeut
anda16
Ruptura de perineu se opereaza cu succes la orice clinica de specialitate. Contactati un medic si programativa la operatie. Si cu siguranta mai puteti face copii.
0
28-04-2007, ora 00:00
rdolyy
Nu este medic/terapeut
rdolyy
Da multumesc de raspuns, deja am fost la medic, si sunt programata pentru operatie sper sa fie bine, dorinta mea era sa mai pot face un copil pe cale naturala.Va multumesc inca odata.
0
21-06-2007, ora 00:00
melizanda
Nu este medic/terapeut
melizanda
PT RDOLYY
aS DORI SA-MI SPUI TE ROG CUM A DECURS OPERATIA TA, CAT A COSTAT, CAT TIMP AI STAT INTERNATA SI UNDE AI FACUT ACEASTA OPERATIE..
MAMA MEA A FOST DIAGNOSTICATA CU RETROVERSA DE UTER SI RUPTURA DE PERINEU SI TREBUIE SA SE OPEREZE...
CAT TIMP NU AI VOIE SA FACI EFORT DUPA ACEASTA OPERATIE?
ITI MULTUMESC.
0
21-06-2007, ora 00:00
rdolyy
Nu este medic/terapeut
rdolyy
Melizanda

M-am operat in urma cu sapte saptamani, operatia a decurs foarte bine, mi s-a facut anestezie generala, dupa operatie a fost greu datorita anesteziei, sunt si dureri fara discutie, m-a durut destul de rau cam o saptamana, pana mi-a scos firele, apoi si-a mai dat drumul si a fost ok, cam 3 saptamani nu ai voie deloc efort, da nici nu prea poti face nimic, internata cam 3 zile trebuie sa stai, pe mine m-a tinut o zi si o noapte pentru ca aveam copil de 2 luni acasa, si nu puteam sta, macar sa fiu langa el, dar aveam telefonul D-nei Dr si daca aparea vre-o modificare sunam.
Operatia am facut-o in Iasi(aici locuiesc)la Maternitatea Cuza-Voda, am fost operata de o un medic extraordinar de bun, un adevarat profesionist, un adevarat om, caruia ii multumesc din suflet, ca eu eram intr-o stare destul de critica si urata, iar acum vreau sa va spun ca ma simt extraordinar de bine, nici nu se cunoaste ca am avut ruptura sau ca am nascut.
Doamna Doctor care m-a operat se numeste Schaas Carmina.
0
03-10-2008, ora 00:00
gabiana
Nu este medic/terapeut
gabiana
Rdolyy, as vrea sa te intreb ceva...cat timp ai alaptat?eu am nascut doua fetite, de la prima nastere nu m a cusut bine si mi a spus un doctor ca cel mai bine e sa aman daca mai vreau un copil. Dupa doi ani am nascut si a doua oara, fata are 7 luni, as vrea sa fac operatia dar nu as vrea sa intarc copilul...Oare pot face operatia si apoi sa mai alaptez?
0
13-10-2008, ora 00:00
rdolyy
Nu este medic/terapeut
rdolyy
gabiana,
eu din pacate nu am alaptat, coplicatiile m-au lasat fara lapte...dar daca alaptam stiu ca mi-a spus medicul ca am fi amanat operatia.

la mine a fost cam complicat, nu mai mai puteam lasa, chiar daca sunt la primul copil si mai vreau macar unul, medicul nu a vrut si mi-a spus ca la urmatorul cezariana.

Multa sanatate.
0
01-03-2009, ora 14:13
pitelena
Nu este medic/terapeut
pitelena
am 40 de ani si de curand mi-am luat inima-n dinti sa merg la ginecolog sa clarific un disconfort provocat de pierderea involuntara de urina care ma chinuie de ani buni si care a devenit insuportabil de jenant.Am citit aici fel de fel de opinii, unele m-au linistit altele m-au alarmat, in fine sunt decisa sa fac operatia...ruptura de perineu imi face probleme.Daca cineva poate sa-mi dea amanunte mai ample in ceea ce priveste aceasta operatie rog sa o faca pe adresa mea -.Va multumesc, sanatate multa la toti!
0
31-03-2009, ora 21:09
razvan1
Nu este medic/terapeut
razvan1
vreau sa stiu si eu cam cat costa o operatie de ruptura de perineu. va multumesc
0
31-03-2009, ora 21:22
pitelena
Nu este medic/terapeut
pitelena
razvan1sunt la fel de curioasa ca si tine...daca afli ceva lasa un mesj pe gomez_mary33 te rog.Am zis ca voi face operatia dar tot aman cate o luna...nu am curaj...sanatate
0
18-04-2009, ora 09:06
rdolyy
Nu este medic/terapeut
rdolyy
Din fericire s zic nu m-a costat mult operatia, pentru ca nu mi s-a cerut un tarif...
ar cam trei maini la care sa dai, anestezist, rezident-ajutor, si bineanteles medicul...
tarifele care se practica le puteti afla doar in spital,
in urma cu doi ani cand m-am operat, se dadea cam 200 de euro medic, 50e anestezit si 50e rezident.
Eu nu am dat mai nimic, decat 200 de lei la medic, atat am considerat eu si medicul meu a avut grija de mine chiar foarte bine,
eu nu-s adepta spagii...am eu o problema...deci concluzia fiecare cat poate.
0
27-06-2009, ora 21:43
pitelena
Nu este medic/terapeut
pitelena
buna ziua tuturor in sfarsit pot scrie ca am trecut si acel hop cu operatia.asa zisa ruptura de perineu...care nu era doar atat.. am apelat la profesionalismul clinicii CUZA VODA din IASI si pot spune ca nu am facut o alegere gresita deoarece am beneficiat de tratamentul adecvat unei persoane care e la suferinta.Cu acest prilej vreau sa felicit colectivul de la sectia de reanimare a cliniicii mai sus amintita pentru ca isi fac meseria cu un inalt grad de profesionalism.Dar mai intai tin sa multumesc doamnei doctor TARNOVANU MIHAELA doctor ce prin iscusinta sa a dus la final cu bine aceasta operatie ce parea a fi doar o banala ruptura de perineu si IUE dar in mopmentul deschiderii s-a constatat ca era mult mai compex ce avea sa reconstruiasca acest doctor minunat.Cine are prob de acest gen si nu are curaj s-o faca le zic cu mana pe inima sa lase totul la o parte ca e o interventie care se face cu succes fara a fi nevoie de spitalizare indelungata...sanatate si mult noroc
0
22-11-2010, ora 11:37
m.dydy
Nu este medic/terapeut
m.dydy
buna...vreau sa stiu si eu cat costa operatia???...cate zile trebuie sa stai in spital?...simptome si tot ce tine de aceasta operatie...daca cineva ma poate ajuta va rog contactati-ma la id dydygoldenbay


Va multumesc!!!
0
19-09-2011, ora 20:26
lenalenuta
Nu este medic/terapeut
lenalenuta
mama mea a fost operata de ruptura de perineu medicul care a operat-o i-a spus ca nu mai are voie de efort de ridicat greutati ceea ce ea n-a facut acum i s-a lasat din nou are si o scurgere care nu miroase chiar placut dar are si dureri de spate mari se poate ca aceste dureri sa fie din aceasta cauza?rog daca se poate sa-mi spuneti ce-i de facut multumesc din suflet cu stima elena
0
03-04-2015, ora 16:30
Angela68
Nu este medic/terapeut
Angela68
Buna ziua, imi poate spune cineva cat costa o operatie de perineu? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.