ruptura de ligamente incrucisate si varf spina platou tibial

02-01-2010
delipa
Nu este medic/terapeut
delipa
buna ziua!
in 4 noiembrie am suferit un accident in urma caruia mi s-a pus diagnosticul mentionat in titlu. am stat imobilizata cu gips timp de 6 saptamani, am urmat tratament cu antiinflamatorii, iar dupa inlaturarea gipsului mi s-a recomandat masaj si kinetoterapie. initial mi s-a spus ca voi fi operata pentru reconstructia ligamentelor, ulterior s-a tot amanat momentul.piciorul ma doare foarte rau, genunchiul este instabil ma deplasez doar cu ajutorul carjelor. sunt confuza. in cazul meu este recomandata interventia chirurgicala sau nu?
5 comentarii
0
02-01-2010, ora 17:15
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
-Se pare ca, in ciuda faptului ca nu stiu pe ce baza s-a pus diagnosticul (examen clinic, RMN, Artroscopie?) acesta a fost totusi corect avand in vedere cum te simti.
-Daca este corect, ligamentele nu pot fi, , reparate" decat prin operatie. Este cert! Ligamentele rupte nu se, , lipesc" prin aplicarea de aparat gipsat (doar).
-Cea mai recomandata interventie este cea prin artroscopie (artroplastie). Vindecarea este mai rapida si recuperarea deasemenea.
Te rog sa imi spui cum te mai simti si cum ti-a fost pus diagnosticul. In ce data ti-a fost scos ghipsul si cand ai avut timp sa faci masaj si kt. avand in vedere sarbatorile!?
Astept raspuns.
0
02-01-2010, ora 23:47
delipa
Nu este medic/terapeut
delipa
-accidentul s-a produs in data de 4 noi. am fost lovita de o coarda metalica pe toata suprafata piciorului. la urgenta mi s-a facut o radiografie si un examen clinic (in ordine inversa)in urma caruia mi s-a pus diagnosticul respectiv. am ramas in spital pana in 13noi. in acest interval am urmat tratament cu antiinflamatorii si anticoagulante, piciorul mi-a fost imobilizat intr-un "jgheab"ghipsat.
-am fost externata cu acest jgheab in 13.noi., urmand sa revin in 10.dec. pentru a mi se evalua recuperarea
-nu mi s-a parut foarte ok si am mai consultat parerea unui alt medic. diagnosticul a fost acelasi dar mi s-a aplicat un ghips pe toata suprafata piciorului, adica de la gamba pana aproape de sold cu recomandarea de a nu calca deloc pe picior.
-in 9 dec. mi s-a scos ghipsul, mi s-a recomandat kinetoterapia, scopul fiind redarea mobilitatii piciorului si mi s-a spus ca este posibil sa nu fie nevoie de operatie.
-nu mai inteleg nimic. am fost imobilizata intr-un moment in care aveam dureri mari dar ma puteam sprijini partial pe picior. acum am dureri mult mai mari, nu ma pot sprijini pe picior si mi se pare imposibil sa ma deplasez fara carje, fara genunchiera. Dr. mi-a recomandat sa incerc, mai bine zis acesta sa fie scopul kinetoterapiei, dar pana acum sunt departe. de asemenea imi cere sa-mi indoi genunchiul la 90 grade. nu pot s-o fac si nici nu stiu ce ar insemna daca as pute-o face de vreme ce starea mea ramane aceeasi
-oare de ce n-am fost operata imediat, daca aceasta e singura solutie?
-varsta are o influenta decisiva in realizarea interventiei?-am 50 ani-
-multumesc pentru raspuns.
-astept raspuns.
0
03-01-2010, ora 06:45
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Pentru a scapa de chinuri eu va propun sa cautati o clinica si un ortoped care face artroscopie. Dupa ce va constata situatia, , pe viu" va putea in acelasi timp sa si intervina pentru reconstructia ligamentara.
Va inteleg perfect. La ora aceasta nu ar fi trebuit sa mai aveti dureri si sa mergeti cvasi-normal.
Dupa ce va operati, cam de a doua zi incepe si recuperarea! Astept sa-mi spuneti ce ati facut.
P.S. varsta n-are nimic de-a face!
0
03-01-2010, ora 10:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema este delicata din mai multe motive:
- fractura intregului platou al spinelor implica si dezinsertia ambelor ligamente incrucisate, diagnostic de gravitate si care impune interventie chirurgicala de osteosinteza (posibila prin artroscopie, desi extrem de rar practicata pe aceasta cale);
- simpla fractura a varfului uneia dintre spine nu presupune si dezinsertie vreuina dintre cele doua ligamente incrucisate si beneficiaza de tratament conservator (imobilizare sau nu);
- diagnosticul este de obicei radiologic, dar se poate asocia si examentul CT;
- inteleg retinerea ortopedului D-voastra, care probabil nu era sigur de afectarea vreunui ligament incrucisat;
- interventia de reconstructie a ligamentului incrucisat anterior are anumite indicatii, mai ales varsta si tipul de activitate profesional-sportiva. La varsta D-voastra se tenteaza tratamentul conservator.
- la 6 saptamani, inteventia este inca posibila, mai ales in cazul desprinderii complete a masivului spinelor tibiale.
Puteti consulta oricand un alt ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-01-2010, ora 22:17
delipa
Nu este medic/terapeut
delipa
Va multumesc pentru interesul aratat.
De maine reiau kinetoterapia. Sper sa revin cu vesti bune curand.
Cu respect, Delipa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.