ruptura completa L.I.A

09-10-2007
claudiuc
Nu este medic/terapeut
claudiuc
Buna ziua, am 18 ani si acum 1 luna am facut operatie de menisc extern.cand am plecat de la spital, doctorul mi-a zis k am si ruptura completa L.I.A.A trecut o luna decand am facut operatia de menisc si fac recuperare in fiecare zi, si nu ma mai doare piciorul acum, dar unele persoane mi-au zis ca daca am ruptura completa L.I.A nu pot sa indoi genunchiu, este adevarat?acum nu ma doare deloc, dar doctorul mi-a facut programare si pentru operatia de L.I.A.Cum ar trebui sa se manifeste durerea de ruptura completa L.I.A.Nici numai stiu ce sa cred, oare chiar am ruptura de L.I.A?va rog sa imi raspundeti
3 comentarii
0
14-07-2010, ora 13:00
lupul10
Nu este medic/terapeut
lupul10
Sunt, in mare masura, in acceasi situatie.
Am 15, si acum exact o saptamana am facut operatie de menisc(nu stiu exact care parte al lui, mai degraba cel exterm).Operatia s-a prelungit de la 20 de minute la 2 ore(aparand o varianta mai complicata, dar mai eficienta pt. viitor), si acum stau 3 sapt(2 ramase) cu el in atela de gips, dupa care incep recuperarea.
Inainte de operatie, stiam ca am LIA rupt, dar dupa aceasta, doctorul mi-a informat parintii ca "e al dracului de urat rupt ligamentul ala".Eu m-am lovit efectiv acum 3 luni, si in acest timp durerea disparuse aproape complet(dar am si exclus orice sport).Spre deosebire de menisc, un ligament rupt nu manifesta nici un fel de durere, dar la orice pas gresit, femurul(partea de la genunchi in sus) aluneca pur si simplu pe tibie/peroneu(de la genunchi in jos), lucru numit popular si "a-ti fugi piciorul".Senzatia e destul de naspa(ca si cum ti se rupe ceva din tine), dar nu are nici o legatura cu durerea.Faza cu indoitul nu este adevarata, nu poti sa indoi pt ca esti post operat de menisc, iar inainte de operatie, probabil nu puteai sa indoi pt ca te durea...meniscul.Daca vrei o viata sportiva in continuare si sa te bazezi cat de cat pe piciorul tau(sa poti sa sari de la mai mult de un metru inaltime fara frica/sau fara sa ajungi la spital) du-te si opereaza-te FARA EZITARI.Daca mai ai intrebari, raspund cu placere
0
14-07-2010, ora 13:07
lupul10
Nu este medic/terapeut
lupul10
Vai de mine, scuza-ma, acum am vazut data cand a fost pus mesajul, acum 3 ani, poate ca nici "nu mai stii" ca te-ai operat.
Apropo, acum am eu cateva intrebari:
1)Cata recuperare ai facut la menisc?
2)Te-ai operat la ligamente?
3)Daca da, cat a durat recuperearea?si/sau repausul post operator de la ligamente.
4)Cel mai important.Cum te simti?Faci vreun sport, de performanta, sau de placere?Sau esti "sigur" pe piciorul tau?
Ms. anticipat
0
13-06-2011, ora 18:58
pester
Nu este medic/terapeut
pester
Buna ziua!Pe data de 2 octombrie 2010 am avut un accident in urma caruia am fost imobilizata la pat cu aparat gipsant timp de 24 zile spunandumi ca am intindere le ligamente.Dupa scoaterea gipsului piciorul era unflat si durerile insuportabile.Am mers in alt oras unde am facut RMN in urma caruia a rezultat ruptura LIA.Dupa 2 saptamani a urmat operatia de artoscopie unde a fost indepartat ligamentul rupt.Am facut recuperare timp de 1 luna de zile ajungand la o flexie de 90 grade.Mi s-a spus ca trebuia sa fac operatia de reconstructie LIA.Artroscopia a fost facuta la un spital privat.As dori sa stiu cat ma costa operatia la un spital de stat deoarece la privat nu imi pot permite.Asi dori sa imi recomandati un medic pt aceasta operatie!Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: