rupere de ligamente

15-06-2011
alinaelenavictoria
Nu este medic/terapeut
alinaelenavictoria
Buna ziua!
am o fetita de 18 ani, care in urma unui accident rutier, are probleme cu genunchiul drept. In data de 07.06.2011, i-am facut un RMN cu urmatoarele concluzii:
ruptura completa de LIA
usoara subluxatie laterala a rotulei
minime leziuni osoase postcontuzive platou tibial posterior si condil femural lateral
usoara laxitate ligament colateral lateral
minime intreruperi fibrilare partiale retinacul patelar medial
leziune gradul II corn posterior menisc intern
condromalacie retropatelara gradul I.
In urma acestui RMN, am fost la mai multi medici care au pareri diferite: doi dintre ei mi-au spus ca trebuiesc facute doua operatii:una artroscopica pentu rotula, iar cealalta pentru ligamente. Ceilalati doi mi-au spus ca nu ii fac decat operatia de rotula si ligamentul il lasa asa pentru ca ii preia 80% din functii muschiul.
Fiind nehotarata ce sa fac, am mai fost la un medic mai in varsta care m-a pus sa-i fac din nou RMN la care la concluzii nu a scris decat ruptura partiala LIA genunchi drept. Dansul mi-a dat tratament cu Hyalgan 3 fiole, iar de operatie nici nu a fost vorba. I-a spus fetitei sa nu alerge, sa nu sara, sa nu urce pe munte, sa nu poarte tocuri, etc.., dar ganditi-va ca este totusi destul de tanata si de-a lungul vietii chiar are nevoie de toate acestea.
Citind prospectul acestor injectii, am vazut ca sunt pentru ameliorarea durerilor, nu pentru ruptura de ligamente.
Va rog frumos sa imi spuneti si mie ce trebuie sa fac si la cine pot merge (un medic care se pricepe foarte bine la asa ceva) ca cine sa fac, pentru ca eu nu stiu ce sa fac si cum sa procedez.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra cat de urgent se poate!
2 comentarii
0
15-06-2011, ora 19:53
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Eu personal am avut aceeasi problema in urma unui accidend la schi acum cativa ani in Austria. Doctorul m-a intrebat daca vreau sa fac sport in viitor si daca as vrea sa mai port tocuri. Bineinteles ca i-am raspuns DA. Atunci mi-a zis ca exista o singura posibilitate: operatia. Conform asigurarii am mers in Germania, unde mi-am facut acea operatie ortroscopica. Au trecut multi ani, intre timp m-am documentat si recunosc ca am facut o alegere buna.
Multa sanatate.
0
15-06-2011, ora 20:12
alinaelenavictoria
Nu este medic/terapeut
alinaelenavictoria
Va multumesc mult pentru raspuns si poate ma hotarasc sa ii fac si eu operatie. Nu stiu sunt disperata si nu stiu incotro sa o iau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.