rugaminte parere medic ortoped

11-01-2013
cristina751
Nu este medic/terapeut
cristina751
Buna ziua,
In urma unei cazaturi pe gheta am suferit o 'fractura bimalelolara cu minima deplasare' conform diagnosticului pus la camera de garda. La camera de garda mi s-a pus o atela gipsata pana la genunchi. Starea clinica a piciorului in acest moment la 7 zile de la incident este buna, adica nu este umflat. Mi s-a prescris arcoxia, omez si clexane injectabil de 0.4mg, tratament care l-am urmat pana in acest moment.

Mai jos sunt radiografiile dupa7 zile.
http://farm9.staticflickr.com/8220/8370038322_067a972119_b.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8325/8368972417_de9135d059_b.jpg

As dori a stiu parerea unui medic orotoped in privinta operatiei de montare o unei tije/placute pentru a alinia peroneul. Personal nu doresc operatia insa nu stiu care sunt riscurile ulterioare, daca piciorul va fi complet functional sau pot aparea alte complicatii fara operatie avand in vedere radiografiile.

Multumesc,
1 comentarii
0
11-01-2013, ora 21:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Link-urile D-voastra nu sunt accesibile.
Tendinta colegilor occidentali este de "chirurgicalizare" a acestor fracturi, ce poate reconstitui suprafetele articulare, garantie a unei recuperari maximale.
Fracturile bimaleolare sunt, de obicei, instabile si, neoperate, se vindeca cu defecte ce pot genera complicatii redutabile (artroza posttraumatica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul