rotula sarita pentru prima data, in urma unei fandari

12-12-2011
ali_anghel
Nu este medic/terapeut
ali_anghel
Buna seara! In urma unei fandari facuta necorespunzator mi-a sarit rotula. Mi-a pus-o la loc destul de repede si usor dar cu dureri mari. Este pentru prima data cand patesc asa ceva. Imediat mi-am putut folosi piciorul dar mergand cu sprijin.

Este posibil sa se rupa sau sa presez pe vreun ligament dupa repunerea rotulei la locul ei?

Va multumesc!
8 comentarii
0
12-12-2011, ora 23:50
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa va duceti cat mai rapid la un ortoped traumatolog priceput in chirurgia genunchiului. trebuie un examen fizic amanuntit si efectuate radiografii (foarte important si patela axial). ruperea retinaculului medial in timpul luxatiei este obligatorie si luxatia deseori se asocieaza cu leziuni ale cartilajului de pe patela sau de pe condilul lateral femural. in ultima vreme tendinta terapeutica este mai mult chirurgicala (artroscopie si reconstructia retinaculului medial). in cazurile in care recidiveaza, trebuie analizat atent cazul, ce anume produce laxitatea (tendinta actuala este reconstructia anatomica a retinaculului medial cu grefa di semitendinosus)
ca tratament conzervativ: orteze de tip patelfix si intarirea vastului medial. ghipsul este total contraindicat si daunator
0
14-12-2011, ora 18:30
ali_anghel
Nu este medic/terapeut
ali_anghel
Va multumesc! Doctorul mi-a spus ca am pus rotula gresit desi am putut merge imediat (ma durea putin si cu sprijin). Mi-a pus o atela din gips si m-a bantajat cu fasa elastica. Repaos 2 saptamani. Nu prea imi inspira incredere: mi-a spus ca am gresit cand am pus patela la loc dar de operatie nu a zis nimic, doar sa stau 2 saptamani. Daca o puneam gresit mai puteam merge? Sau doar zice asa in caz de ceva mai grav sa nu fie vina lui? Ce sa fac?
0
14-12-2011, ora 18:42
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
metoda imobilizarii ghipsate este demodata cam de 50 de ani. in ziua de azi nu se mai foloseste.
in prima faza trebuie exclusa leziunea cartiljului (acesta se poate produce in timpul luxatiei sau in momentul unei repozitii inadecvate). daca exista o leziune de cartilaj indicatia operatiei este absoluta.
fara leziune cartilajului se poate gandi la tratament chirurgical (cele descrise mai sus) sau la tratament conservator, care consta intr-o orteza speciala, ceva de genul (http://www.ormed-djo.de/de/produkte/orthopaedietechnik/knie/air_donjoy_gs.php) si kinetoterapie (intarirea vastului medial)
0
19-12-2011, ora 17:48
ali_anghel
Nu este medic/terapeut
ali_anghel
Va multumesc! Acum spune ca ar fi afectat si meninscul. Am mers imediat cu sprijin, cand durerea a fost mai mare am mers la medic (cam 1 km), el mi-a spus ca rotula a fost gresit repozitionata, va rog sa-mi spuneti care ar fi urmarile repunerii gresite a rotulei. Va multumesc!
0
19-12-2011, ora 18:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu inteleg la ce se refera colegul, cand zice ca a fost gresit repozitionata? si ce vrea sa faca pentru remedierea situatiei? ce investigatii a facut pentru diagnosticarea leziunilor?
o singura varianta exista pentru o repozitie gresita, cand si retinaculul medial si cel lateral sunt rupte si in timpul repozitiei patela se intoarce in jurul axei (deci partea articulara este spre exterior) - acesta este o varianta mai mult teoretica, eu nu am vazut niciodata, insa daca s-ar intampla, indicatia operatiei ar fi absoluta si imediata
o varianta mai probabila ar fi ca repozitia nu s-a facut cu genunchiul extins la maxim si articulatia soldului flectata la maxim (in aceasta pozitie qvadricpsul se relaxeaza si repozitia este mai usoara si fara risc). daca patella se repune fortat intr-o pozitie flectata a genunchiului, mai ales daca este lovita ca sa se repuna, sansa unei leziuni de cartilaj este majora, insa nu a meniscului.
o luxatie de patella se poate asocia cu o leziune de menisc insa nu este foarte des intalnita aceasta combinatie.
tratamentul acesta mi se pare usor inadecvat, eu as cere parerea unui ortoped bun in artroscopia genunchiului
0
19-12-2011, ora 18:34
ali_anghel
Nu este medic/terapeut
ali_anghel
Va multumesc! Mi-a facut radiografie, atat. M-ati convins sa merg la alt medic.
Va multumesc pentru timpul alocat!
0
09-06-2015, ora 21:09
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
Buna ziua. Mi-a sarit rotula in exterior piciorul drept, acum o saptamana, l-am atins de un sertar la serviciu, insa si-a revenit in cateva minute la loc. Ulterior am fost la urgenta..mi s-a facut radiografie..mi s-a zis ca nu am nimic osos..sa port o fasa elastica si sa fiu atenta. Astazi se implineste o saptamana de la eveniment iar eu nu am sabilitate...imi e ffff teama sa nu sara iar... si parca nu am putere sa merg normal. In timp ce il tin intins simt cum mi se zbate ceva..cred ca se contracta muschii.
Acum mi-a sarit a patra oara.
Prima data a sarit acum 15 ani incercam sa fac sport(stand pe un picior) si m-am dezechilibrat.
A doua oara acum 7 ani-ieseam din lift si aveam o sacosa f grea in mana.
A treia oara acum 3 ani cand am dat cu genunchiul de patul fetitei mele.
Ce ma indrumati sa fac? Ce medic sa consult?
Oare o sa-mi mai sara ?
De fiecare data l-am avut pus in ghips.
0
14-06-2015, ora 22:49
Dr. Tarek Nazer
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Tarek Nazer
Buna seara,
trebuie sa mergeti la o consultatie la un medic ortoped, cauzele pot fi multe trebuie prima data identificata cauza si apoi se decide un plan de tratament specific. o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: